Techniki nauki w biblioteczce doradcy zawodowego i ucznia

Wśród nowych filmów z serii Techniki nauki na kanale VOD znaleźć można przynajmniej kilka pozycji bezpośrednio lub pośrednio nawiązujących do treści realizowanych na zajęciach z zakresu doradztwa zawodowego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Mogą one stanowić ciekawe wprowadzenie lub podsumowanie podejmowanych tematów.  Każdy z odcinków trwa ok. 10 minut i kończy się streszczeniem najważniejszych zagadnień poruszanych w danym odcinku. W nawiasach znajdziecie informację o odniesieniu materiału do treści programowych z rozporządzenia o doradztwie zawodowym.
Do samodzielnego krzystania z tych materiałów zachęcam również uczniów zainteresowanych tematyką świadomego planowania kariery oraz rodziców wspierających ten proces.

  1.  Wybieranie szkoły i kierunków rozwoju Nie śpiesz się, wybieraj rozważnie, znajdź swoje naturalne predyspozycje i talenty. Wybierz 5 kierunków studiów lub 5 zawodów które cię interesują – zastanów się, co musisz zrobić, by się tam dostać. Jeśli nie wiesz, co chcesz robić – szukaj – idź na staż lub wolontariat i sprawdź co ci pasuje (moduł 1: Poznawanie własnych zasobów; moduł 4: Planowanie własnego rozwoju i podejmowanie decyzji edukacyjno-zawodowych).
  2. Rozmowy rekrutacyjne Co zrobić, żeby dobrze wypaść? Zadbaj o odpowiedni ubiór, stosuj właściwą mowę ciała. Dowiedz się czegoś więcej o firmie, do której aplikujesz. Poznaj najczęściej zadawane pytania, miej na nie odpowiedzi, podkreśl swoje mocne strony, pozostaw po sobie dobre wrażenie, nie wypytuj o profity płynące ze stanowiska, podziękuj za rozmowę (Świat zawodów i rynek pracy; 2.7. dokonuje autoprezentacji i 2.7. przygotowuje się do zaprezentowania siebie i swoich kompetencji podczas rozmowy kwalifikacyjnej).
  3. Planowanie – najlepsza metoda realizacji celów Jak planować, by skutecznie realizować życiowe cele i marzenia? Stwórz wizję swojego życia, wyznacz cele na 12 tygodni, postaw na cele ambitne i atrakcyjne, planuj realistycznie, rozpisz cele na czynności, zaczynaj od kluczowego zadania (moduł 4: Planowanie własnego rozwoju i podejmowanie decyzji edukacyjno-zawodowych).
  4. Techniki planowania Trzy techniki skutecznego planowania. Przenieś się wyobraźnią w przyszłość i stwórz wizję tego, co chcesz osiągnąć, rozpisz drogę do osiągnięcia celu, skoncentruj się na zadaniach ważnych, rozróżniaj zadania ważne i pilne – ważne nie znaczy pilne, planuj wstecz, pracuj w złotych godzinach (moduł 4: Planowanie własnego rozwoju i podejmowanie decyzji edukacyjno-zawodowych).
  5. Jak osiągać cele Metody wyznaczania i skutecznego realizowania celów. Łącz wiedzę z działaniem, małymi krokami dochodź do celu, wykorzystuj metodę S.M.A.R.T. – Twój cel powinien spełniać 5 warunków: być specyficznym; mierzalnym; ambitnym, ale możliwym do osiągnięcia; musisz mieć chęć do jego osiągnięcia; musisz wyznaczyć czas, w którym go osiągniesz (moduł 4: Planowanie własnego rozwoju i podejmowanie decyzji edukacyjno-zawodowych).
  6. Komunikacja z innymi Komunikacja niewerbalna czyli mówienie całym sobą. Są dwa sposoby komunikacji: werbalny i niewerbalny, komunikat werbalny musi być spójny z niewerbalnym. Naucz się być dobrze postrzeganym, patrz przyjaźnie na poznawaną osobę, uśmiechaj się, bądź wyprostowany, zadbaj o ubiór, pamiętaj, że liczy się pierwsze wrażenie (moduł 2: Świat zawodów i rynek pracy; 2.7. dokonuje autoprezentacji i 2.7. przygotowuje się do zaprezentowania siebie i swoich kompetencji podczas rozmowy kwalifikacyjnej).
  7. Nauka jako styl życia Nigdy nie przestawaj się uczyć! Zdobywaj wiedzę z pasją, bądź otwarty na świat. Gdy kończysz szkołę, nie przestawaj się uczyć. Nauka to wysiłek – ale radość z posiadanej wiedzy, rekompensuje trudy. Jeśli umiesz się uczyć, nie zginiesz, bez względu na to, gdzie zaprowadzi cię życie (moduł 3: Rynek edukacyjny i uczenie się przez całe życie).

Wśród 33 odcinków znajdziecie także takie dotyczące rozwijania umiejętności przygotowywania prezentacji czy wystąpień publicznych, radzenia sobie ze stresem, kreatywności czy e-learningu. Wszystkie dostępne odcinki serii Techniki nauki znajdziecie TU

 

 



« Wróć