Godziny pracy doradcy zawodowego w Centrum Kształcenia Zawodowego w roku szkolnym 2020/2021

Centrum Kształcenia Zawodowego zaprasza do współpracy w realizacji zadań z zakresu doradztwa zawodowego. Szkoły zainteresowane współpracą zapraszamy do kontaktu:


Doradca zawodowy mgr Katarzyna Paprotny
tel. 77 4813752 wew. 25
tel. kom. 505464622
e-mail: katarzyna.paprotny@wp.pl

godziny pracy: od poniedziałku do środy 8:30 – 13:30
                          czwartek od 8:30 do 12:30
                          oraz piątek 8:30-11:30


Rekrutacyjne Q & A

Odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w jednym miejscu. Zapraszamy do zapoznania sie z naszym rekrutacyjnym Q & A.

Rekrutacyjne Q & A - plik pdf

Więcej »

Narzędzia pomocne w podejmowaniu decyzji edukacyjno-zawodowych

 

W wielu naszych lekcjach udostępniamy Wam możliwość skorzystania z różnorodnych tematycznych narzędzi wspierających samopoznanie, dokonywanie autorefleksji i podejmowanie decyzji edukacyjno-zawodowych. Korzystając z nich warto jednak pamiętać, że mają one stanowić jedynie wsparcie. Nie traktujcie ich wyników zatem jako wyroczni, a jedynie pomoc w dużo bardziej złożonym i wymagającym procesie poszukiwania swojej ścieżki edukacyjno-zawodowej i planowania kariery.

Poniżej znajdziecie zestawienie różnych głównie interaktywnych narzędzi - w większości publikowanych już wcześniej na naszej stronie - wraz z odniesieniami do lekcji, z którymi warto się zapoznać przed ich wykorzystaniem. Zachęcamy także do korzystania z naszych pozostałych lekcji i zbiorów informacji doradczych, które przygotowujemy, by pomóc Wam w planowaniu swoich zawodowych i edukacyjnych ścieżek (Uwaga: ze względu na ograniczenia strony lekcje i informacje zamieszczane są w jednej zakładce, co nieco utrudnia przeglądanie materiałów, ale mimo to jesteśmy pewni, że dotrzecie do starszych, ale dalej w pełni aktualnych zasobów – staramy się bowiem na bieżąco aktualizować wpisy – również te publikowane w ubiegłym roku; zależy nam by niepotrzebnie nie duplikować treści).

Narzędzia powstałe w oparciu o teorię J. L. Hollanda (dodatkowo lekcja dotycząca tej teorii dostępna jest TUTAJ)

Narzędzie powstałe na podstawie teorii B. A. Klimowa (dodatkowa lekcja dotycząca tej teorii dostępna TUTAJ)

Osobowość (dodatkowo lekcja dotycząca osobowości dostępna TUTAJ)

Inteligencja wieloraka (dodatkowo lekcja dotycząca inteligencji wielorakiej dostępna TUTAJ)

Temperament (dodatkowo lekcja dotycząca temperamentu dostępna TUTAJ)

Wartości w pracy (dodatkowo lekcja dotycząca wartości w pracy dostępna jest TUTAJ)

Inne ciekawe narzedzia:

 

Więcej »

Kierunkowskaz Kariery oraz Otouczelnie i ich kanały na YouTube

Nowa platforma internetowa internetowa o nazwie KIERUNKOWSKAZ KARIERY jest miejscem, gdzie osoby zastanawiające się nad podjęciem studiów znajdą rozmowy w formie wideo z absolwentami różnych kierunków. Poruszane są w nich tematy dotyczące rekrutacji, studiowania danego kierunku oraz możliwości pracy po jego ukończeniu.

Uzupełnieniem przeprowadzonych rozmów jest szczegółowe omówienie danego kierunku pod względem:

 • przedmiotów, które przyszły student napotka w toku studiów;
 • popularności danego kierunku,
 • rankingu uczelni oferujących dany kierunek,
 • zarobków absolwentów kończących dany kierunek,
 • sytuacji na rynku pracy (poziom bezrobocia w danym zawodzie oraz zapotrzebowania na dany zawód z rozbiciem na województwa oraz powiaty).

Dane wykorzystywane w filmach czerpane są z źródeł, takich jak m.in.:

 • Ogólnopolski System Monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów Szkół Wyższych;
 • Baza Barometr Zawodów;
 • Portalu studia.gov.pl.

Więcej informacji o tym czym jest Kierunkowskaz Kariery znajdziecie TU

Link do strony internetowej platformy; kierunkowskazkariery.pl

Uzupełnieniem platformy jest kanał na YouTube, gdzie poza materiałami wspomnianymi powyżej, znajdziecie także inne pozycje dotyczące szeroko rozumianej problematyki wyboru studiów:

Nowy kanał na YouTube o bardzo podobnej tematyce uruchomiła także dobrze Wam redakcja dobrze Wam już znanego portalu otouczelnie.pl. Znajdziecie na nim filmy opowiadające o rzeczywistości konkretnych kierunków studiów ale także inne ciekawe i ważne informacje związane z wyborem kierunku dalszego kształcenia.

Więcej »

Wyszukiwarka szkół i placówek oświatowych

Coraz częściej docierają do nas pytania dotyczące możliwości kształcenia w zawodach rzadkich, lub takich, których nie znajdziecie w ofercie szkół naszego powiatu czy nawet regionu. Przypominamy zatem o narzędziu, o którym pisaliśmy już w tegorocznej edycji naszego przewodnika, a które takie poszukiwania znacznie ułatwia. W 2018 roku Centrum Informacyjne Edukacji uruchomiło rejestr szkół i placówek oświatowych (RSIPO) który pozwala uczniom i rodzicom na proste i skuteczne poszukiwanie informacji o placówkach kształcenia oraz ich ofertach edukacyjnych. Na stronie jest możliwość wyszukiwania szkół m.in. pod kątem typów szkół, nauczanych zawodów czy języków.

Wyszukiwarkę szkół znajdziecie TU

Więcej »

4 nowe zawody w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego

Technik dekarstwa, Technik stylista, Technik robotyk i Podolog to 4 nowe zawody wprowadzone do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego.

Technik dekarstwa 311221 przypisany do branży budowlanej. Kształcenie będzie realizowane w technikum oraz branżowej szkole II stopnia - na podbudowie zawodu dekarz (otwiera się więc także możliwość kontynuacji kształcenia po szkole branżowej I stopnia w właśnie w zawodzie dekarza).
Kwalifikacje w zawodzie to:
BUD 03. Wykonywanie robót dekarsko-blacharskich.
BUD. 27. Organizacja i kontrola wykonywania pokryć dachowych oraz sporządzanie kosztorysów

Technik stylista 311964 przypisany do branży przemysłu mody. W zawodzie tym będzie można kształcić się w technikum oraz branżowej szkole II stopnia - na podbudowie zawodu krawiec.
Kwalifikacje w zawodzie to:
MOD. 03 Projektowanie i wytwarzanie wyrobów odzieżowych.

MOD.15. Stylizacja ubioru i kreacja wizerunku.

Technik robotyk 311413 został przypisany do branży elektroniczno-mechatronicznej. Kształcenie będzie odbywało się w technikum.
Kwalifikacje w zawodzie to:
ELM. 07. Montaż, uruchamianie i obsługa systemów robotyki.
ELM.08. Eksploatacja i programowanie systemów robotyki.

W kwalifikacjach wyodrębnionych w zawodach Technik dekarstwa, Technik stylista oraz Technik robotyk możliwe będzie prowadzenie kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz kursów umiejętności zawodowych.

Natomiast zawód Podolog 323014 w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego został przyporządkowany do branży fryzjersko-kosmetycznej. Nauka w tym zawodzie będzie możliwa wyłącznie w dwuletniej szkole policealnej prowadzącej kształcenie w formie dziennej lub stacjonarnej, bez możliwości kształcenia na kwalifikacyjnych kursach zawodowych lub kursach umiejętności zawodowych.

 
Rozporządzenie MEiN z 27 stycznia 2021 zmieniające rozporządzenie w sprawie celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego - dostępne TUTAJ

Więcej »

Zagraj w rynek pracy - interaktywna gra planszowa od ODN CSiPZ

Czy kobiety zarabiają tyle samo co mężczyźni? Jak koduje się zawody? Co zawiera umowa o pracę? Po co komu targi pracy? I Kim jest pieseł? To tylko niektóre pytania, na które odpowiedź znajdziecie przystępując do gry.

ŚWIETNE narzędzie od Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Centrum Szkoleń i Promocji Zatrudnienia - interaktywna planszówka wykonana w Genially pt. ZAGRAJ W RYNEK PRACY (gra dedykowana jest uczniom klas VIII szkół podstawowych i uczniom szkół ponadpodstawowych).

 

Jak to działa? Rzuć kostką, wykonaj polecenie i zmierzaj do mety. Możecie grać indywidualnie albo w grupach (maksymalnie 4). Wygrywa ten, kto pierwszy na mecie. Jeśli macie kłopot ze znalezieniem odpowiedzi poproście o pomoc szkolnego doradcę zawodowego czy rodzica. Pola gry są aktywne i zawierają polecenia, czasem dodatkowe wskazówki a jeszcze innym razem przykre niespodzianki. Dodatkowo niektóre pola oznaczone „+” zawierają odesłania do źródeł  lub podpowiedzi, dzięki którym wykonacie zadanie.

 

To jak – zagramy ? Gra ZAGRAJ W RYNEK PRACY – dostępna TUTAJ

 

Uwaga dla doradców: możecie ją wykorzystać w trakcie zdalnych zajęć doradczych - bardziej jako podsumowanie serii zajęć niż ich otwarcie. Gra pozwala na "przemycenie" do treści zajęć tematyki, która nie zawsze cieszy się zainteresowaniem wśród uczniów a jest wiedzą niezbędną by świadomie planować swoją ścieżkę kariery. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o narzędziu zajrzyjcie do nagrania dostępnego TU

Więcej »

QUIZ - Planowanie Kariery

W naszej centrowej narzędziowni, przygotowaliśmy dla Ciebie kolejny QUIZ . To nasza propozycja narzędzia, które mamy nadzieję, będzie dla Ciebie fajną zabawą a do tego pozwoli raz jeszcze zastanowić się nad swoim przygotowaniem do podjęcia decyzji edukacyjno-zawodowych. Wiesz już wszystko, a może coś umknęło Twojej uwadze, coś jeszcze powinieneś sprawdzić, doczytać, jakichś informacji poszukać  - ten quiz Ci w tym pomoże.


Uwaga: Po kliknięciu linku, system może próbować "wymusić" założenie darmowego konta na platformie quizizz, ale nie trzeba tego robić - zamknijcie to okno i będziecie mogli przejść dalej. Jedyne co będzie potrzebne, to wpisanie jakiegoś nicka gracza.

 

I najważniejsze - uważaj, bo pytania mogą być podchwytliwe. Czasem mają jedną właściwą odpowiedź, czasem więcej. To jak? Próbujesz? Jeśli spodoba Ci się gra, podziel się dostępem z innymi i sprawdźcie, kto wie więcej ?

Planowanie kariery – QUIZ dostępny TU

Jeśli spodobała Ci się ta forma nauki zachęcamy do skorzystania z naszych starszych quizów o podobnej tematyce:

Sprawdzian z doradztwa – odważysz się? – QUIZ dostępny TU

Zawody w zawody - QUIZ dostępny TU

Więcej »

Ściąga dla uczniów i rodziców z ofertą edukacyjna powiatu na rok szkolny 2021/2022

Jak co roku przygotwaliśmy ściągę z ofertą edukacyjną szkół ponadpodstawowych powiatu kedzierzyńsko-kozielskiego na rok szkolny 2021/2022. Znajdziecie w niej nie tylko pełen wykaz szkół  i proponowanych przez nie kierunków kształcenia (profile w LO i zawody w szkołach kształcących w zawodach), w których bedziecie mogli podjąć naukę po wakacjach, ale także najważniejsze informacje dotyczące terminów naboru i kryteriów rekrutacji. Jest też kilka rad, jak to wszystko ogarnąć. Całość zaledwie na kilu stronach. Mamy nadzieję, że nasza ściąga będzie dla Was pomocna.

Ściąga z ofertą edukacyjną powiatu na rok szkolny 2021/2022 - plik pdf
Więcej »

Nowa prognoza zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego opublikowana i przegląd sytuacji na rynku pracy

Prognoza zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego jest uporządkowanym alfabetycznie wykazem zawodów, dla których ze względu na znaczenie dla rozwoju państwa prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie na pracowników na krajowym rynku pracy. W prognozie zawarte są też zawody, dla których prognozowane jest istotne i umiarkowane zapotrzebowanie na pracowników na poszczególnych wojewódzkich rynkach pracy.


Obok wielu innych publikacji i raportów dotyczących rynku pracy jest to jedno z ciekawszych narzędzi dla uczniów ostatnich klas szkół podstawowych, którzy stoją właśnie obliczu podjęcia swojej pierwszej ważnej decyzji  edukacyjno-zawodowej, ich rodziców a także nauczycieli, wychowawców i doradców zawodowych, którzy na co dzień wspierają młodzież  w tych wysiłkach.

Celem prognozy jest dostarczenie przesłanek do kształtowania oferty szkolnictwa branżowego adekwatnie do potrzeb krajowego i wojewódzkiego rynku pracy. Innymi słowy ma dać odpowiedź na pytania tj.:

 • które zawody w poszczególnych branżach są najbardziej pożądane?
 • jakie są trendy w zapotrzebowaniu na pracę?
 • jakie kierunki kształcenia powinny być realizowane?
 • rozwój których umiejętności i kompetencji należałoby wspierać na poziomie ogólnokrajowym i regionalnym?

Odpowiedź na te pytania ma pozwolić na lepsze dopasowanie szkolnictwa branżowego do zapotrzebowania rynku pracy a tym samym przeciwdziałać bezrobociu ludzi młodych poprzez adekwatne kształcenie w zawodach, na które będzie rzeczywiste zapotrzebowanie po ukończeniu edukacji. Tworzone prognozy mają jednocześnie pozwolić zarówno na wspieranie doradztwa zawodowego w szkołach jak i pomoc uczniom w dokonywaniu właściwych wyborów. 

Koniecznie zajrzyjcie do informacji o sytuacji na rynku krajowym i wojewódzkim.

Obwieszczenie MEiN dotyczące prognozy zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego - z 1 lutego 2021 - dostępne TU

Zapotrzebowanie na rynku krajowym - grafika do pobrania TUTAJ

Pamiętajcie, że nawet jeśli publikacje dotyczące rynku pracy obarczone są dużym ryzykiem błędu a ich metodologia nie jest doskonała - i tak zawsze będę lepszym źródłem wiedzy niż obiegowe, stereotypowe i często nieprawdziwe opinie i informacje wywodzące się głównie z podejrzeń, przypuszczeń czy doświadczeń naszych i naszych bliskich.


Jeśli zatem chcecie dowiedzieć się więcej o obecnej sytuacji na rynku pracy a nie macie ochoty na przedzieranie się przez dziesiątki skomplikowanych i obszernych raportów - zachęcam do skorzystania z gotowego przeglądu - kompendium wiedzy o rynku pracy z 2021 roku przygotowanego przez Mapę Karier -
dostępnego TU

 

Więcej »

Jak wybrać szkołę ponadpodstawową - co musisz wiedzieć na pewno

Dziś specjalny ebook dla uczniów klas VIII, którzy już niebawem będą podejmować swoje decyzje dotyczące wyboru przyszłej szkoły ponadpodstawowej. Chcemy Wam w nim przypomnieć najważniejsze informacje o typach szkół, z których możecie wybierać i jednocześnie zachęcić także do zapoznania się z naszym znacznie bardziej szczegółowym przewodnikiem-poradnikiem.

Ebook Poznaj zanim wybierzesz. Co musisz wiedzieć na pewno.

W drugiej publikacji znajdziecie dużo ważnych informacji dotyczących tego, jak świadomie podejmować decyzje edukacyjno-zawodowe, a także pełną ofertę edukacyjną naszych powiatowych szkół. Materiał dostępny tu.

Proponujemy Wam dodatkowo wykonanie prostego ćwiczenia, które pozwoli podsumować Waszą wiedzę i poszukać odpowiedzi, co rzeczywiście jest dla Was ważne w kontekście wyboru przyszłej szkoły -   Arkusz wyboru szkoły ponadpodstawowej – aktywny PDF. Poszukując odpowiedzi, jak świadomie wybierać, warto zajrzeć także do publikowanych wcześniej audiobooków dotyczących właśnie tej problematyki (odcinki 2, 3 i 4).

Więcej »

Terminy rekrutacji do szkół policealnych, SB II stopnia i szkół dla dorosłych

Na stronach internetowych Opolskiego Kuratora Oświaty opublikowane zostało zarządzenie dotyczące terminów rekrutacji do szkół policealnych, szkół branżowych II stopnia oraz szkół podstawowych i liceów ogólnokształcących dla dorosłych na rok szkolny 2021/2022.

Zarządzenie wraz z załącznikami dostępne TUTAJ

Więcej »

Sytuacja na rynku pracy - Barometr Zawodów 2021

Jeśli planujesz kształcenie zawodowe albo przymierzasz się do poszukiwania swojej pierwszej pracy, warto zapoznać się z prognozą zapotrzebowania na zawody na rok 2021.

Barometr zawodów" to krótkookresowe, jednoroczne badanie jakościowe określające zapotrzebowanie na pracowników w kolejnym roku, które jest przeprowadzane na zlecenie Ministerstwa Pracy, Rozwoju i  Technologii. „Barometr" opiera się na opinii ekspertów – pracowników: powiatowych urzędów pracy, prywatnych agencji zatrudnienia oraz innych instytucji zorientowanych w sytuacji na lokalnym rynku pracy, którzy spotykają się i wspólnie analizują sytuację w danym powiecie, w poszczególnych zawodach. Uczestnicy paneli oceniają tylko te zawody, które występują na lokalnym rynku pracy. Jeśli nie dysponują wiedzą na temat sytuacji w danym zawodzie, pomijają go – dlatego lista profesji, które ostatecznie znajdą się w prognozie powiatowej, może być krótsza od maksymalnej.

Po przeprowadzeniu paneli eksperckich w każdym z powiatów, tworzony jest też „Barometr zawodów" dla województwa na podstawie zebranych danych w ramach poszczególnych paneli powiatowych.

„Barometr zawodów" dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe.

 • Zawody deficytowe to takie, w których w najbliższym roku nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy, gdyż zapotrzebowanie pracodawców będzie w ich przypadku duże, a podaż pracowników chętnych do podjęcia zatrudnienia i mających odpowiednie kwalifikacje – niewielka.
 • Zawody zrównoważone to takie, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie (podaż i popyt zrównoważą się).
 • Zawody nadwyżkowe to takie, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na małe zapotrzebowanie oraz wielu kandydatów chętnych do podjęcia pracy i spełniających wymagania pracodawców.

 

Barometr zawodów 2021 – prognoza kraj pdf

Barometr zawodów 2021 – prognoza województwo pdf

Barometr zawodów 2021 – prognoza powiat pdf

Więcej »

Terminarz rekrutacji 2021/2022

 

Terminy postępowania rekrutacyjnego, a także terminy składania dokumentów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych, (o których mowa w art. 25 ust. 3 ustawy prawo oświatowe), z wyjątkiem szkół policealnych, branżowych szkół II stopnia oraz szkół dla dorosłych na rok szkolny 2021/2022.

Najważniejsze informacje i terminy w rekrutacji:

 • Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać od 17 maja 2021 r. do 21 czerwca 2021 r., z wyjątkiem szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej, oddziału dwujęzycznego, oddziału międzynarodowego, oddziału przygotowania wojskowego w szkole ponadpodstawowej, oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji oraz do szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych, do których wnioski składane od 17 maja 2021 r. do 31 maja 2021 r.
 • Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty należy złożyć od 25 czerwca 2021 r. do 14 lipca 2021 r.
 • Listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 22 lipca 2021 r.
 • Listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych ogłoszone będą 2 sierpnia 2021 r.
 • W terminie od 23 lipca 2021 r. do 30 lipca 2021 r., w przypadku kandydatów zakwalifikowanych, składa się potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe - także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio (jeśli wymagane) orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem
 • W przypadku braku możliwości przedłożenia takiego zaświadczenia lub orzeczenia, rodzic kandydata lub kandydat pełnoletni informuje o tym dyrektora szkoły w terminie do 20 sierpnia 2021 r. do godz. 15.00. Należy wskazać wówczas przyczynę niedotrzymania pierwotnego terminu. Wówczas zaświadczenie lub orzeczenie składa się dyrektorowi szkoły, do której uczeń został przyjęty, nie później niż do 24 września 2021 r.
 • Nieprzedłożenie do 24 września 2021 r. zaświadczenia lub orzeczenia będzie równoznaczne z rezygnacją z kontunuowania nauki w szkole, do której uczeń został przyjęty. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – w oddziale realizującym kształcenie w zawodzie, do którego został przyjęty.
 • W postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2021/2022 przeprowadza się postępowanie uzupełniające w terminach określonych przez MEIN
 • Kandydaci do szkół ponadpodstawowych, którzy nie zostaną przyjęci do szkół dla młodzieży w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2021/2022, będą przyjmowani do tych szkół w trakcie roku szkolnego (na podstawie art. 130 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe).

Szczegółowy terminarz rekrutacji znajdziecie TU

UWAGA: Terminy te nie dotyczą szkół policealnych, branżowych szkół II stopnia oraz szkół dla dorosłych  na rok szkolny 2021/2022. Harmonogramy do tych szkół będą ogłaszane przez właściwego kuratora oświaty.

Terminarz rekrutacji -  (grafika)

Więcej »

SMARTne wyznaczanie celów

Gdyby dobrze zastanowić się nad naszą codzienną aktywnością, okaże się, ze wszystkie działania, które podejmujemy, zawsze prowadzą do jakiegoś CELU. Pracujemy, po to by zarobić pieniądze, gotujemy, żeby zjeść, idziemy do kina, żeby odpocząć i zakosztować rozrywki.

Oczywiście najczęściej CEL naszego działania nie zostaje wypowiedziany wprost. Często jest nawet nieuświadomiony. Robimy pewne rzeczy z przyzwyczajenia, bez zastanawiania się nad potrzebą, którą dzięki naszej aktywności zaspokajamy. Pewnych czynności z kolei wcale nie podejmujemy, ponieważ nie widzimy w nich sensu, CELU.

Ćwiczenie.1

Spróbuj kilka razy dziennie, wykonując zwyczajowe czynności, zapytać sam siebie: W jakim celu podejmuje to działanie? Zrób listę pięciu zadań, które uważasz za swoje najważniejsze działania w danym dniu i zapisz cel, który dzięki nim osiągnąłeś. 

By nauczyć się wyznaczać cele i dobrze zarządzać swoim czasem musisz zapytać samego siebie, co chcesz osiągnąć, dokąd zmierzasz, jakie działania musisz wykonać a czego unikać. Jest to szczególnie ważne w kontekście wyznaczania ważnych życiowo celów. Celów związanych z życiem osobistym, rodzinnym ale także rozwojem zawodowym, w tym właśnie planowaniem swojej ścieżki edukacyjno-zawodowej i wyborem szkoły.

Z doświadczenia nauczyciela wiem, że pytaniem, które bardzo często się pojawia w relacji edukacyjnej, to właśnie pytanie o cel: Po co mam się tego uczyć? Do czego mi to jest potrzebne?


Warto się zatem zastanowić dlaczego wskazanie i dobre sformułowanie celu jest tak ważne:

 • Cel motywuje do pracy - wiedza na temat tego, dokąd prowadzi wykonanie zadania, sprawia, że  mamy większą motywację do jego realizacji. Atrakcyjne cele chcemy osiągać szybciej.
 • Cel wyznacza koniec zadania - znajomość celu, pozwala ocenić nam, ile jeszcze musimy zrobić, żeby zakończyć pracę. To ważne w szczególności przy monotonnych, uciążliwych pracach, które musimy wykonać.
 • Cel daje poczucie sukcesu – osiągnięcie wyznaczonego celu, nawet tego małego, cząstkowego, który prowadzi do jakiegoś większego celu, daje poczucie sukcesu, które jest bardzo ważne przy budowaniu motywacji wewnętrznej.

 

Ćwiczenie 2.

Zapisz na kartce 3 cele, które przed sobą stawiasz. Mogą odnosić się do różnych dziedzin Twojego życia. Mogą być to cele zarówno krótko, jak i długoterminowe. Jeśli wykonałeś zadanie i określiłeś cele, odłóż kartkę – później do nie wrócimy.

 

A teraz zastanówmy się, jakie są kryteria dobrze sformułowanego celu. Zgodnie z zasadą SMART cel powinien być:

 • S (szczegółowy) – szczegółowy, konkretny, prosty;
 • M (mierzalny) – dający się zmierzyć, tak sformułowany, by można było zmierzyć stopień jego realizacji;
 • A (ambitny) – trudny do zrealizowania, wymagający
 • R (realistyczny) – osiągalny dla mnie
 • T (terminowy) – zdefiniowany w czasie;

 

Warto tu także pamiętać, że dobry cel ma jeszcze 2 cechy – jest zależny od Ciebie oraz wskazuje na to do czego dążysz, a nie od czego uciekasz (zamiast – nie będę mieć jedynki z matematyki -  będę mieć 3 z tego przedmiotu).

Ćwiczenie 3.

Karta pracy SMARTne CELE (na wykonanie zadania masz 20 minut).

 

Ćwiczenie 4.

A teraz wracamy do celów z początku lekcji. Przyjrzyj się swoim celom i wybierz taki, który w Twojej ocenie jest związany jest z planowaniem kariery edukacyjno-zawodowej. Teraz zastanów się czy Twój cel  jest zgodny z zasadami SMART. Jeśli nie postaraj się go poprawić. Możesz poprosić o pomoc grupę w której pracujesz, albo rodziców czy przyjaciół jeśli pracujesz samodzielnie.

 

Jeśli udało Ci się stworzyć SMARTny CEL sporządź teraz swój indywidualny plan z listą zadań do wykonania, które doprowadzą Cię do jego osiągnięcia. Podziel cały okres pracy nad konkretnym celem na mniejsze odcinki czasowe i rozpisz co będziesz robił i jak ocenisz swoje postępy. Może się zdarzyć, że masz jeszcze wszystkich niezbędnych danych (np. o kryteriach przyjęcia do wymarzonej szkoły, na studia itd.) – wtedy zaplanuj czas, do jakiego uzupełnisz brakujące informacje. Pomyśl też o tym  jakie przeszkody mogą się pojawić na drodze do realizacji Twojego celu oraz jak im zapobiegniesz.  

Karta pracy  -  Mój aktualny cel edukacyjno-zawodowy - aktywny pdf

 

Jeśli pracujesz w grupie pochwal się przed klasą swoim celem oraz opowiedz o pierwszym kroku, który zamierzasz wykonać, aby go zrealizować. Jeśli pracowałeś samodzielnie – postaraj się porozmawiać na ten temat z bliskimi.

Powodzenia w realizacji SMARTnych celów!

Więcej »

Wszystkie nasze powiatowe szkoły z tarczami jakości w RANKINGU LICEÓW I TECHNIKÓW PERSPEKTYWY 2021

Po raz kolejny Fundacja PERSPEKTYWY opublikowała OGÓLNOPOLSKI RANKING LICEÓW I TECHNIKÓW 2021. Wszystkie nasze powiatowe szkoły znalazły się w gronie szkół odznaczonych tarczami jakości.

Licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. Do sporządzenia rankingu wykorzystano dane ze źródeł egzogenicznych (zewnętrznych) wobec ocenianych szkół. Źródłem danych były protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych oraz dane Systemu Informacji Oświatowej. Więcej na temat metodologii rankingu znajdziecie TU.
 

Jak wypadły nasze licea?

 • II Liceum Ogólnokształcące w Kędzierzynie-Koźlu  im. Mikołaja Kopernika - 8 miejsce w rankingu województwa opolskiego; 423 w rankingu krajowym – SREBRNA TARCZA JAKOŚCI
 • I Liceum Ogólnokształcące w Kędzierzynie-Koźlu im. Henryka Sienkiewicza - 10 miejsce w rankingu województwa opolskiego; 486 w rankingu krajowym – SREBRNA TARCZA JAKOŚCI

Technika zostały ocenione za pomocą czterech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego. Do sporządzenia rankingu wykorzystano dane ze źródeł egzogenicznych (zewnętrznych) wobec ocenianych szkół. Źródłem danych były protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur oraz egzaminów zawodowych oraz System Informacji Oświatowej. Więcej na temat metodologii rankingu znajdziecie TU.

Jak wypadły nasze technika?

 • Technikum nr 1 w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Kędzierzynie-Koźlu – 4 miejsce w rankingu województwa opolskiego; 63 w rankingu krajowym – ZŁOTA TARCZA JAKOŚCI
 • Technikum nr 4 w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu – 5 miejsce w rankingu województwa opolskiego; 133 w rankingu krajowym – SREBRNA TARCZA JAKOŚCI
 • Technikum nr 3 w Zespole Szkół nr 3 im. Mikołaja Reja w Kędzierzynie-Koźlu – 9 miejsce w rankingu wojewódzkim; 184 w rankingu krajowym – SREBRNA TARCZA JAKOŚCI
 • Technikum nr 2 w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej im. Bohaterów Westerplatte w Kędzierzynie-Koźlu – 16 miejsce w rankingu wojewódzkim; 307 w rankingu krajowym – BRĄZOWA TARCZA JAKOŚCI
Więcej »

Informacje o zawodach - gdzie i jak szukać

Wiele informacji na ten temat znajdziecie w naszych wcześniejszych wpisach, ale w związku ze zbiżającym się okresem zwiększonego zainteresowania uczniów i rodziców ofertą edukacyjną lokalnych szkół i coraz częstszym poszukiwaniem źródeł informacji o zawodach (a także w odpowiedzi na prośby w tym zakresie) - przypominamy i przywołujemy poniżej informacje o zasobach, które możecie u nas znaleźć.

Czy wiecie, że polska klasyfikacja zawodów i specjalności zmienia się co kilka lat i zawiera setki profesji. Nie wszystkie oczywiście dostępne są w kształceniu na poziomie ponadpodstawowym. Jedne mają ściśle określoną ścieżkę kształcenia, inne nie. Zapewne słyszeliście o zawodach regulowanych, których wykonywanie dozwolone jest tylko po spełnieniu wymogów określonych przepisami prawnymi. Niektóre występujące na rynku pracy zawody wymagają wykształcenia wyższego, inne zdobywa się w szkołach policealnych czy technikach a jeszcze inne w szkołach branżowych I i II stopnia. Znajdziecie na rynku pracy oczywiście także wiele zawodów, które na co dzień wykonują osoby mające bardzo różne wykształcenie, będące przedstawicielami różnych wyuczonych profesji a ich wykonywanie wymaga wiedzy i umiejętności, które wcale nie muszą być potwierdzane w żaden formalny sposób.

Jeśli zdecydujecie się na zdobywanie zawodu już po ukończeniu szkoły podstawowej w technikach czy szkołach branżowych I stopnia koniecznie zajrzyjcie do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 lutego 2019 r. w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego - dostępnego TU. Zajrzyjcie także do 2 aktów zmieniających, które uzupełniają to rozporządzenie o nowe, dodane później zawody – dostępne TU i TU (kolejne zmiany są obecnie 24.01.2021 w fazie legislacji). Dzięki temu zyskacie pełną wiedzę na temat tego, jakie zawody, w jakim typie szkoły możecie zdobywać i jakie kwalifikacje zawodowe będziecie zdobywać w ramach kształcenia. Porównajcie ten bardzo bogaty zbiór zawodów z rozporządzenia z ofertą edukacyjną szkół dla Was dostępnych. Zauważcie też, że każdy zawód ma swój stały, określony kod zawodu, dzięki znajomości którego możecie dotrzeć do pełnej informacji o interesującej Was profesji. Warto go znać! Uczniowie wybierający się do liceów ogólnokształcących również znajdą w tym dokumencie coś dla siebie, bowiem zawiera on także informacje o zawodach dostępnych w szkołach policealnych, czyli takich, w których naukę można rozpocząć mając już wykształcenie średnie (a zatem po ukończeniu liceum, technikum czy szkoły branżowej II stopnia). Oczywiście wybierając liceum warto także już dziś pomyśleć o swojej przyszłości po jego ukończeniu i stosownie do tych planów wybierać konkretne oddziały oraz rozszerzenia przedmiotów.

Jeśli już wiecie o jakich zawodach poszukujecie informacji warto zajrzeć do:

Przygotujcie sobie opisy tylko tych zawodów, które Was interesują i które bierzecie pod uwagę planując swoją przyszłość - trzech, pięciu, dziesięciu. Warto w tym celu skorzystać z naszego schematu Mój przewodnik po zawodzie dostępnego TU. Może się bowiem okazać, że nie do końca zdawaliście sobie sprawę z czym przyjdzie się Wam mierzyć planując swoją przyszłość w zawodzie. Jeśli macie możliwość porozmawiajcie także z przedstawicielem danego zawodu, dotrzyjcie do relacji, podcastów, kanałów tematycznych na You Tube (zestawienie dostępne TU), dzięki którym zdobędziecie także wiedzę o profesji z pierwszej ręki. Pomyślcie też o tym, jakie są cienie wybranego zawodu: praca w nocy, praca zmianowa czy w weekendy, praca bez względu na warunki atmosferyczne, praca podległa stałemu nadzorowi, konieczność pracy w grupie, niskie zarobki, monotonność wykonywanych czynności, stałe konieczność nawiązywania nowych kontaktów czy częste wystąpienia publiczne itd. To co dla jednych jest wadą profesji, dla innych może być jej zaletą. Im mniej Was jednak zaskoczy, tym lepiej.

Jeśli nie wiecie od czego zacząć, zróbcie sobie burzę mózgów korzystając z poniższej gry. Dzięki niej spojrzycie na zawody z różnych perspektyw i uświadomicie sobie, jak bardzo zróżnicowany jest rynek pracy.

Gra - wymień trzy zawody.

A jeśli jesteś przekonany, że wiesz już wystarczająco dużo by świadomie planować swoją karierę, zachęcam do zmierzenia się z kolejnym quizem.

Quiz - wymień trzy rzeczy.

Ciekawostka:

Wiele badań potwierdza, że mimo przeogromnego bogactwa świata zawodów, większość młodych ludzi dysponuje wyobrażeniem o niewielkim, zaledwie kilku lub kilkunastu procentowym odsetku możliwych zawodów i specjalności, i do nich zawęża swoje przyszłe wybory. Jednym z takich badań jest badanie „Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Praca marzeń? Aspiracje zawodowe nastolatków i przyszłość rynku pracy, który analizuje i porównuje oczekiwania 15-latków z całego świata wobec przyszłej kariery zawodowej. Ponad 50 proc. piętnastolatków na świecie oczekuje, że będzie pracować w zawodach, które znajdują się na liście 10 najpopularniejszych profesji w ich kraju. W porównaniu z rokiem 2000, odsetek ten wzrósł zarówno w przypadku chłopców, jak i dziewcząt. Oznacza to, że dzisiejsze wybory uczniów są mniej zróżnicowane niż dwie dekady wcześniej. To zaskakujące wyniki biorąc pod uwagę fakt, że mamy dziś dużo łatwiejszy dostęp do wiedzy o różnorodnych możliwościach zawodowych” ( Klaudia Stano „Plany zawodowe młodzieży - gdzie będą pracować dzisiejsi 15-latkowie?”; dostęp 29.04.2020). Okazuje się, że ciągle jeszcze wiedza dotycząca możliwości rynku pracy, bogactwa zawodów i specjalności, i dokonujących się na naszych oczach zmian tego rynku, jest wśród młodych ludzi dalece niewystarczająca do rzeczywistego i świadomego planowania swojej kariery. Zbyt często jeszcze uczniom brakuje chociażby podstawowej wiedzy o ilości zawodów dostępnych w kształceniu na poziomie ponadpodstawowym, nie wspominając już o klasyfikacji zawodów czy specjalności na potrzeby polskiego rynku pracy. Warto tutaj podkreślić, iż obok wielu innych równie ważnych, jednym z płynących ze wspomnianego powyżej badania wniosków jest ten, że udział w aktywnościach doradczych wpływa pozytywnie na motywację do nauki oraz poszerzanie horyzontów zawodowych. Młodzież, która spotkała się chociaż raz z doradcą zawodowym, uczestniczyła w targach pracy, miała okazję obserwować z bliska czyjąś pracę lub odbyła praktykę zawodową, rzadziej ograniczała wybór do 10 najbardziej popularnych zawodów.”

W kontekscie wyboru zawodu warto także sprawdzić sytuację na rynku pracy dla konkretnych profesji - informacje jak to zrobić znajdziecie TU. Zasoby te zostaną niebawem aktualizowane (czekamy jeszcze na nowe obwieszczenie o zapotrzebowaniu na zawody z 2021 r. oraz raport Manpower Group "Niedobór talentów 2021".

Więcej »

Poznaj Moc Zawodowca z ekipą Cyber Mariana

 

Z przymrużeniem oka, ale jednocześnie mocno stąpając po ziemi, czyli promocja kształcenia zawodowego nieco inaczej niż zwykle - Śląska kampania społeczna Poznaj Moc Zawodowca. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej lub wykorzystać materiały kampanii w pracy doradczej - koniecznie obejrzyjcie filmy Startujemy z kampanią Poznaj Moc Zawodowca! Z ekipą Cyber Mariana oraz Poznaj Moc Zawodowca! Z ekipą Cyber Mariana. Jeśli kampania Was zainteresowała zajrzyjcie na profile kampani:

Więcej »

Informator dla maturzystów PERSPEKTYWY 2021

Pewnie dobrze go znacie. Informator PERPEKTYW wspiera wejście maturzysty/kandydata na studia i sensownego wyboru dalszej edukacyjnej drogi. Zawiera komplet danych nt. ofert krajowych uczelni, łącznie z zasadami przyjęć. Znajdziecie w nim treści niezbędne do zaplanowania strategii maturalnej kandydatów na studia w roku akademickim 2021/22. Na publikację składają się ponadto - eksperckie artykuły dotyczące wyboru studiów, prezentacje uczelni, najnowszy Ranking Szkół Wyższych i Ranking Kierunków Studiów Perspektyw, przegląd miast akademickich oraz rekomendacje studentów i absolwentów, informacje o warunkach studiowania.

INFORMATOR dla maturzystów 2021 - e book
Więcej »

Filmowe lekcje: Wybieram świadomie - doradca zawodowy radzi

Wszystkich uczniów (a także rodziców, doradców zawodowych i wychowawców) zainteresowanych problematyką świadomego planowania swojej kariery (oraz wspomagania tego procesu) zapraszam do obejrzenia zupełnie nowych, ciekawych i niewątpliwie przystępnych filmów poświęconych różnym elementom tego procesu. Materiały dostępne są na kanale youtube Centrum Wsparcia Rzemiosła Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu w serii: Wybieram świadomie –  doradca zawodowy radzi. Do tej pory przygotowano dwa odcinki, ale ma ich pojawić się więcej. Będziemy śledzić projekt i przekazywać Wam informacje o pojawieniu się kolejnych odcinków (szukajcie w tym miejscu). Co więcej, na tym samy kanale można znaleźć także krótkie filmy o zawodach z cyklu zawodowy zoom.

  Seria filmów dotyczących szkolnictwa branżowego:

Kompetencje i kwalifikacje

Więcej »

Poszukiwanie studiów - co warto sprawdzić już teraz?

Jak sprawdzić popularność kierunków studiów? Przy wykorzystaniu portalu WYBIERZ STUDIA to łatwiejsze niż myślicie. Dokładną instrukcję znajdziecie TU. Pamiętajcie także, że na portalu www.studia.gov.pl znaleźć można bardzo dużo ciekawych i przydatnych informacji zarówno dla kandydatów na studia, ale także studentów i doktorantów. Wśród nich wyszukiwarka studiów, informacje o losach absolwentów (np. ile zarabiają absolwenci poszczególnych kierunków) oraz publikowane corocznie przez Ministerstwo Edukacji i Nauki rankingi popularności. A jeśli chcecie się dowiedzieć np. jak wygląda proces rekrutacji i codzienność studentów na poszczególnych kierunkach – warto zajrzeć także na www.kierunkowskazkariery.pl

Więcej »

Nowy przewodnik po zawodach od ORE

Nowy i aktualny informator o zawodach szkolnictwa branżowego przygotowany w Ośrodku Rozwoju Edukacji jest już gotowy. Informator powstał w ramach projektu Euroguidance Poland/ Eurodoradztwo Polska finansowanego z programu Erasmus+.

Zawiera on opis 219 zawodów, podzielonych na 32 branże, które znajdziecie w rozporządzeniu o zawodach szkolnictwa branżowego  - są to zatem zawody, w których można się kształcić na poziomie szkół ponadpodstawowych czyli w:

-        szkołach branżowych I stopnia,

-        technikach,

-        szkołach policealnych

-        oraz na kwalifikacyjnych kursach zawodowych.

Wszystko aktualne i zgodne ze stanem faktycznym. W informatorze znajdziecie informacje in. o kwalifikacjach, głównych zadaniach i czynnościach zawodowych w danej profesji, wymaganych predyspozycjach, warunkach pracy, możliwych ścieżkach kształcenia dla zawodu.

Z publikacji korzystać mogą zarówno uczniowie szkół wraz z rodzicami, wychowawcy, pedagodzy czy doradcy zawodowi.

Informator został przygotowany w formie elektronicznej i znajduje się pod poniższym linkiem.

Informator o zawodach szkolnictwa branżowego ORE 2020

Więcej »

Moje oczekiwania wobec nowej szkoły

Planowanie własnego rozwoju i podejmowanie decyzji edukacyjno-zawodowych to jeden z ważniejszych elementów całego procesu związanego z wyborem nowej szkoły. Często trudno jest sensownie uporządkować zebraną dzięki różnym aktywnościom wiedzę na temat samego siebie oraz świata edukacji i pracy, tak, by stanowiła ona podstawę dalszych analiz i rzeczywiście była przydatna w dalszym planowaniu i podejmowaniu decyzji. Dziś, pamiętając, że masz jeszcze trochę czasu na ostateczne decyzje dotyczące wyboru nowej placówki, chcemy zaproponować Ci ćwiczenie porządkujące trochę wiedzę o szkołach (profilach/zawodach), które bierzesz pod uwagę i pozwalające jednocześnie poszukać odpowiedzi na pytanie - co jest dla mnie ważne, jakie mam wobec nowej szkoły oczekiwania?

Na wstępie zastanów się jakie trzy szkoły (a dokładniej profile w liceum lub zawody w szkołach zawodowych) bierzesz pod uwagę myśląc o swojej przyszłości. Pamiętaj jednak, że na dziś nie jest to wybór ostateczny a jedynie materiał do dalszej pracy. Zapoznaj się ze stronami internetowymi wybranych szkół, prześledź ich profile w mediach społecznościowych, dotrzyj do materiałów promocyjnych i informacyjnych szkół z ubiegłego roku, zajrzyj do naszego centrowego informatora i wypełnij 3 karty szkoły.

Karta szkoły – do wypełnienia osobno dla każdego rozpatrywanego wariantu dostępna TUTAJ (aktywny PDF; do wypełnienia w trzech wersjach).

Aby wybrać szkołę istotne są oczekiwania wobec niej, np.: to, jaką powinna mieć infrastrukturę, jaką ofertę edukacyjną, zajęcia dodatkowe, odległość od miejsca zamieszkania itd. Każdy ma tu inną hierarchię ważności swoich oczekiwań. Poniżej znajdziesz kartę pracy z propozycjami czynników, które możesz brać pod uwagę dokonując wyboru szkoły. Oczywiście są to tylko propozycje i sam musisz znaleźć odpowiedź na pytanie, które są dla Ciebie najważniejsze, a które mniej istotne. By ułatwić Ci poszukiwanie, proponujemy zajrzeć także do publikowanej jakiś czas temu e-lekcji zatytułowanej 50 czynników. Jeden wybór. Twój wybór TUTAJ – jesteśmy pewni, że będzie stanowić dla Ciebie cenną inspirację w dalszych analizach.

Twoim zadaniem jest więc korzystając z poniższej karty pracy wybranie 9 najważniejszych w Twojej ocenie „oczekiwań” wobec nowej szkoły (możesz skorzystać z propozycji, lub wybrać własne, zupełnie inne oczekiwania) i uporządkowanie ich w swojej hierarchii ważności (stworzenie schematu Q-sort).

Moje oczekiwania wobec nowej szkoły i schemat Q-sort – karta pracy dostępna TUTAJ (aktywny pdf).

Następne ćwiczenie pomoże Ci przygotować własny wieloaspektowy ranking szkół, które bierzesz pod uwagę. Ułatwi porządkowanie wiedzy i podsumowanie oraz doprecyzowanie swoich oczekiwań wobec przyszłej placówki. Będziesz mógł sięgać do tego materiału jeszcze wielokrotnie przed dokonaniem ostatecznego wyboru.

Polecenie do ćwiczenia:

W kolumnie 1 wypisz te czynniki, które są dla Ciebie istotne. W kolumnie 2, 3, 4 w miejsce kropek wpisz szkoły lub oddziały/zawody, którymi jesteś zainteresowany, poniżej wpisz punkty w skali od 1 do 6, gdzie 1 oznacza, że szkoła NIE zapewni spełnienia tego kryterium, 6 – spełni oczekiwania całkowicie. Powodzenia.

Mój ranking oczekiwań wobec szkół – karta pracy dostępna TUTAJ (aktywny pdf).

Pomysł i Inspiracja do przygotowania ćwiczeń - PROGRESFERA.

Więcej »

Jakie mam umiejętności?

To pytanie zapewne wielokrotnie pojawia się w głowie każdego, kto stoi w obliczu decyzji dotyczących swojej przysłości edukacyjnej i zawodowej. I choć pytanie z pozoru wydaje się łatwe, wiemy, że odpowiedź na nie często sprawia dużo trudności - zwłaszcza ludziom bardzo młodym.  Dziś zatem proponujemy Wam narzędzie, które mamy nadzieję, uławi poznawanie siebie i poszukiwanie odpwiedzi na tytułowe pytanie - Jakie są moje umiejętności?

Informacja dla doradców zawodowych: Ćwiczenie to może zostać wykorzystane do realizacji tresci programowych modułu pierwszego z zakresu doradztwa zawodowego przewidzianych rozporządzeniem w sprawie doradztwa zawodowego, zwłaszcza w trakcie pracy zdalnej.

Aktywny pdf Jakie są moje umiejętności - dostępny TUTAJ
Więcej »

Poznawanie świata zawodów

Wiele badań potwierdza, że mimo przeogromnego bogactwa świata zawodów, większość młodych ludzi dysponuje wyobrażeniem o niewielkim, zaledwie kilku lub kilkunastu procentowym odsetku możliwych zawodów i specjalności, i do nich zawęża swoje przyszłe wybory. Jednym z takich badań jest badanie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Praca marzeń? Aspiracje zawodowe nastolatków i przyszłość rynku pracy, który analizuje i porównuje oczekiwania 15-latków z całego świata wobec przyszłej kariery zawodowej. Ponad 50 proc. piętnastolatków na świecie oczekuje, że będzie pracować w zawodach, które znajdują się na liście 10 najpopularniejszych profesji w ich kraju. W porównaniu z rokiem 2000, odsetek ten wzrósł zarówno w przypadku chłopców, jak i dziewcząt. Oznacza to, że dzisiejsze wybory uczniów są mniej zróżnicowane niż dwie dekady wcześniej. To zaskakujące wyniki biorąc pod uwagę fakt, że mamy dziś dużo łatwiejszy dostęp do wiedzy o różnorodnych możliwościach zawodowych” (Klaudia Stano „Plany zawodowe młodzieży - gdzie będą pracować dzisiejsi 15-latkowie?”; dostęp 29.04.2020). Okazuje się, że ciągle jeszcze wiedza dotycząca możliwości rynku pracy, bogactwa zawodów i specjalności, i dokonujących się na naszych oczach zmian tego rynku, jest wśród młodych ludzi dalece niewystarczająca do rzeczywistego i świadomego planowania swojej kariery. Zbyt często jeszcze uczniom brakuje chociażby podstawowej wiedzy o ilości zawodów dostępnych w kształceniu na poziomie ponadpodstawowym, nie wspominając już o klasyfikacji zawodów czy specjalności na potrzeby polskiego rynku pracy. Ciągle jeszcze decydują się na rozpoczęcie kształcenia w zawodach, o których wiedzą niewiele.

Proponujemy zatem kilka interaktywnych narzędzi, które można wykorzystać zarówno jako ćwiczenie wprowadzające do zajęć doradczych, lub jako samodzielne ćwiczenia z zakresu zawodoznawstwa. Uważamy bowiem, że jest to jedna z łatwiej przyswajalnych form przekazywania uczniom elementarnej wiedzy o świecie zawodów i jego bogactwie. Zapraszamy do korzystania.

Ćwiczenie 1:

Jaki to technik (zawody z oferty edukacyjnej powiatu) – zadaniem ucznia jest zapoznanie się z listą zawodów nauczanych na poziomie technika w szkołach naszego powiatu (możecie w tym celu wykorzystać ściągę z wykazem szkół i zawodów z oferty edukacyjnej 2020/2021, którą znajdziecie w zakładce INFORMATOR na naszej stronie; ściąga dostępna też TUTAJ) a potem próba odgadnięcia nazwy zawodu ukrytego w pudełku.

Jaki to technik? Wersja dla ucznia i nauczyciela TUTAJ
 

Ćwiczenie 2: Zbiór różnych gier (wykreślanka, łączenie w pary, teleturniej), których celem jest poszerzenie wiedzy o zawodach i bogactwie świata pracy.

 1. Odszukaj 14 zawodów
 1. Rozpoznaję zawody 1
 1. Rozpoznaję zawody 2
 1. Czym się zajmuje?
 1. Zawody przyszłości wg Mapy Karier
 1. Teleturniej połącz zawody z czynnościami

         Część 1

         Część 2

Więcej »

System wartości a planowanie kariery

Nie ulega wątpliwości, że system wartości należy do podstawowych przekonań człowieka. Wartości to coś, co uważasz w życiu za ważne. To przekonania i zasady, które determinują Twoje zachowanie, wpływają na podejmowane decyzje, motywują Cię do działania. Wartości nie występują pojedynczo, lecz tworzą u każdego człowieka układ, zwany systemem wartości. System ten jest zbudowany hierarchicznie, a więc jedne wartości są ważniejsze od innych, mają wyższą rangę. Ten porządek hierarchiczny nie musi i zazwyczaj nie jest stały, co oznacza, że nasze wartości i ich hierarchie zmieniają się w przeciągu naszego życia wielokrotnie. Bezsprzecznie jednak odkrycie własnego systemu wartości ułatwia podejmowanie prawidłowych wyborów życiowych, w tym planowanie kariery.

Bardzo ciekawy (i krótki) artykuł o roli wartości w wyborze zawodu (nie tylko dla nauczycieli, chociaż im jest dedykowany) możesz znaleźć TUTAJ. Ilustruje on doskonałe przykłady tego, dlaczego wyznawane wartości powinny być ważnym czynnikiem wyboru przyszłego zawodu i planowania kariery.

System wartości można diagnozować zarówno za pomocą kwestionariuszy, jak i w sposób mniej formalny, niewystandaryzowany. My dziś zaproponujemy Ci oba sposoby.

A Ty? Zastanawiałeś się kiedyś, jakie są Twoje wartości? A zatem, co cenisz w życiu? W jaki sposób chciałbyś realizować się w przyszłej pracy? Przyjrzyj się sobie i pomyśl, co jest dla Ciebie ważne. Na rozgrzewkę proponuję stworzenie bardzo prostej piramidy swoich wartości. Możesz to zrobić wykorzystując nasz aktywny PDF Piramia wartości dostępny TU. Załączoną listę potraktuj jako wskazówkę, bank możliwości. Możesz oczywiście wybrać i wpisać do swojej piramidy zupełnie inne, bliskie Ci wartości.

Ćwiczenie 1:

 1. Wymień wszystkie Twoje najważniejsze przekonania, wszystko to, co Cię motywuje do pracy/nauki i jest dla Ciebie ważne.
 2. Wypisz na naszej wirtualnej tablicy, albo w swoich notatkach - 10 powodów, dla których, w Twojej ocenie, ludzie pracują (pomyśl o motywacjach swoich, rodziny, znajomych).
 3. Zastanów się, jak to wszystko ma się do zawodu, który chciałbyś wykonywać w przyszłości. Czy w swojej wymarzonej pracy będziesz miał możliwość pozostania wiernym swoim wartościom, przekonaniom?

Ćwiczenie 2:

Edward Schein badacz i psycholog, zidentyfikował główne czynniki wpływające na wybory zawodowe ludzi oraz ich satysfakcję w pracy. Na podstawie badań doszedł do wniosku, że istnieje ścisły związek między wyznawanym systemem wartości, potrzebami, kompetencjami a obranym rodzajem kariery i wyodrębnił osiem grup takich wartości, nazywając je metaforycznie „kotwicami" kariery zawodowej. Bardzo przystępny opis "kotwic kariery" znajdziez TU. Każdy z nas w swoim życiu zawodowym kieruje się jedną lub dwiema wybranymi kotwicami a są to:

 1. profesjonalizm, rozwój, bycie ekspertem,
 2. przywództwo, chęć kierowania innymi ludźmi,
 3. niezależność i autonomia działania,
 4. bezpieczeństwo, stabilizacja, przewidywalność,
 5. wprowadzanie innowacji, kreatywność,
 6. pomaganie innym, dawanie wartości otoczeniu,
 7. pokonywania trudności i mierzenie się z wyzwaniami,
 8. równowaga między życiem zawodowym a prywatnym.

Czy już teraz jesteś w stanie wskazać dwie kotwice, którymi chciałbyś kierować się w swojej przyszłej pracy zawodowej? Zapewne nie jest to zdanie z gatunku łatwych. By zatem lepiej zrozumieć czym są kotwice i jak mogą przekładać się na świat pracy proponujemy wykonanie kolejnego ćwiczenia.

Interaktywne ćwiczenie - WARTOŚCI ZAWODOWE (przygotowane w programie liveworksheets) - dostępne TUTAJ. Jeśli pojawi się kłopot z pomysłem na zawód, zawsze możesz skorzystać z bardzo bogatego zbioru z opisami zawodów Mapa Karier dostępnego TU - warto zajrzeć (możliwość przeglądania opisów setek zawodów; dostępne jest wiele filtrów).

Ćwiczenie 3:

Jeśli czujesz niedosyt, możesz skorzystać jeszcze z naszej propozycji nieco bardziej sformalizowanych ćwiczeń pozwalających ustalić, które kotwice kariery są Ci najbliższe.

Na koniec kilka pytań ku refleksji:

 • Czy myślałeś wcześniej o wyborze przyszłej pracy pod kątem swoich wartości i motywacji, a nie tylko specyfiki pracy?
 • Czy praca w zgodzie ze swoimi wartościami i potrzebami jest ważna? Dlaczego?
 • Jak sądzisz, czy kotwice kariery, które zidentyfikowałeś na dzisiejszej lekcji, będą się jeszcze zmieniać w przyszłości, czy raczej pozostaną takie same? Dlaczego?
Więcej »

Instytut Edukacji Pozytywnej - fajne narzędzia doradcze dla ucznia i nauczyciela doradcy

W naszej narzędziowni znajdziecie dziś materiały doradcze Instytutu Edukacji Pozytywnej. Są one udostępniane na licencji Creative Commons-BY-NC-SA 3.0 PL (Uznanie Autorstwa-Użycie Niekomercyjne - Na tych samych Warunkach). Możecie więc śmiało korzystać - pobierać, zmieniać uzupełniać stosowanie do swoich potrzeb.  Dziś prezentujemy trzy w mojej ocenie najbardziej przydatne narzędzia:

Materiały dla ucznia:

 1. Indywidulany plan działania (prosty, ale bardzo ciekawie opracowany IPD porządkujący wiedzę ucznia o sobie, o świecie edukacji i rynku pracy a jednocześnie wspierający sam proces planowania scieżek edukayjno-zawodowych).
   
 2. Szablon mapy wizyjnej

Materiały dla doradcy:

 1. Materiały dla nauczyciela. Program zajęć, materiały dydaktyczne, arkusze diagnostyczne.

 

Więcej »

Seria infografik dotyczących wyboru szkoły

Uzupłenieniem I części tegorocznej edycji przewodnika dla uczniów i rodziców będzie seria infografik ilustrujacyh jego treść w formie wizualnej. Kolejne powstające grafiki będą się kolejno pojawić w tym wpisie. Zapraszamy do korzystania. Uwaga: Grafiki, które znalazły się w treści przewodnika są już dostepne (do pobrania) w zakładce INFORMATOR (szukajcie pod przewodnikiem).


1. Jak wybrać szkołę? -
pdf oraz JPG oraz PNG

2. Jak poznać siebie? -
pdf oraz JPG oraz PNG 

3. Terminarz rekrutacji 2021/2022 -
pdf

4. Zapotrzebowanie na pracowników w rynku krajowym - grafika do pobrania TUTAJ
Więcej »

Doradcza planszówka, do której potrzebne są kredki

Internet jest nieprzebranym źródłem inspiracji i pomysłów na realizację doradztwa zaawodowego, z  którego wszyscy czerpiemy. Czasem trafia się jednak na coś wyjątkowego, czym koniecznie trzeba się ze światem podzielić. Strona Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodziezy w Poznaniu (pewnie dobrze Wam znana) jest kopalnią ciekawych i fajnych materiałów doradczych. Niemniej chciałabym Wam polecić jeden z ich materiałów - nowatorski, angażujący (jak sądzę) i wyjątkowy - zwłasza w czasach, gdy nieustannie towarzyszy nam cyfrowa rezcywistość. Gra, jednak tym razem "analogowa". Jeśli jesteście doradcami polećcie uczniom. Jeśli uczniami, zaopatrzcie się w kredki. Zreszą zobaczcie sami o czym ta opowieść.

Lubisz gry planszowe?

Zachęcamy do przygody z naszą planszówką!

Jest to nietypowa gra, w której ty jesteś głównym bohaterem, a zbliżając się do mety zyskujesz coraz więcej wiedzy na swój temat i swojego wymarzonego zawodu.

Od czego zacząć?

Przygotuj kredki lub pisaki oraz białe kartki, a jeśli jesteś minimalistą, to chociaż ołówek.

Wydrukuj załączoną planszę i do dzieła!


Grę MÓJ WYMARZONY ZAWÓD wraz z instrukcją znajdziecie TUTAJ - trzeba dodatkowo klikąć zakładkę Mój wymarzony zawód (autorki gry A. Koperska, E. Szymańska z CDZdM w Poznaniu)


Materiał do pobrania również TU
Więcej »

Doradztwo zawodowe w liceum. Polecamy webinar fundacji Katalyst Education

W ramach naszej Akademii Doradcy Zawodowego od dawna polecamy Wam szkolenia, na które w naszej ocenie warto stracić czas. Tym razem propozycja dedykowana doradcom pracujacym z nieco starszą młodzieżą. Jeśli więc chcecie dowiedzieć się, jak realizować doradztwo zawodowe w szkole na tym poziomie edukacyjnym, szukacie inspiracji i pomysłów na to, jak poprowadzić ciekawe i angażujące zajęcia dla licealistów, które będą jednocześnie zgodne z rozporządzeniem MEN o doradztwie zawodowym z 12 lutego 2019 r. - przyjmijcie zaproszenie Fundacji Katalyst Education na darmowy webinar, podczas którego będzie się można przyjrzeć doradztwu zawodowemu w liceum z różnych, zawsze praktycznych, perspektyw.

Spotkanie odbyło się 15 grudnia na godz. 18:00 a jego nagranie dostepne jest TUTAJ
Więcej »

"Jaki ja" w zespole czyli teoria M. Belbina

Pracując w grupie często zastanawiamy się, jaka rolę pełnimy w naszym zespole? Kim właściwie jesteśmy dla grupy? Z pomocą w poszukiwaniu odpowiedzi przychodzi Meredith Belbin.

Jak pisze M. Belbin Zespół nie jest zbiorowiskiem ludzi z nazwami stanowisk. To zgromadzenie jednostek, z których każda posiada role akceptowalne przez innych. Członkowie zespołu poszukują odpowiednich ról i wypełniają najefektywniej te, które są dla nich najbardziej naturalne.

Wyróżnił on 9 charakterystycznych ról zespołowych, które obejmują różnorodność funkcjonowania osób w zespołach. Są one widoczne w każdym zespole, również w szkolnej klasie. Każda rola wnosi istotny wkład do zespołu i każda wiąże się z określonymi mocnymi stronami i typowymi słabościami. Belbin zidentyfikował dziewięć ról, które jednocześnie przyporządkował do trzech grup:

 • role zorientowany na działanie
 • role zorientowane na ludzi
 • role zorientowane na myśl

Warto się z nimi zapoznać i spróbować określić jak funkcjonujemy w swoich grupach, jakie role przyjmujemy. Wszystko to służyć ma lepszemu poznaniu samego siebie i próbie zastanowienia się, jak taka wiedza o nas samych może przyczynić się do zwiększenia efektywności naszego działania w zespołach w przyszłości (w dalszej edukacji, w pracy zawodowej).

Rolę członka w zespole określić można za pomocą inwentarza samooceny, czyli kwestionariusza opracowanego w celu ustalenia preferowanego sposobu pracy jednostki w zespole. Kwestionariusz ten składa się z szeregu zadań dotyczących funkcjonowania ludzi w grupie. Twoim zadaniem jest rozdzielenie punktów między te zadania, które najlepiej opisują Twoje funkcjonowanie z grupie. Nie ma tu takich zdań, których mógłbyś się wstydzić lub obawiać. Nie ma tu zdań dobrych lub złych. Każde wybrane przez Ciebie zdanie jest równie dobre, jak każde inne, jeśli tylko zrobiłeś je szczerze, gdyż w badaniu chodzi o jak najlepsze poznanie Ciebie dla Twojego własnego dobra.

Sprawdź jaką rolę pełnisz w swoim zespole, klasie. Jesteś praktycznym organizatorem, sędzią czy może siewcą lub liderem.

Zapraszam do zapoznania się z testem do pobrania w formie PDF (wraz z kluczem odpowiedzi).

Kwestionariusz Moja rola w grupie M. Belbina - do pobrania TU

Więcej »

Stereotypy dotyczące płci a decyzje zawodowe?

Zastanów się (jeśli masz taką możliwość to najlepiej wspólnie z koleżankami i kolegami) czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że niektóre zawody nadają się bardziej dla kobiet, a inne dla mężczyzn? Jeśli tak, jakie są to zawody?

Dziewczynki bawią się lalkami a chłopcy samochodzikami. Świat dziewczynek jest różowy a chłopców niebiesko-zielony. Znasz to z własnego dzieciństwa? Pokoje dziewczynek wypełnione lalkami, akcesoriami dla małych fryzjerek czy filiżankami a chłopców pełne samochodzików, superbohaterów czy narzędzi do majsterkowania. O takim podziale dziecięcego świata, może przekonać się również każdy, kto chociaż raz odwiedził sklep z zabawkami, na którego półkach panuje jasny i oczywisty podział na zabawki dziewczęce i chłopięce. Pewnie każdy z nas wiele razy w życiu słyszał, że nie może czegoś robić, tylko dlatego, że jest chłopcem lub dziewczynką.

A jak to wygląda na rynku pracy?

Czy kod kulturowy z dziecięcego pokoju przenosimy na rynek pracy? Czy w polskim społeczeństwie funkcjonuje wiele przekonań na temat tego, jaka praca jest odpowiednia dla kobiet, a jaka dla mężczyzn. Czy możemy (i powinniśmy) walczyć ze stereotypami? A może one powoli zanikają? By poszukać odpowiedzi warto zajrzeć do raportu z badań prowadzonych przez dr Justynę Pokojską w ośrodku badawczym DELab Uniwersytetu Warszawskiego.

Kobiety w „męskich" zawodach – raport z badań*

Tyle teorii – czas na praktykę**

Ćwiczenie pierwsze: Role żeńskie – role męskie, czyli jak się mają stereotypy w naszym życiu nie tylko zawodowym (ćwiczenie pochodzi z Mapy Karier i jest adaptacją ćwiczenia Mary i Jack z publikacji “Międzynarodowy zbiór metod z zakresu doradztwa zawodowego w ujęciu grupowym” Leonardo da Vinci Transfer of Innovation).

Role żeńskie - role męskie- ćwiczenie dostępne TUTAJ

A teraz zastanówmy się:

 • Jak często imię każdego z bohaterów zostało wspomniane w różnych kontekstach?
 • Dlaczego imię Kasi przeważa w niektórych zadaniach (podaj konkretne przykłady), a imię Wojtka w innych (podaj konkretne przykłady)?
 • Jak twoim zdaniem powinien wyglądać podział zadań związanych i niezwiązanych z pracą zawodową?

By nieco uciec od emocji i przekonań zajrzyjmy do statystyk – twardych danych z rynku pracy.

Ćwiczenie drugie: Gdzie pracuje więcej kobiet, a gdzie więcej mężczyzn?

Podziel wskazane w zadaniu grupy zawodowe na te, w których Twoim zdaniem pracuje więcej kobiet, i na te, w których pracuje więcej mężczyzn. Po zakończonym zadaniu automatycznie otrzymasz poprawne odpowiedzi. (dane do quizu pochodzą z GUS z 2018 roku; przy okazji tutaj możecie sprawdzić, w ilu różnych dziedzinach dostępne są liczby i statystyki). Zaczynamy?

Quiz – W pracy liczą się kompetencje dostępny TUTAJ (wordwall; przy rozpoczęciu quizu zostaniesz poproszony o podanie imienia).

Jak sobie poradziłeś? Jeśli coś Cię zaskoczyło, warto zastanowić się dlaczego tak właśnie jest. Poniżej znajdziesz tabelę, która informuje jaki rzeczywiście jest procentowy udział zatrudnionych kobiet i mężczyzn we wspomnianych grupach zawodowych. Zastanów się, które grupy było Ci najtrudniej przyporządkować. Wykorzystując aktywne linki (klikając na nazwę grupy zawodowej zostaniesz przekierowany) sprawdź, jakie m.in. zawody pracują w poszczególnych grupach. Nastepnie zapoznaj się z opisami tych, które Cię interesują.

Tabela – procentowy udział zatrudnionych kobiet i mężczyzn w grupach zawodowych/opisy zawodów

A może przychodzą Ci do głowy jakieś inne, nie wymienione w ćwiczeniu grupy zawodów/zawody, w których widzisz dominację jednej płci? Dlaczego w niektórych zawodach pracuje więcej kobiet, a w innych więcej mężczyzn? Z czego to wynika? Ze stereotypów czy obiektywnych przeszkód?

Jeśli zastanawiacie się, co można zrobić, aby więcej kobiet chciało wykonywać zawody tradycyjnie uważane za męskie, a więcej mężczyzn wzięło pod uwagę zawody tradycyjnie kobiece, proponuję przyłączyć się do wspólnego wykonania kolejnego zadania. Poniżej znajdziesz interaktywną tablicę Jamboard, do której możesz przypinać wirtualne karteczki z odpowiedziami – kilka możliwych odpowiedzi proponowanych przez Mapę Karier już tam znajdziesz (notatki można dodawać wykorzystując edycję i symbol „karteczki”).

Interaktywna tablica Jamboard - Co można zrobić, aby więcej kobiet chciało wykonywać zawody tradycyjnie uważane za męskie

Czy warto płynąć z prądem, czy może czas na walkę ze stereotypami. Jakie pomysły na walkę z stereotypami można znaleźć w internecie? Warto zainteresować się kampaniami tj.np. Dziewczyny na politechniki TUTAJ czy Możesz być kim tylko chcesz, zawód nie ma płci TUTAJ.


*(źródło:https://www.delab.uw.edu.pl/wp-content/uploads/2020/09/Kobiety-w-meskich-zawodach_raport-1.pdf - dostęp 01.12.2020)
**w lekcji wykorzystane zostały także inspiracje i materiały przygotowane przez zespół
Mapy Karier – dostęp TU.

Więcej »

Future Time Traveller - doradztwo zawodowe oparte na grach

FUTURE TIME TRAVELLER – Wprowadzanie zmian w zakresie doradztwa zawodowego dotyczącego przyszłych umiejętności, zawodów oraz perspektyw na karierę Pokolenia Z za pomocą platformy rzeczywistości wirtualnej opartej na grach.

Celem platformy FUTURE Time Traveller jest promocja między przedstawicielami pokolenia Z innowacyjnego myślenia i myślenia zorientowanego na przyszłość, a także pomoc w lepszym zrozumieniu nowych trendów, które kształtują przyszły świat pracy, pojawiających się zawodów oraz umiejętności koniecznych do odniesienia sukcesu na szybko zmieniającym się rynku pracy. Oparta na futurystycznym scenariuszu gry w wirtualnym środowisku 3D platforma oferuje szereg zastosowań w procesie doradztwa zawodowego.

Gra Future Time Traveller jest europejską innowacją ′′ tłumaczącą ′′ znaczącą ilość analiz i prognoz o przyszłości na język dostępny dla młodych ludzi i oferuje nowe cyfrowe wskazówki dotyczące kariery, które łączy w sobie wysoką technologię i oryginalne scenariusze gier. Trójwymiarowy świat przenosi graczy w futurystyczne otoczenie i tworzy unikalne zanurzające doświadczenie, łącząc naukę emocjonalną i społeczną. Gracze wykorzystują swój awatar do poruszania się, interakcji i pokonywania różnych wyzwań.

Projekt współpracy finansowany w ramach programu Erasmus+/ . Projekt FUTURE skupia 7 partnerów z różnych krajów posiadających doświadczenie w obszarze doradztwa zawodowego, rozwoju nowych technologii czy innowacyjnych rozwiązań z zakresu nauczania. Polskim partnerem projektu jest Uniwersytet Łódzki. Szczegółowe informacje o projekcie znajdziecie na platformie, która przygotowana została aż w 7 językach.

Wszystkie informacje o projekcie, dostęp do gry oraz niezbędnych instrukcji znajdziecie TU (możliwość przełączenia języka platformy na polski).

www.future-time-traveller.eu
 

Sama gra znajduje się w zakładce FUTURE Time Traveller Platform. Znajdziecie tam także dokładną instrukcję korzystania z narzędzia oraz filmy instruktażowe. Instalacja nie jest specjalnie intuicyjna - zatem zwłaszcza uczniom młodszym może być potrzebna pomoc przy osób dorosłych.

Czym zatem jest w praktyce FUTURE TIME TRAVELLER?

Wirtualna podróż obejmuje 7 misji przygodowych, które nakładają elementy z escape roomów i pomagają młodzieży rozwijać umiejętności i wiedzę na temat miejsc pracy przyszłości. Za pomocą wehikułu czasu gracze teleportują się do 2050, gdzie muszą zrozumieć, jak różne transformacje społeczne i technologiczne kształtują przyszły świat pracy.

Podczas całej swojej podróży edukacyjnej użytkownicy mają do wykonania różne misje, które pomogą im:

 • poprawić wiedzę na temat tendencji na rynku pracy, które kształtują przyszły świat pracy
 • podnieść świadomość wyzwań związanych z rozwojem technologicznym i ich wpływem na pojawiające się miejsca pracy
 • poprawić zrozumienie wymaganych umiejętności w przyszłości
 • poznać różne możliwości kariery
 • zrozumieć swoją własną rolę w opanowaniu przyszłości
 • rozwijać kompetencji w zakresie zarządzania karierą - krytyczne myślenie, podejmowanie decyzji, rozwiązywanie problemów, kreatywność i elastyczność, autorefleksyjność itp.

Opis i cele kolejnych misji wraz ze wskazówkami dla doradców zawodowych, jak można je w praktyce wykorzystać w trakcie zajęć (grupowych lub indywidualnych) – znajdziecie TU).

Podsumowując, użytkownicy platformy wykonują siedem misji, poznając tym samym wiele różnych umiejętności i koncepcji. W ramach pierwszej misji gracze zyskują podstawy do identyfikacji wiarygodnych źródeł informacji na temat nowych zawodów, a także umiejętności analityczne pozwalające je wykorzystać. Druga misja pomaga graczom zrozumieć najnowsze trendy na rynku pracy i poznać umiejętności, które będą najbardziej przydatne w przyszłości. Świadomość wyzwań społecznych związanych z cyfryzacją i pozytywne nastawienie do przyszłości to efekty czwartej misji. Z kolei ukończenie piątej misji oznacza rozwój umiejętności krytycznych służących do oceny decyzji zawodowych. Szósta misja umacnia kreatywnego, innowacyjnego i przedsiębiorczego ducha graczy w związku z procesem podejmowania decyzji zawodowych, dokonywaniem wyborów i korzystaniem z okazji. Po zakończeniu gry uczniowie są gotowi wziąć za siebie odpowiedzialność i nie tylko uznają potrzebę współpracy, ale także zaczynają odgrywać aktywną rolę w kształtowaniu własnego życia.

Warto zapoznać się także raportami projektu (dostępne na stronie projektu):

Policy Roadmap RAPORT - Przyszłościowy program doradztwa zawodowego. Przygotowanie młodych ludzi do przyszłej pracy poprzez innowacyjne usługi doradztwa zawodowego - raport otwarcia - TU.

Future Roadmap Raport. Future Timee Traveller. Wprowadzanie zmian w zakresie doradztwa zawodowego dotyczącego przyszłych umiejętności, zawodów oraz perspektyw na karierę - raport końcowy - TU.

Więcej »

Portal informacyjny infozawodowe.men.gov.pl - Twoje źródło wiedzy o zawodach i kształceniu zawodowym

Świadomy wybór ścieżki kształcenia lub zawodu to jeden z niezbędnych elementów skutecznie realizowanego doradztwa zawodowego, które ma istotny wpływ na funkcjonowanie absolwentów szkół na rynku pracy. Osoby, które podjęły decyzję o wyborze zawodu kierując się swoimi indywidualnymi preferencjami, predyspozycjami, uzdolnieniami, są bardziej usatysfakcjonowane, zaangażowane w naukę, a w dłuższej perspektywie lepiej przygotowane do uczestnictwa w rynku pracy.

U podstaw świadomych wyborów zawodowych leży m.in. kompleksowa informacja o zawodach, w których kształcenie prowadzone jest w systemie oświaty w ramach szkolnictwa branżowego oraz o możliwościach nauki w systemie kształcenia zawodowego.

Portal INFOZAWODOWE, dostępny jako podzakładka na platformie epodreczniki.pl oraz bezpośrednio pod adresem www.infozawodowe.men.gov.pl, dostarcza wyczerpujących informacji na temat poszczególnych zawodów z klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego oraz dostęp do kompleksowych materiałów, w skład których wchodzą:

 • materiały o zawodach – źródło wiedzy na temat zawodów szkolnictwa branżowego dla różnych grup wiekowych oraz informacji zapoznających dzieci ze światem zawodów;
 • filmy zawodoznawcze – filmy prezentujące zadania zawodowe, codzienną pracę w zawodach oraz możliwości rozwoju i podnoszenia kwalifikacji;
 • filmy 360 stopni – filmy będące formą wirtualnego spaceru po miejscach pracy, w których można samodzielnie obracać widok kamery i obserwować wykonywane prace oraz miejsca z dowolnej perspektywy, poznając w ten sposób lepiej specyfikę danego zawodu;
 • quizy zawodoznawcze – interaktywne ćwiczenia, gry i interakcje pozwalające na zdobycie oraz weryfikację wiedzy o zawodach.

Celem portalu INFOZAWODOWE jest także nawiązanie współpracy szkół prowadzących kształcenie zawodowe z pracodawcami. Portal dostarcza też informacji na temat możliwości uzupełniania kwalifikacji na kursach zarówno przez uczniów jak i osoby dorosłe.

Portal INFOZAWODOWE został utworzony dzięki współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014 – 2020.

Korzyści dla uczniów i rodziców

Zapoznanie się z kompleksową informacją o zawodach zawartą na portalu INFOZAWODOWE oraz uwzględnienie preferencji i predyspozycji ucznia, daje szansę na podjęcie świadomej decyzji w zakresie wyboru ścieżki zawodowej, by w przyszłości mógł on odnieść sukces na rynku pracy. Na portalu można znaleźć nie tylko pełną informację o zawodach oraz prognozowane zapotrzebowanie na zawody, ale także praktyczne informacje z zakresu działalności szkół prowadzących kształcenie zawodowe w danym województwie i powiecie.

Korzyści dla przedstawicieli szkół

Zgromadzone w jednym miejscu i odpowiednio przygotowane informacje można wykorzystać do nawiązywania współpracy z pracodawcami, w tym do organizowania praktycznej nauki zawodu.

Korzyści dla pracodawców

Poprzez portal INFOZAWODOWE można przekazać informację o proponowanych miejscach realizacji praktycznej nauki zawodu, praktyk zawodowych i staży uczniowskich oraz o ofertach pracy. Ułatwia to współpracę ze szkołami oraz szybsze pozyskiwanie wykwalifikowanych pracowników.

Więcej informacji na www.infozawodowe.men.gov.pl oraz www.epodreczniki.pl Działania współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Platforma zawodowa MEN - https://infozawodowe.men.gov.pl/

Źródło: Materiały promocyjne platformy

A co na platformie znajdziemy w praktyce? Zajrzyjcie koniecznie. Póki co z ponad 30 zawodów, które mamy w ofercie edukacyjnej szkół ponadpodstawowych powiatu (nie licząc klas wielozawodowych w szkole branżowej I stopnia) znajdziemy opisy 10 z nich. Pliki do pobrania poniżej.

Zawody z poziomu szkoły branżowej I stopnia

Zawody z poziomu technikum:

Oczywiście w miarę pojawiania się materiałów na platformie będziemy udostępniać kolejne pliki.

Więcej »

Chcę u Ciebie pracować czyli o rynku pracy mocno po sąsiedzku

Czy zastanawialiście się jak wygląda praca w firmach działających w naszym regionie? Czym się zajmują, co produkują i jakich posiadają specjalistów? Jeśli, zwłaszcza teraz, w czasie, gdy osobiste wizyty zawodoznawcze w firmach stały się praktycznie niemożliwe a mimo to chcecie zobaczyć jak wygląda praca na rzeczywistych stanowiskach w kilkudziesięciu firmach w regionie – koniecznie zapoznajcie się z poniższymi materiałami.

Całość materiału przygotowana została przez Dziennik Zachodni w partnerstwie z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Program powstał z myślą o kształceniu zawodowym, a także zatrudnieniu wykwalifikowanych specjalistów na stanowiska firm działających właśnie na terenie KSSE. Jest to obszar, w którym zatrudnienie znajduje wiele osób z naszej lokalnej społeczności. Do tej pory powstały 3 sezony. Cały cykl składa się z kilkudziesięciu kilkuminutowych odcinków – do obejrzenia w całości lub we fragmentach.

Realny rynek pracy w regionie i rzeczywiste stanowiska pracy

Sezony 1 i 2 – to opowieść o pracy w kilkudziesięciu firmach działających na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (a zatem mocno po sąsiedzku) na różnych stanowiskach. Wiedza w pigułce o tym, jak dziś wygląda praca w nowoczesnych przedsiębiorstwach działających na światową skalę. O czym jest cały cykl dowiecie się z pierwszego odcinka pt. Chcę u Ciebie pracować. W kolejnych odcinkach znajdziecie informacje o kilkudziesięciu stanowiskach pracy tj. m.in.:

Sezon 3 to z kolei refleksja nad rynkiem pracy w niedalekiej przyszłości. Wiedza o tym jak wg ekspertów może wyglądać sytuacja pracowników i przedsiębiorstw wydaje się dziś kluczowa dla planowania kariery. Poniżej informacja jakie odcinki dotychczas powstały w 3 sezonie i czego dotyczą. (opisy odcinków zaczerpnięte ze strony projektu Chcę u Ciebie pracować).

 1. KSSE w przyszłości? Odcinek o tym w jakim kierunku może rozwinąć się sama strefa?
 2. Jak nowe technologie wpłyną na społeczeństwo? Przyszłość i stały rozwój wiążą się m.in. z nowinkami technologicznymi. Na co stawiają eksperci z naszego regionu i jak zmiany wpłyną na społeczeństwo? Zobaczcie drugi odcinek trzeciego sezonu programu "Chcę u Ciebie pracować".
 3. Jak przygotować się do pracy w zawodach, których jeszcze nie znamy? Jeszcze kilkanaście lat temu niewielu z nas myślało o takich zawodach jak: operator drona, specjalista ds. mediów społecznościowych, czy trener robotów. W przyszłości czekają na nas kolejne, które ciężko dzisiaj nawet nazwać. Dlatego, jeżeli nie wiemy, w jakim zawodzie będziemy pracować, to jakie umiejętności powinniśmy rozwijać?
 4. Automatyzacja i robotyzacja miejsc pracy. Proces automatyzacji miejsc pracy obserwujemy już od wielu lat. Taki trend wciąż rośnie, a rozwój w tym kierunku jest nieunikniony. Jak zakłady pracy mogą wyglądać w przyszłości i czy wszystkie procesy wykonywane przez ludzi da się zastąpić robotami?
 5. Zarządzanie w przyszłości. W ciągu ostatnich lat podejście pracownika do firmy i firmy do pracownika uległo diametralnej zmianie. Dlatego w tym odcinku zastanowimy się, w jaki sposób w przyszłości będziemy zarządzać ludźmi i robotami oraz jakie udogodnienia będą dostępne dla pracowników w miejscach pracy.
 6. Przemysł przyszłości. Przemysł przyszłości, szczególnie w kontekście naszego regionu, wydaje się ciekawym tematem. Z miejsca, które kojarzone było z kopalniami, hutami i ciężkim przemysłem, Górny Śląsk staje się regionem, w którym przedsiębiorstwa z całego świata pracują m.in. nad nowymi technologiami. Jak zmienią się nasze firmy i w jaki sposób Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna podejdzie do terenów poprzemysłowych?

Dla projektu Chce u Ciebie pracować utworzona została platforma dostępna pod adresem: www.chceuciebiepracowac.dziennikzachodni.pl na której znajdziecie wszystkie informacje o tym przedsięwzięciu i materiały, które w jego ramach powstały.

Więcej »

Szkolenie e-lerningowe ORE dla doradców

Trwa rekrutacja na szkolenie e-learningowe przygotowane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji dla szkolnych doradców zawodowych pt. Jak swtorzyć Wewnątrszkolny System Doradztwa Zawodowego w świetle obowiązujących przepisów". Rekrutacja odbywa się w terminie 23-26.11.2020. Szczegóły dotyczące programu szkolenia oraz rejestracji znajdziecie TU.Więcej »

Zaproszenie do YEP Academy

Platforma YEP (od nazwy programu – Youth Empowered Program) została stworzona przez Fundację Sukcesu Pisanego Szminką wspólnie z firmą Coca-Cola po to, aby wesprzeć młodych ludzi z całej Polski, z różnych miejscowości na trudnej drodze wyborów: od kierunku studiów, staży, praktyk, zawodu i charakteru pracy.

Na platformie znajdziecie wiele ciekawych narzędzi pomocnych w planowaniu kariery, Co ważne, są to narzędzia nowe, przystępne i oparte na nowoczesnych technologiach.

Znajdziecie wśród nich:

 • kalkulator wynagrodzeń (ile musisz zarabiać, żeby żyć tak, jak chcesz),
 • test predyspozycji (analityka, znaki i systemy; artystyczne; przyrodnicze; społeczne; techniczne),
 • bazę zawodów (opisy i krótkie filmy o zawodach; 50 zawodów),
 • grę mobilna YEP (skierowana do młodych ludzi przygodowa gra tekstowa, która ma na celu rozwój kompetencji społecznych; pozwala trenować umiejętności niezbędne do poruszania się po rynku pracy),
 • program mentoringu,
 • oraz wiele ciekawych tematycznych artykułów.


Materiały można śmiało wykorzystywać w pracy z uczniami ostatnich klas szkoły podstawowej i uczniami szkół ponadpodstawowych. Warto zajrzeć, udostępnić uczniom, wykorzystać w trakcie zdalnych zajęć doradczych. Platforma dostępna TU - YEB Academy

Więcej »

Techniki nauki w biblioteczce doradcy zawodowego i ucznia

Wśród nowych filmów z serii Techniki nauki na kanale VOD znaleźć można przynajmniej kilka pozycji bezpośrednio lub pośrednio nawiązujących do treści realizowanych na zajęciach z zakresu doradztwa zawodowego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Mogą one stanowić ciekawe wprowadzenie lub podsumowanie podejmowanych tematów.  Każdy z odcinków trwa ok. 10 minut i kończy się streszczeniem najważniejszych zagadnień poruszanych w danym odcinku. W nawiasach znajdziecie informację o odniesieniu materiału do treści programowych z rozporządzenia o doradztwie zawodowym.
Do samodzielnego krzystania z tych materiałów zachęcam również uczniów zainteresowanych tematyką świadomego planowania kariery oraz rodziców wspierających ten proces.

 1.  Wybieranie szkoły i kierunków rozwoju Nie śpiesz się, wybieraj rozważnie, znajdź swoje naturalne predyspozycje i talenty. Wybierz 5 kierunków studiów lub 5 zawodów które cię interesują – zastanów się, co musisz zrobić, by się tam dostać. Jeśli nie wiesz, co chcesz robić – szukaj – idź na staż lub wolontariat i sprawdź co ci pasuje (moduł 1: Poznawanie własnych zasobów; moduł 4: Planowanie własnego rozwoju i podejmowanie decyzji edukacyjno-zawodowych).
 2. Rozmowy rekrutacyjne Co zrobić, żeby dobrze wypaść? Zadbaj o odpowiedni ubiór, stosuj właściwą mowę ciała. Dowiedz się czegoś więcej o firmie, do której aplikujesz. Poznaj najczęściej zadawane pytania, miej na nie odpowiedzi, podkreśl swoje mocne strony, pozostaw po sobie dobre wrażenie, nie wypytuj o profity płynące ze stanowiska, podziękuj za rozmowę (Świat zawodów i rynek pracy; 2.7. dokonuje autoprezentacji i 2.7. przygotowuje się do zaprezentowania siebie i swoich kompetencji podczas rozmowy kwalifikacyjnej).
 3. Planowanie – najlepsza metoda realizacji celów Jak planować, by skutecznie realizować życiowe cele i marzenia? Stwórz wizję swojego życia, wyznacz cele na 12 tygodni, postaw na cele ambitne i atrakcyjne, planuj realistycznie, rozpisz cele na czynności, zaczynaj od kluczowego zadania (moduł 4: Planowanie własnego rozwoju i podejmowanie decyzji edukacyjno-zawodowych).
 4. Techniki planowania Trzy techniki skutecznego planowania. Przenieś się wyobraźnią w przyszłość i stwórz wizję tego, co chcesz osiągnąć, rozpisz drogę do osiągnięcia celu, skoncentruj się na zadaniach ważnych, rozróżniaj zadania ważne i pilne – ważne nie znaczy pilne, planuj wstecz, pracuj w złotych godzinach (moduł 4: Planowanie własnego rozwoju i podejmowanie decyzji edukacyjno-zawodowych).
 5. Jak osiągać cele Metody wyznaczania i skutecznego realizowania celów. Łącz wiedzę z działaniem, małymi krokami dochodź do celu, wykorzystuj metodę S.M.A.R.T. – Twój cel powinien spełniać 5 warunków: być specyficznym; mierzalnym; ambitnym, ale możliwym do osiągnięcia; musisz mieć chęć do jego osiągnięcia; musisz wyznaczyć czas, w którym go osiągniesz (moduł 4: Planowanie własnego rozwoju i podejmowanie decyzji edukacyjno-zawodowych).
 6. Komunikacja z innymi Komunikacja niewerbalna czyli mówienie całym sobą. Są dwa sposoby komunikacji: werbalny i niewerbalny, komunikat werbalny musi być spójny z niewerbalnym. Naucz się być dobrze postrzeganym, patrz przyjaźnie na poznawaną osobę, uśmiechaj się, bądź wyprostowany, zadbaj o ubiór, pamiętaj, że liczy się pierwsze wrażenie (moduł 2: Świat zawodów i rynek pracy; 2.7. dokonuje autoprezentacji i 2.7. przygotowuje się do zaprezentowania siebie i swoich kompetencji podczas rozmowy kwalifikacyjnej).
 7. Nauka jako styl życia Nigdy nie przestawaj się uczyć! Zdobywaj wiedzę z pasją, bądź otwarty na świat. Gdy kończysz szkołę, nie przestawaj się uczyć. Nauka to wysiłek – ale radość z posiadanej wiedzy, rekompensuje trudy. Jeśli umiesz się uczyć, nie zginiesz, bez względu na to, gdzie zaprowadzi cię życie (moduł 3: Rynek edukacyjny i uczenie się przez całe życie).

Wśród 33 odcinków znajdziecie także takie dotyczące rozwijania umiejętności przygotowywania prezentacji czy wystąpień publicznych, radzenia sobie ze stresem, kreatywności czy e-learningu. Wszystkie dostępne odcinki serii Techniki nauki znajdziecie TU

 

 

Więcej »

Pakiet materiałów do pracy doradczej

Dziś w naszej centrowej narzędziowni bardzo bogaty pakiet materiałów literalnie dedykowanych uczniom szkół ponadpodstawowych (ale w mojej ocenie nie tylko). Publikacje te powstały w Poznaniu, niemniej są na tyle uniwersalne, że z powodzeniem można z nich korzystać także w innych regionach. Materiał powstał w ramach projektu: Kwalifikacje zawodowe kluczem do sukcesu – wspieramy rozwój kształcenia zawodowego w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Poznania, finansowanego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020, Oś priorytetowa 8: Edukacja, Działanie 8.3. Wzmocnienie oraz dostosowanie kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb rynku pracy, Poddziałanie 8.3.4. Kształcenie zawodowe młodzieży i dorosłych w ramach ZIT dla MOF Poznania

W skład całego pakietu wchodzi 5 pozycji:

 1. Elżbieta Swat-Padrok: Jak wspierać uczniów ponadpodstawowych szkół zawodowych w projektowaniu rozwoju edukacyjno-zawodowego? Poradnik dla nauczyciela. Tom 1 – Doradztwo indywidualne;
 2. Agnieszka Ciereszko, Natalia Kęsek: Jak wspierać uczniów ponadpodstawowych szkół zawodowych w projektowaniu rozwoju edukacyjno-zawodowego? Poradnik dla nauczyciela-doradcy zawodowego. Tom 2 – Doradztwo grupowe;
 3. Bogna Frąszczak, Urszula Ksenycz, Rafał Woźny: Jak zaplanować rozwój edukacyjno-zawodowy? Poradnik dla uczniów branżowej szkoły pierwszego stopnia;
 4. Bogna Frąszczak, Urszula Ksenycz, Rafał Woźny: Jak zaplanować rozwój edukacyjno-zawodowy? Poradnik dla uczniów technikum;
 5. Maciej Barczak: Jak wspierać uczniów ponadpodstawowych szkół zawodowych w projektowaniu rozwoju edukacyjno-zawodowego? Poradnik dla rodzica.

Poradnik dla doradców dotyczący poradnictwa grupowego (Tom 2) oraz zeszyty dedykowane uczniom są kopalnią pomysłów na zajęcia doradcze odpowiadające wymogom obecnego rozporządzania o doradztwie zawodowym w szkołach i mogą pomóc w realizacji znaczącej części treści programowych przewidzianych do realizacji. Co więcej, są także zbiorem kompletnych ćwiczeń doradczych wraz z przygotowanymi do nich kartami pracy (w podziale na zajęcia grupowe oraz indywidualne) oraz stanowić mogą nieocenioną pomoc w uczniowskiej autorefleksji. Oczywiście z materiałów tych śmiało korzystać mogą także nauczyciele i uczniowie liceów ogólnokształcących oraz  - po odpowiedniej modyfikacji części materiału – nauczyciele i uczniowie starszych klas szkół podstawowych. Korzystajcie, udostępnijcie swoim uczniom i rodzicom w całości lub we fragmentach – bo warto. Pamiętajcie jednak, by wskazać źródło.

Materiał jest nowy – powstał całkiem niedawno a zawarte w nim informacje np. dotyczące systemu szkolnego są aktualne i rzetelne.

Więcej »

Zawody w zawody

Czy żeby świadomie planować swoją ścieżkę kariery i wybrać dla siebie profesję, musimy poznać wszystkie zawody? Niekoniecznie.

Na początku zastanówmy się czy rynek pracy zawsze wyglądał tak jak dziś? A może nasi przodkowie wykonywali zawody, o których my dziś wiemy już niewiele. Jakie to były zawody? By łatwiej było nam znaleźć odpowiedzi na te pytania, zacznijmy od quizu.

Quiz - Zawody w zawody

Znaliście wszystkie odpowiedzi? Nie? A jeszcze niedawno były to całkiem popularne na rynku pracy zawody. A może zaskoczyły Was pytania dotyczące obecnego rynku pracy? Bez wzgldu na to jakiej odpowiedzi udzielicie na powyższe pytania, teraz wiecie już na pewno, że wiele zawodów na przestrzeni czasów znika z rynku pracy a w ich miejsce wciąż pojawiają się nowe. Warto zastanowić się dlaczego tak właśnie się dzieje. Jeśli przychodzi Wam do głowy jakaś ciekawa odpowiedź zajrzyjcie koniecznie na specjalnie przygotowany Jamboard Ginące i nowe zawody (wymagana przeglądarka chrome; w urządzeniach mobilnych wymagana instalacja aplikacji) i zostawcie karteczkę z odpowiedzią – razem stwórzmy mentalną mapę naszych pomysłów, która wszystkich chętnych, skłoni do wspólnej refleksji.

Nie raz pewnie słyszeliście termin „zawody przyszłości” oznaczający profesje, które warto zdobywać, na które w bliższej lub dalszej perspektywie - wedle przewidywań - będzie duże zapotrzebowanie na rynku pracy. Bez większych trudności znajdziecie bardzo wiele ciekawych i inspirujących list i zestawień dotyczących takich właśnie zawodów. Czy jednak sam, jednorazowy wybór i zdobycie jakiegoś zawodu z takiej listy daje nam gwarancję przyszłego sukcesu na rynku pracy i satysfakcji zawodowej? Niestety nie jest to takie proste. Co więcej, coraz częściej zamiast o zawodach mówi się raczej o pewnych kompetencjach przyszłości. Całkiem niedawno, bo dokładnie w październiku bieżącego roku Światowe Forum Ekonomiczne (The World Economic Forum) opublikowało listę przewidywanych najważniejszych umiejętności w 2025 roku. Znalazły się wśród nich:

 1. Analityczne myślenie i innowacje.
 2. Aktywne uczenie się i strategie uczenia się.
 3. Rozwiązywanie złożonych problemów.
 4. Krytyczne myślenie i analiza.
 5. Kreatywność, oryginalność i pomysłowość.
 6. Przywództwo i oddziaływanie społeczne.
 7. Korzystanie z technologii, monitoring i kontrola.
 8. Technologia wzornictwa i programowanie.
 9. Odporność, umiejętność radzenia sobie ze stresem, elastyczność.
 10. Wnioskowanie, rozwiązywanie problemów i tworzenie idei.

Jak widzicie planowanie przyszłości nie jest aż takie łatwe i oczywiste jak może się z początku wydawać i wymaga od nas wysiłku oraz uwzględnienia wielu zmiennych.

Nawet pozornie najlepszy zawód może okazać się dla nas bardzo nietrafnym wyborem, jeśli będzie dziełem przypadku. Jeśli podejmując decyzję o jego zdobyciu nie uwzględnicie swoich: zainteresowań, zdolności, umiejętności, predyspozycji i preferencji zawodowych (TU i TU i TU i TU i TU),wartości, osobowości (TU i TU), temperamentu, talentów, aspiracji, stanu zdrowia, inteligencji, możliwości intelektualnych i wielu jeszcze innych ważnych czynników. O ich znaczeniu dowiecie się przeglądając nasze wcześniejsze lekcje oraz zaglądając do I części aktualizowanego co roku przewodnika dla uczniów i rodziców (zakładka INFORMATOR/nowa edycja w opracowaniu). Do tego wszystkiego dochodzą bez wątpienia elementy takie jak: dostępność i oferta edukacyjna szkół, które znajdziecie w swoim miejscu zamieszkania (nie każdy ma przecież szansę kształcenia na drugim końcu kraju), możliwość znalezienia interesujących i wartych uwagi miejsc odbywania praktyk, sytuacja rodzinno-bytowa a także czynniki tj. np. okresowa moda na pewne profesje, tradycje rodzinne i wiele jeszcze innych.

Nie mniej ważne niż znajomość sytuacji oraz trendów na rynku pracy oraz siebie samych w kontekście wyboru zawodu, jest także posiadanie podstawowej wiedzy o zawodach. Trudno mówić o świadomym wyborze, jeśli zupełnie nie wiemy, jakie mamy możliwości prawda?

Aby zobaczyć całą lekcję i zagrać - kliknij więcej
Więcej »

„Diabeł tkwi w szczegółach” czyli nie wszystkie szkoły oferują nam to samo

Zapoznaj się z naszym ebookiem dotyczącym typów szkół w polskim systemie edukacyjnym. Sprawdźcie co na pewno powinniście o nich wiedzieć, żeby móc dobrze przygotować się do podjęcia decyzji o dalszej ścieżce edukacyjno-zawodowej – ebook Poznaj zanim wybierzesz.

Dla tych, którzy lubią „ściągi” też coś mamy - koniecznie zajrzyjcie do naszej TABELI Typy szkół ponadpodstawowych „ściąga”

Zachęcamy także do odsłuchania audiobooka Jak wybrać szkołę ponadpodstawową (wszystkie pozostałe audiobooki dotyczące zagadnień związanych z planowaniem własnej kariery znajdziesz TU)

Jeśli uważnie przestudiowałeś nasze materiały koniecznie sprawdź swoją wiedzę o poszczególnych typach szkół w naszych szybkich quizach:

 • dla kandydatów do liceów ogólnokształcących – TU
 • dla kandydatów do techników –TU
 • dla kandydatów do szkoły branżowej I stopnia – TU
 • i dla wszystkich wahających się - TU – koło ruletka (można zagrać całą grupą w trakcie lub pod koniec zajęć doradczych online).

Wszystkie te informacje jak co roku znajdziecie niebawem w centrowym przewodniku (jeszcze w opracowaniu), ale póki co zaglądajcie do edycji ubiegłorocznej dostępnej TU – niewiele się zmieniło.

W roku szkolnym 2020/2021, jak wynika z danych opublikowanych właśnie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej 56,50% absolwentów szkół podstawowych wybrało technika i szkoły branżowe I stopnia a 43,50% licea ogólnokształcące. Jesteśmy ciekawi Waszych wstępnych wyborów edukacyjnych. Wejdźcie na www.menti.com i wpiszcie kod  92 96 86 6 lub kliknijcie TU. Zagłosujcie koniecznie.

Więcej »

O co chodzi z fioletową krową czyli kilka słów o autoprezentacji

Autoprezentacja – sposób, w jaki każdy człowiek poprzez swoje wypowiedzi, zachowania i sygnały niewerbalne komunikuje na zewnątrz kim jest, albo za kogo chciałby być uważany. Autoprezentacja jest podejmowana również w sytuacjach, które nie przynoszą namacalnych zysków, ale pozwalają budować pozytywną opinię o sobie u innych, dzięki czemu jednostka może kształtować i podtrzymywać swoją pożądaną tożsamość (Bogdan Wojciszke, Psychologia społeczna, Wydawnictwo Naukowe Scholar, 2019).

Zdobywanie wiedzy i umiejętności z zakresu świadomej autoprezentacji lepiej przygotowuje także do efektywnego radzenia sobie w procesach poszukiwania pracy, w tym zwłaszcza w trakcie rozmów kwalifikacyjnych. Wiedza ta jest także przydatna w tworzeniu swojego wizerunku w perspektywie budowania kariery czyli drogi profesjonalnego rozwoju, którą zamierzamy przejść w swoim zawodowym życiu.

Pewnie dlatego zagadnienia związane z autoprezentacją znalazły się w katalogu treści z zakresu doradztwa zawodowego przewidzianych do realizacji praktycznie na wszystkich etapach edukacyjnych.

Dziś zachęcam więc wszystkich zainteresowanych tą tematyką do zapoznania się z pakietem 6 filmów (bezpłatnych) udostępnionych przez platformę NanoLearningową SeeWidely w serii - Zdobywaj kompetencje w 5 minut dotyczących właśnie obszaru autoprezentacji.

Po zapoznaniu się z wszystkimi zachęcam do sprawdzenia zdobytej wiedzy poprzez udział w quizie przygotowanym specjalnie dla Was jak zawsze na platformie QUIZIZ (nie wymaga rejestracji, wystarczy podać nicka i kliknąć dalej).

Jeśli więc chcecie się dowiedzieć, o co chodzi z fioletową krową – zapraszam na lekcje.

 1. Jak Cię widzą, tak o Tobie mówią
 2. Jak się witać?
 3. Jak budować dobre pierwsze wrażenie?
 4. Jak się wyróżnić?
 5. Czy ciało mówi, gdy usta milczą?
 6. Uśmiech? A komu to potrzebne?

Teraz czas sprawdzić co zapamiętaliście. Wszystkie pytania przygotowane przez SeeWidely sprawdzające jak uważnie oglądaliście kolejne odcinki i jaką dzięki nim zdobyliście wiedzę, znajdziecie zebrane w jednym miejscu, w postaci quizu Fioletowa krowa dostępnego TU. Zachęcam do udziału. 

Pytania odnoszące się do każdego filmu znajdziecie także w oryginale pod każdym odcinkiem.

Więcej »

10 najgorszych błędów w procesie rekrutacji – jaki ich nie popełniać? - lekcja online od CSiPZ w ramach OTK 2020

Wszystkich, którzy zaczęli już myśleć o wejściu na rynek pracy i dobrym przygotowaniu się do procesu rekrutacji a zatem zwłaszcza uczniów klas starszych szkół ponadpodstawowych (ale także osoby dorosłe) zachęcam do udziału w 45-minutowej lekcji online pt.: 10 najgorszych błędów w procesie rekrutacji – jaki ich nie popełniać? Lekcja zrealizowana została w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 2020 „DoradzaMy – zawodowo, wybieraMy – odlotowo” przez Centrum Szkoleń i Promocji Zatrudnienia i dostępna jest dla wszystkich zainteresowanych. Specjalnie na to wydarzenie przygotowane zostały także specjalne, edytowalne karty pracy, które pozwalają na uporządkowanie zdobytych informacji – do pobrania na stronach wydarzenia.

Więcej »

Akademia Doradcy Zawodowego - szkolenia online

Jedną z najczęściej zgłaszanych przez doradców zawodowych powiatu z początkiem roku szkolnego potrzeb, były szkolenia przygotowujące do prowadzena zajęć doradczych zdalnie. Często pojawiały się wskazania dotyczące także wsparcia we włączaniu rodziców w poces doradczy. Wszyscy poszukujemy inspiracji, wartościowych materiałów, sprawdzonych rozwiązań. Jako Centrum staramy się na bieżaco zaspokajać te potrzeby, mam nadzieję,  że skutecznie.
W związku z zawieszenieim stacjonarnej formy naszej "Akademii Doradcy Zawodowego" od początku roku proponuje zatem Państwu także (różnymi kanałami) konkretne, moim zdaniem warte uwagi propozycje szkoleń webinarowych traktujących o problematyce wskazywanej przez Państwa w naszej działalności ewaluacyjnej. Uznałąm jednak, że warto umieszczać te informacje również w ty miejscu - co wszystim nam ułatwi przepływ tych informacji. Za nami webinar przygotowujący do prowadzenia zajęć nt. ZSK, dziś zaproszenie na dwa kolejne szkolenia, w tym jedno dedykowane rodzicom:
 1. Webinar Mapy Karier - Zajęcia doradztwa zawodowego online - nagranie wydarzenia (pakiet inspiracji i narzędzi omówionych w trakcie webinaru w formie kompletnych scenariuszy do wykorzystania w codziennej pracy znajdziecie TU).
 2. Webinar Centrum Edukacji Obywatelskiej -  Włacz potencjał - jak wspierać dorastające dzieci w wyborze ścieżki edukacyjnej i zawodowej? - nagranie wydarzenia.
Więcej »

Kilka materiałów i inspiracji z zasobów epodreczniki.pl

Doradców zawodowych, ale także uczniów i rodziców zachęcam do odwiedzenia portalu epodreczniki.pl. Znajdziecie tam specjalną zakładkę DORADZTWO ZAWODOWE, w której umieszczone są filmy o zawodach prezentowane w 3 grupach: preorientacja i orientacja zawodowa (sporo dodatkowych interaktywnych narzędzi ukrytych w zakładce QUIZ EW),  klasy VII-VIII szkół podstawowych (poszerzone o QUIZ - przygotowane specjalnie do każdej prezentowanej profesji interaktywne narzędzia służące ich lepszemu poznaniu), szkoły ponadpodstawowe i dorośli (tylko filmy):

We wspomnianej zakładce QUIZ (w zasobach dla uczniów klas VII-VIII) znajdziecie 4 moduły dla każdego zawodu:

 • Czy mam predyspozycje do zawodu,
 • Które narzędzie wybrać?,
 • Coś tu się nie zgadza?,
 • Puzzle i ścieżka kariery w zawodzie

Przeglądając zasoby epodreczniki.pl znalazłam także kilka ciekawych pozycji dedykowanych do nauki innych przedmiotów, które jednak śmiało wykorzystywać możecie w doradczej pracy zdalnej (pokrywają się z treściami przewidzianymi do realizacji na mocy rozporządzenia o doradztwie zawodowym). Ze względu na to, że część tych zasobów ma już kilka lat, warto przed ich udostępnieniem dokładnie się z nimi zapoznać i aktualizować wybrane treści, lub skorzystać jedynie z elementów. Mimo podziału zasobów na etapy edukacyjne, część materiałów dedykowanych uczniom starszym, śmiało wykorzystać można pracując z uczniami szkół podstawowych. Jak zawsze kliknięcie z nazwę asobu, przkieruje Was do źródła.

Szkoła podstawowa

Szkoły ponadpodstawowe

Więcej »