Czy jest mi potrzebna wiedza o rynku pracy?

Na jakie specjalności zawodowe będzie w najbliższych latach wysoki popyt?

Pytanie to zadają sobie nie tylko ekonomiści i analitycy – głowią się nad nim – a może przede wszystkim – rodzice i uczniowie, stojący przed wyborem ścieżki kariery. Opracowania dotyczące zawodów deficytowych i nadwyżkowych oraz specjalistycznych kierunków kształcenia pod kątem ich przydatności na rynku pracy przygotowują różne instytucje i podmioty. Metodologie są różne i żadna nie jest doskonała.

Czy zatem warto?

Prognozowanie w dziedzinie tak dynamicznej jak rynek pracy zawsze obarczone będzie dużym marginesem błędu. Warto jednak podkreślić, że naukowo opracowane raporty są zdecydowanie lepszym źródłem wiedzy potrzebnej do podjęcia strategicznej decyzji, niż stereotypy i mity!!!

Proponujemy Wam dziś zatem trzy solidne źródła czerpania informacji o sytuacji na rynku pracy, które zostały przygotowane w oparciu o bardzo zróżnicowane metodologie, przez zupełnie niezależne od siebie podmioty.

  1. ManpowerGroup NIEDOBÓR TALENTÓW 2020 "Rozwiązanie problemu niedoboru talentów: dowiedz się, czego chcą pracownicy". Znajdziecie w nim nie tylko bardzo ciekawą analizę obecnej sytuacji na rynku pracy (nie tylko polskim) w obszarze pozyskiwania pracowników, ich oczekiwań wobec pracodawców, ale co dla nas najciekawsze także wykaz najtrudniejszych obecnie do obsadzenia na rynku stanowisk.

 

  1. Obwieszczenie MEN w sprawie prognozy zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy. Prognoza uwzględnia dane Instytutu Badań Edukacyjnych opracowane w szczególności na podstawie statystyki publicznej, danych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Systemu Informacji Oświatowej. Ważną rolę odgrywają również opinie rad sektorowych do spraw kompetencji i Rady Programowej do spraw kompetencji, a także ministrów właściwych dla zawodów szkolnictwa branżowego. Prognoza stanowi syntetyczne ujęcie różnych źródeł opisujących tendencje na rynku pracy w kontekście strategii rozwoju państwa i regionów. Prognoza jest uporządkowanym alfabetycznie wykazem zawodów szkolnictwa branżowego, dla których ze względu na znaczenie dla rozwoju państwa prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie na pracowników na krajowym rynku pracy. W prognozie zawarte są też zawody, dla których prognozowane jest istotne i umiarkowane zapotrzebowanie na pracowników na poszczególnych wojewódzkich rynkach pracy.

 

  1. Barometr zawodów to jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach. Barometr dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe. Barometr pokazuje zapotrzebowanie na zawody w każdym z powiatów w Polsce oraz na poziomie województw. Barometr zawodów jest badaniem jakościowym. Opiera się na opinii ekspertów, którzy na przełomie III i IV kwartału spotykają się i wspólnie analizują sytuację w poszczególnych zawodach. Podczas oceny eksperci posiłkują się danymi na temat liczby ofert pracy oraz liczby osób zarejestrowanych w konkretnym zawodzie. Uwzględniają również sytuacje, gdy w danej profesji większość ofert stanowić będą oferty staży. Jednocześnie w opisie metodologii badania podkreśla się, że gromadzone dane statystyczne nie oddają w pełni sytuacji na rynku pracy.

Są to wg. nas bardzo zróżnicowane i jedne z ciekawszych narzędzi obrazujących sytuację na obecnym rynku pracy, które mogą zostać wykorzystane przez uczniów ostatnich klas szkół podstawowych, stojących właśnie w obliczu podjęcia swojej pierwszej ważnej decyzji edukacyjno-zawodowej, ich rodziców, a także nauczycieli, wychowawców i doradców zawodowych. Narzędzia te mogą być przydatne również uczniom kończącym szkoły ponadgimnazjalne, stojącym przed podobnymi dylematami dotyczącymi wyboru dalszej ścieżki kształcenia czy wyboru zawodu.



« Wróć