Zawodowy Tydzień II za nami. Dziękujemy szkołom i uczestnikom.

 

W dniach 25-29 listopada w ramach Zawodowego Tygodnia II, już po raz kolejny realizowaliśmy w murach CKZ warsztaty zawodoznawcze dla uczniów klas VIII szkół podstawowych, którzy stoją przed wyborem kierunku dalszego kształcenia czy zawodu. W trakcie tych kilku dni nasze pracownie odwiedziła ponad setka młodych ludzi z 14 różnych placówek, którzy od września rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych. W tym roku program realizowany był pod hasłem „Przymierz się do zawodu”, staraliśmy się więc zorganizować zajęcia w taki sposób, by młodzież rzeczywiście miała szansę „dotknąć” zawodów i się do nich „przymierzyć”.

W 13 grupach warsztatowych pod okiem nauczycieli uczniowie mieli zatem okazję zobaczyć jak wygląda kształcenie zawodowe w 6 branżach: chemicznej, mechatronicznej, mechanicznej, samochodowej, elektryczno-elektronicznej i energii odnawialnej. Była to nie tylko doskonała okazja do przyjrzenia się z bliska specyfice kształcenia w konkretnych zawodach, poznania charakterystycznego dla nich środowiska pracy, ale także do zebrania informacji niezbędnych by nieco bardziej świadomie podejmować decyzje edukacyjno-zawodowe. Nasi nauczyciele odpowiadali na wszystkie pytania dotyczące kształcenia nurtujące młodzież, rozwiewając tym samym przynajmniej część wątpliwości. Uczestnicy warsztatów bardzo chętnie podejmowali się przeróżnych wyzwań, które przed nimi postawiono.

Z informacji zwrotnej docierającej do Centrum ze szkół podstawowych wynika, że warsztaty zostały bardzo pozytywnie odebrane przez młodzież, która opuściła nasze pracownie zadowolona i  bogatsza o nowe doświadczenia i chyba troszkę lepiej przygotowana do podjęcia trafnych wyborów edukacyjno-zawodowych.

Pogram Zawodowego Tygodnia II realizowany był w tym samym czasie także we wszystkich szkołach kształcących w zawodach (powadzonych przez Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu) a jego uczestnikami było łącznie ponad 450 uczniów z 19 lokalnych szkół podstawowych. Tegoroczna oferta obejmowała w sumie 26 propozycji warsztatów w różnych branżach i zawodach oraz dodatkowo dyżury dwóch doradców zawodowych umożliwiających skorzystanie z indywidualnych konsultacji doradczych.

Po raz kolejny dziękujemy więc dyrektorom szkół, doradcom, pedagogom szkolnym i wszystkim nauczycielom, dzięki którym realizacja tego niełatwego logistycznie przedsięwzięcia okazała się możliwa. Do zobaczenia w trakcie „Zawodowego Tygodnia III”.

« Wróć