Godziny pracy doradcy zawodowego w Centrum Kształcenia Zawodowego w roku szkolnym 2020/2021

Centrum Kształcenia Zawodowego zaprasza do współpracy w realizacji zadań z zakresu doradztwa zawodowego. Szkoły zainteresowane współpracą zapraszamy do kontaktu:


Doradca zawodowy mgr Katarzyna Paprotny
tel. 77 4813752 wew. 25
tel. kom. 505464622
e-mail: katarzyna.paprotny@wp.pl lub
kpaprotny@ckpiukk.pl
godziny pracy: od poniedziałku do środy 8:30 – 13:30
                          czwartek od 8:30 do 12:30
                          oraz piątek 8:30-11:30


Portal informacyjny infozawodowe.men.gov.pl - Twoje źródło wiedzy o zawodach i kształceniu zawodowym

Świadomy wybór ścieżki kształcenia lub zawodu to jeden z niezbędnych elementów skutecznie realizowanego doradztwa zawodowego, które ma istotny wpływ na funkcjonowanie absolwentów szkół na rynku pracy. Osoby, które podjęły decyzję o wyborze zawodu kierując się swoimi indywidualnymi preferencjami, predyspozycjami, uzdolnieniami, są bardziej usatysfakcjonowane, zaangażowane w naukę, a w dłuższej perspektywie lepiej przygotowane do uczestnictwa w rynku pracy.

U podstaw świadomych wyborów zawodowych leży m.in. kompleksowa informacja o zawodach, w których kształcenie prowadzone jest w systemie oświaty w ramach szkolnictwa branżowego oraz o możliwościach nauki w systemie kształcenia zawodowego.

Portal INFOZAWODOWE, dostępny jako podzakładka na platformie epodreczniki.pl oraz bezpośrednio pod adresem www.infozawodowe.men.gov.pl, dostarcza wyczerpujących informacji na temat poszczególnych zawodów z klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego oraz dostęp do kompleksowych materiałów, w skład których wchodzą:

 • materiały o zawodach – źródło wiedzy na temat zawodów szkolnictwa branżowego dla różnych grup wiekowych oraz informacji zapoznających dzieci ze światem zawodów;
 • filmy zawodoznawcze – filmy prezentujące zadania zawodowe, codzienną pracę w zawodach oraz możliwości rozwoju i podnoszenia kwalifikacji;
 • filmy 360 stopni – filmy będące formą wirtualnego spaceru po miejscach pracy, w których można samodzielnie obracać widok kamery i obserwować wykonywane prace oraz miejsca z dowolnej perspektywy, poznając w ten sposób lepiej specyfikę danego zawodu;
 • quizy zawodoznawcze – interaktywne ćwiczenia, gry i interakcje pozwalające na zdobycie oraz weryfikację wiedzy o zawodach.

Celem portalu INFOZAWODOWE jest także nawiązanie współpracy szkół prowadzących kształcenie zawodowe z pracodawcami. Portal dostarcza też informacji na temat możliwości uzupełniania kwalifikacji na kursach zarówno przez uczniów jak i osoby dorosłe.

Portal INFOZAWODOWE został utworzony dzięki współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014 – 2020.

Korzyści dla uczniów i rodziców

Zapoznanie się z kompleksową informacją o zawodach zawartą na portalu INFOZAWODOWE oraz uwzględnienie preferencji i predyspozycji ucznia, daje szansę na podjęcie świadomej decyzji w zakresie wyboru ścieżki zawodowej, by w przyszłości mógł on odnieść sukces na rynku pracy. Na portalu można znaleźć nie tylko pełną informację o zawodach oraz prognozowane zapotrzebowanie na zawody, ale także praktyczne informacje z zakresu działalności szkół prowadzących kształcenie zawodowe w danym województwie i powiecie.

Korzyści dla przedstawicieli szkół

Zgromadzone w jednym miejscu i odpowiednio przygotowane informacje można wykorzystać do nawiązywania współpracy z pracodawcami, w tym do organizowania praktycznej nauki zawodu.

Korzyści dla pracodawców

Poprzez portal INFOZAWODOWE można przekazać informację o proponowanych miejscach realizacji praktycznej nauki zawodu, praktyk zawodowych i staży uczniowskich oraz o ofertach pracy. Ułatwia to współpracę ze szkołami oraz szybsze pozyskiwanie wykwalifikowanych pracowników.

Więcej informacji na www.infozawodowe.men.gov.pl oraz www.epodreczniki.pl Działania współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Platforma zawodowa MEN - https://infozawodowe.men.gov.pl/

Źródło: Materiały promocyjne platformy

A co na platformie znajdziemy w praktyce? Zajrzyjcie koniecznie. Póki co z ponad 30 zawodów, które mamy w ofercie edukacyjnej szkół ponadpodstawowych powiatu (nie licząc klas wielozawodowych w szkole branżowej I stopnia) znajdziemy opisy 8 z nich. Pliki do pobrania poniżej.

Zawody z poziomu szkoły branżowej I stopnia

Zawody z poziomu technikum:

Oczywiście w miarę pojawiania się materiałów na platformie będziemy udostępniać kolejne pliki.

Więcej »

Chcę u Ciebie pracować czyli o rynku pracy mocno po sąsiedzku

Czy zastanawialiście się jak wygląda praca w firmach działających w naszym regionie? Czym się zajmują, co produkują i jakich posiadają specjalistów? Jeśli, zwłaszcza teraz, w czasie, gdy osobiste wizyty zawodoznawcze w firmach stały się praktycznie niemożliwe a mimo to chcecie zobaczyć jak wygląda praca na rzeczywistych stanowiskach w kilkudziesięciu firmach w regionie – koniecznie zapoznajcie się z poniższymi materiałami.

Całość materiału przygotowana została przez Dziennik Zachodni w partnerstwie z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Program powstał z myślą o kształceniu zawodowym, a także zatrudnieniu wykwalifikowanych specjalistów na stanowiska firm działających właśnie na terenie KSSE. Jest to obszar, w którym zatrudnienie znajduje wiele osób z naszej lokalnej społeczności. Do tej pory powstały 3 sezony. Cały cykl składa się z kilkudziesięciu kilkuminutowych odcinków – do obejrzenia w całości lub we fragmentach.

Realny rynek pracy w regionie i rzeczywiste stanowiska pracy

Sezony 1 i 2 – to opowieść o pracy w kilkudziesięciu firmach działających na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (a zatem mocno po sąsiedzku) na różnych stanowiskach. Wiedza w pigułce o tym, jak dziś wygląda praca w nowoczesnych przedsiębiorstwach działających na światową skalę. O czym jest cały cykl dowiecie się z pierwszego odcinka pt. Chcę u Ciebie pracować. W kolejnych odcinkach znajdziecie informacje o kilkudziesięciu stanowiskach pracy tj. m.in.:

Sezon 3 to z kolei refleksja nad rynkiem pracy w niedalekiej przyszłości. Wiedza o tym jak wg ekspertów może wyglądać sytuacja pracowników i przedsiębiorstw wydaje się dziś kluczowa dla planowania kariery. Poniżej informacja jakie odcinki dotychczas powstały w 3 sezonie i czego dotyczą. (opisy odcinków zaczerpnięte ze strony projektu Chcę u Ciebie pracować).

 1. KSSE w przyszłości? Odcinek o tym w jakim kierunku może rozwinąć się sama strefa?
 2. Jak nowe technologie wpłyną na społeczeństwo? Przyszłość i stały rozwój wiążą się m.in. z nowinkami technologicznymi. Na co stawiają eksperci z naszego regionu i jak zmiany wpłyną na społeczeństwo? Zobaczcie drugi odcinek trzeciego sezonu programu "Chcę u Ciebie pracować".
 3. Jak przygotować się do pracy w zawodach, których jeszcze nie znamy? Jeszcze kilkanaście lat temu niewielu z nas myślało o takich zawodach jak: operator drona, specjalista ds. mediów społecznościowych, czy trener robotów. W przyszłości czekają na nas kolejne, które ciężko dzisiaj nawet nazwać. Dlatego, jeżeli nie wiemy, w jakim zawodzie będziemy pracować, to jakie umiejętności powinniśmy rozwijać?
 4. Automatyzacja i robotyzacja miejsc pracy. Proces automatyzacji miejsc pracy obserwujemy już od wielu lat. Taki trend wciąż rośnie, a rozwój w tym kierunku jest nieunikniony. Jak zakłady pracy mogą wyglądać w przyszłości i czy wszystkie procesy wykonywane przez ludzi da się zastąpić robotami?
 5. Zarządzanie w przyszłości. W ciągu ostatnich lat podejście pracownika do firmy i firmy do pracownika uległo diametralnej zmianie. Dlatego w tym odcinku zastanowimy się, w jaki sposób w przyszłości będziemy zarządzać ludźmi i robotami oraz jakie udogodnienia będą dostępne dla pracowników w miejscach pracy.

Dla projektu Chce u Ciebie pracować utworzona została platforma dostępna pod adresem: www.chceuciebiepracowac.dziennikzachodni.pl na której znajdziecie wszystkie informacje o tym przedsięwzięciu i materiały, które w jego ramach powstały.

Więcej »

Szkolenie e-lerningowe ORE dla doradców

Trwa rekrutacja na szkolenie e-learningowe przygotowane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji dla szkolnych doradców zawodowych pt. Jak swtorzyć Wewnątrszkolny System Doradztwa Zawodowego w świetle obowiązujących przepisów". Rekrutacja odbywa się w terminie 23-26.11.2020. Szczegóły dotyczące programu szkolenia oraz rejestracji znajdziecie TU.Więcej »

Zaproszenie do YEP Academy

Platforma YEP (od nazwy programu – Youth Empowered Program) została stworzona przez Fundację Sukcesu Pisanego Szminką wspólnie z firmą Coca-Cola po to, aby wesprzeć młodych ludzi z całej Polski, z różnych miejscowości na trudnej drodze wyborów: od kierunku studiów, staży, praktyk, zawodu i charakteru pracy.

Na platformie znajdziecie wiele ciekawych narzędzi pomocnych w planowaniu kariery, Co ważne, są to narzędzia nowe, przystępne i oparte na nowoczesnych technologiach.

Znajdziecie wśród nich:

 • kalkulator wynagrodzeń (ile musisz zarabiać, żeby żyć tak, jak chcesz),
 • test predyspozycji (analityka, znaki i systemy; artystyczne; przyrodnicze; społeczne; techniczne),
 • bazę zawodów (opisy i krótkie filmy o zawodach; 50 zawodów),
 • grę mobilna YEP (skierowana do młodych ludzi przygodowa gra tekstowa, która ma na celu rozwój kompetencji społecznych; pozwala trenować umiejętności niezbędne do poruszania się po rynku pracy),
 • program mentoringu,
 • oraz wiele ciekawych tematycznych artykułów.


Materiały można śmiało wykorzystywać w pracy z uczniami ostatnich klas szkoły podstawowej i uczniami szkół ponadpodstawowych. Warto zajrzeć, udostępnić uczniom, wykorzystać w trakcie zdalnych zajęć doradczych. Platforma dostępna TU - YEB Academy

Więcej »

Techniki nauki w biblioteczce doradcy zawodowego i ucznia

Wśród nowych filmów z serii Techniki nauki na kanale VOD znaleźć można przynajmniej kilka pozycji bezpośrednio lub pośrednio nawiązujących do treści realizowanych na zajęciach z zakresu doradztwa zawodowego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Mogą one stanowić ciekawe wprowadzenie lub podsumowanie podejmowanych tematów.  Każdy z odcinków trwa ok. 10 minut i kończy się streszczeniem najważniejszych zagadnień poruszanych w danym odcinku. W nawiasach znajdziecie informację o odniesieniu materiału do treści programowych z rozporządzenia o doradztwie zawodowym.
Do samodzielnego krzystania z tych materiałów zachęcam również uczniów zainteresowanych tematyką świadomego planowania kariery oraz rodziców wspierających ten proces.

 1.  Wybieranie szkoły i kierunków rozwoju Nie śpiesz się, wybieraj rozważnie, znajdź swoje naturalne predyspozycje i talenty. Wybierz 5 kierunków studiów lub 5 zawodów które cię interesują – zastanów się, co musisz zrobić, by się tam dostać. Jeśli nie wiesz, co chcesz robić – szukaj – idź na staż lub wolontariat i sprawdź co ci pasuje (moduł 1: Poznawanie własnych zasobów; moduł 4: Planowanie własnego rozwoju i podejmowanie decyzji edukacyjno-zawodowych).
 2. Rozmowy rekrutacyjne Co zrobić, żeby dobrze wypaść? Zadbaj o odpowiedni ubiór, stosuj właściwą mowę ciała. Dowiedz się czegoś więcej o firmie, do której aplikujesz. Poznaj najczęściej zadawane pytania, miej na nie odpowiedzi, podkreśl swoje mocne strony, pozostaw po sobie dobre wrażenie, nie wypytuj o profity płynące ze stanowiska, podziękuj za rozmowę (Świat zawodów i rynek pracy; 2.7. dokonuje autoprezentacji i 2.7. przygotowuje się do zaprezentowania siebie i swoich kompetencji podczas rozmowy kwalifikacyjnej).
 3. Planowanie – najlepsza metoda realizacji celów Jak planować, by skutecznie realizować życiowe cele i marzenia? Stwórz wizję swojego życia, wyznacz cele na 12 tygodni, postaw na cele ambitne i atrakcyjne, planuj realistycznie, rozpisz cele na czynności, zaczynaj od kluczowego zadania (moduł 4: Planowanie własnego rozwoju i podejmowanie decyzji edukacyjno-zawodowych).
 4. Techniki planowania Trzy techniki skutecznego planowania. Przenieś się wyobraźnią w przyszłość i stwórz wizję tego, co chcesz osiągnąć, rozpisz drogę do osiągnięcia celu, skoncentruj się na zadaniach ważnych, rozróżniaj zadania ważne i pilne – ważne nie znaczy pilne, planuj wstecz, pracuj w złotych godzinach (moduł 4: Planowanie własnego rozwoju i podejmowanie decyzji edukacyjno-zawodowych).
 5. Jak osiągać cele Metody wyznaczania i skutecznego realizowania celów. Łącz wiedzę z działaniem, małymi krokami dochodź do celu, wykorzystuj metodę S.M.A.R.T. – Twój cel powinien spełniać 5 warunków: być specyficznym; mierzalnym; ambitnym, ale możliwym do osiągnięcia; musisz mieć chęć do jego osiągnięcia; musisz wyznaczyć czas, w którym go osiągniesz (moduł 4: Planowanie własnego rozwoju i podejmowanie decyzji edukacyjno-zawodowych).
 6. Komunikacja z innymi Komunikacja niewerbalna czyli mówienie całym sobą. Są dwa sposoby komunikacji: werbalny i niewerbalny, komunikat werbalny musi być spójny z niewerbalnym. Naucz się być dobrze postrzeganym, patrz przyjaźnie na poznawaną osobę, uśmiechaj się, bądź wyprostowany, zadbaj o ubiór, pamiętaj, że liczy się pierwsze wrażenie (moduł 2: Świat zawodów i rynek pracy; 2.7. dokonuje autoprezentacji i 2.7. przygotowuje się do zaprezentowania siebie i swoich kompetencji podczas rozmowy kwalifikacyjnej).
 7. Nauka jako styl życia Nigdy nie przestawaj się uczyć! Zdobywaj wiedzę z pasją, bądź otwarty na świat. Gdy kończysz szkołę, nie przestawaj się uczyć. Nauka to wysiłek – ale radość z posiadanej wiedzy, rekompensuje trudy. Jeśli umiesz się uczyć, nie zginiesz, bez względu na to, gdzie zaprowadzi cię życie (moduł 3: Rynek edukacyjny i uczenie się przez całe życie).

Wśród 33 odcinków znajdziecie także takie dotyczące rozwijania umiejętności przygotowywania prezentacji czy wystąpień publicznych, radzenia sobie ze stresem, kreatywności czy e-learningu. Wszystkie dostępne odcinki serii Techniki nauki znajdziecie TU

 

 

Więcej »

Pakiet materiałów do pracy doradczej

Dziś w naszej centrowej narzędziowni bardzo bogaty pakiet materiałów literalnie dedykowanych uczniom szkół ponadpodstawowych (ale w mojej ocenie nie tylko). Publikacje te powstały w Poznaniu, niemniej są na tyle uniwersalne, że z powodzeniem można z nich korzystać także w innych regionach. Materiał powstał w ramach projektu: Kwalifikacje zawodowe kluczem do sukcesu – wspieramy rozwój kształcenia zawodowego w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Poznania, finansowanego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020, Oś priorytetowa 8: Edukacja, Działanie 8.3. Wzmocnienie oraz dostosowanie kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb rynku pracy, Poddziałanie 8.3.4. Kształcenie zawodowe młodzieży i dorosłych w ramach ZIT dla MOF Poznania

W skład całego pakietu wchodzi 5 pozycji:

 1. Elżbieta Swat-Padrok: Jak wspierać uczniów ponadpodstawowych szkół zawodowych w projektowaniu rozwoju edukacyjno-zawodowego? Poradnik dla nauczyciela. Tom 1 – Doradztwo indywidualne;
 2. Agnieszka Ciereszko, Natalia Kęsek: Jak wspierać uczniów ponadpodstawowych szkół zawodowych w projektowaniu rozwoju edukacyjno-zawodowego? Poradnik dla nauczyciela-doradcy zawodowego. Tom 2 – Doradztwo grupowe;
 3. Bogna Frąszczak, Urszula Ksenycz, Rafał Woźny: Jak zaplanować rozwój edukacyjno-zawodowy? Poradnik dla uczniów branżowej szkoły pierwszego stopnia;
 4. Bogna Frąszczak, Urszula Ksenycz, Rafał Woźny: Jak zaplanować rozwój edukacyjno-zawodowy? Poradnik dla uczniów technikum;
 5. Maciej Barczak: Jak wspierać uczniów ponadpodstawowych szkół zawodowych w projektowaniu rozwoju edukacyjno-zawodowego? Poradnik dla rodzica.

Poradnik dla doradców dotyczący poradnictwa grupowego (Tom 2) oraz zeszyty dedykowane uczniom są kopalnią pomysłów na zajęcia doradcze odpowiadające wymogom obecnego rozporządzania o doradztwie zawodowym w szkołach i mogą pomóc w realizacji znaczącej części treści programowych przewidzianych do realizacji. Co więcej, są także zbiorem kompletnych ćwiczeń doradczych wraz z przygotowanymi do nich kartami pracy (w podziale na zajęcia grupowe oraz indywidualne) oraz stanowić mogą nieocenioną pomoc w uczniowskiej autorefleksji. Oczywiście z materiałów tych śmiało korzystać mogą także nauczyciele i uczniowie liceów ogólnokształcących oraz  - po odpowiedniej modyfikacji części materiału – nauczyciele i uczniowie starszych klas szkół podstawowych. Korzystajcie, udostępnijcie swoim uczniom i rodzicom w całości lub we fragmentach – bo warto. Pamiętajcie jednak, by wskazać źródło.

Materiał jest nowy – powstał całkiem niedawno a zawarte w nim informacje np. dotyczące systemu szkolnego są aktualne i rzetelne.

Więcej »

Filmowe lekcje: Wybieram świadomie - doradca zawodowy radzi

Wszystkich uczniów (a także rodziców, doradców zawodowych i wychowawców) zainteresowanych problematyką świadomego planowania swojej kariery (oraz wspomagania tego procesu) zapraszam do obejrzenia zupełnie nowych, ciekawych i niewątpliwie przystępnych filmów poświęconych różnym elementom tego procesu. Materiały dostępne są na kanale youtube Centrum Wsparcia Rzemiosła Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu w serii: Wybieram świadomie –  doradca zawodowy radzi. Do tej pory przygotowano dwa odcinki, ale ma ich pojawić się więcej. Będziemy śledzić projekt i przekazywać Wam informacje o pojawieniu się kolejnych odcinków (szukajcie w tym miejscu). Co więcej, na tym samy kanale można znaleźć także krótkie filmy o zawodach z cyklu zawodowy zoom (powstałe z okazji tegorocznej nocy zawodowców).

Więcej »

Zawody w zawody

Czy żeby świadomie planować swoją ścieżkę kariery i wybrać dla siebie profesję, musimy poznać wszystkie zawody? Niekoniecznie.

Na początku zastanówmy się czy rynek pracy zawsze wyglądał tak jak dziś? A może nasi przodkowie wykonywali zawody, o których my dziś wiemy już niewiele. Jakie to były zawody? By łatwiej było nam znaleźć odpowiedzi na te pytania, zacznijmy od quizu.

Quiz - Zawody w zawody

Znaliście wszystkie odpowiedzi? Nie? A jeszcze niedawno były to całkiem popularne na rynku pracy zawody. A może zaskoczyły Was pytania dotyczące obecnego rynku pracy? Bez wzgldu na to jakiej odpowiedzi udzielicie na powyższe pytania, teraz wiecie już na pewno, że wiele zawodów na przestrzeni czasów znika z rynku pracy a w ich miejsce wciąż pojawiają się nowe. Warto zastanowić się dlaczego tak właśnie się dzieje. Jeśli przychodzi Wam do głowy jakaś ciekawa odpowiedź zajrzyjcie koniecznie na specjalnie przygotowany Jamboard Ginące i nowe zawody (wymagana przeglądarka chrome; w urządzeniach mobilnych wymagana instalacja aplikacji) i zostawcie karteczkę z odpowiedzią – razem stwórzmy mentalną mapę naszych pomysłów, która wszystkich chętnych, skłoni do wspólnej refleksji.

Nie raz pewnie słyszeliście termin „zawody przyszłości” oznaczający profesje, które warto zdobywać, na które w bliższej lub dalszej perspektywie - wedle przewidywań - będzie duże zapotrzebowanie na rynku pracy. Bez większych trudności znajdziecie bardzo wiele ciekawych i inspirujących list i zestawień dotyczących takich właśnie zawodów. Czy jednak sam, jednorazowy wybór i zdobycie jakiegoś zawodu z takiej listy daje nam gwarancję przyszłego sukcesu na rynku pracy i satysfakcji zawodowej? Niestety nie jest to takie proste. Co więcej, coraz częściej zamiast o zawodach mówi się raczej o pewnych kompetencjach przyszłości. Całkiem niedawno, bo dokładnie w październiku bieżącego roku Światowe Forum Ekonomiczne (The World Economic Forum) opublikowało listę przewidywanych najważniejszych umiejętności w 2025 roku. Znalazły się wśród nich:

 1. Analityczne myślenie i innowacje.
 2. Aktywne uczenie się i strategie uczenia się.
 3. Rozwiązywanie złożonych problemów.
 4. Krytyczne myślenie i analiza.
 5. Kreatywność, oryginalność i pomysłowość.
 6. Przywództwo i oddziaływanie społeczne.
 7. Korzystanie z technologii, monitoring i kontrola.
 8. Technologia wzornictwa i programowanie.
 9. Odporność, umiejętność radzenia sobie ze stresem, elastyczność.
 10. Wnioskowanie, rozwiązywanie problemów i tworzenie idei.

Jak widzicie planowanie przyszłości nie jest aż takie łatwe i oczywiste jak może się z początku wydawać i wymaga od nas wysiłku oraz uwzględnienia wielu zmiennych.

Nawet pozornie najlepszy zawód może okazać się dla nas bardzo nietrafnym wyborem, jeśli będzie dziełem przypadku. Jeśli podejmując decyzję o jego zdobyciu nie uwzględnicie swoich: zainteresowań, zdolności, umiejętności, predyspozycji i preferencji zawodowych (TU i TU i TU i TU i TU), wartości, osobowości (TU i TU), temperamentu, talentów, aspiracji, stanu zdrowia, inteligencji, możliwości intelektualnych i wielu jeszcze innych ważnych czynników. O ich znaczeniu dowiecie się przeglądając nasze wcześniejsze lekcje oraz zaglądając do I części aktualizowanego co roku przewodnika dla uczniów i rodziców (zakładka INFORMATOR/nowa edycja w opracowaniu). Do tego wszystkiego dochodzą bez wątpienia elementy takie jak: dostępność i oferta edukacyjna szkół, które znajdziecie w swoim miejscu zamieszkania (nie każdy ma przecież szansę kształcenia na drugim końcu kraju), możliwość znalezienia interesujących i wartych uwagi miejsc odbywania praktyk, sytuacja rodzinno-bytowa a także czynniki tj. np. okresowa moda na pewne profesje, tradycje rodzinne i wiele jeszcze innych.

Nie mniej ważne niż znajomość sytuacji oraz trendów na rynku pracy oraz siebie samych w kontekście wyboru zawodu, jest także posiadanie podstawowej wiedzy o zawodach. Trudno mówić o świadomym wyborze, jeśli zupełnie nie wiemy, jakie mamy możliwości prawda?

Aby zobaczyć całą lekcję i zagrać - kliknij więcej
Więcej »

„Diabeł tkwi w szczegółach” czyli nie wszystkie szkoły oferują nam to samo

Zapoznaj się z naszym ebookiem dotyczącym typów szkół w polskim systemie edukacyjnym. Sprawdźcie co na pewno powinniście o nich wiedzieć, żeby móc dobrze przygotować się do podjęcia decyzji o dalszej ścieżce edukacyjno-zawodowej – ebook Poznaj zanim wybierzesz.

Dla tych, którzy lubią „ściągi” też coś mamy - koniecznie zajrzyjcie do naszej TABELI Typy szkół ponadpodstawowych „ściąga”

Zachęcamy także do odsłuchania audiobooka Jak wybrać szkołę ponadpodstawową (wszystkie pozostałe audiobooki dotyczące zagadnień związanych z planowaniem własnej kariery znajdziesz TU)

Jeśli uważnie przestudiowałeś nasze materiały koniecznie sprawdź swoją wiedzę o poszczególnych typach szkół w naszych szybkich quizach:

 • dla kandydatów do liceów ogólnokształcących – TU
 • dla kandydatów do techników –TU
 • dla kandydatów do szkoły branżowej I stopnia – TU
 • i dla wszystkich wahających się - TU – koło ruletka (można zagrać całą grupą w trakcie lub pod koniec zajęć doradczych online).

Wszystkie te informacje jak co roku znajdziecie niebawem w centrowym przewodniku (jeszcze w opracowaniu), ale póki co zaglądajcie do edycji ubiegłorocznej dostępnej TU – niewiele się zmieniło.

W roku szkolnym 2020/2021, jak wynika z danych opublikowanych właśnie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej 56,50% absolwentów szkół podstawowych wybrało technika i szkoły branżowe I stopnia a 43,50% licea ogólnokształcące. Jesteśmy ciekawi Waszych wstępnych wyborów edukacyjnych. Wejdźcie na www.menti.com i wpiszcie kod  92 96 86 6 lub kliknijcie TU. Zagłosujcie koniecznie.

Więcej »

O co chodzi z fioletową krową czyli kilka słów o autoprezentacji

Autoprezentacja – sposób, w jaki każdy człowiek poprzez swoje wypowiedzi, zachowania i sygnały niewerbalne komunikuje na zewnątrz kim jest, albo za kogo chciałby być uważany. Autoprezentacja jest podejmowana również w sytuacjach, które nie przynoszą namacalnych zysków, ale pozwalają budować pozytywną opinię o sobie u innych, dzięki czemu jednostka może kształtować i podtrzymywać swoją pożądaną tożsamość (Bogdan Wojciszke, Psychologia społeczna, Wydawnictwo Naukowe Scholar, 2019).

Zdobywanie wiedzy i umiejętności z zakresu świadomej autoprezentacji lepiej przygotowuje także do efektywnego radzenia sobie w procesach poszukiwania pracy, w tym zwłaszcza w trakcie rozmów kwalifikacyjnych. Wiedza ta jest także przydatna w tworzeniu swojego wizerunku w perspektywie budowania kariery czyli drogi profesjonalnego rozwoju, którą zamierzamy przejść w swoim zawodowym życiu.

Pewnie dlatego zagadnienia związane z autoprezentacją znalazły się w katalogu treści z zakresu doradztwa zawodowego przewidzianych do realizacji praktycznie na wszystkich etapach edukacyjnych.

Dziś zachęcam więc wszystkich zainteresowanych tą tematyką do zapoznania się z pakietem 6 filmów (bezpłatnych) udostępnionych przez platformę NanoLearningową SeeWidely w serii - Zdobywaj kompetencje w 5 minut dotyczących właśnie obszaru autoprezentacji.

Po zapoznaniu się z wszystkimi zachęcam do sprawdzenia zdobytej wiedzy poprzez udział w quizie przygotowanym specjalnie dla Was jak zawsze na platformie QUIZIZ (nie wymaga rejestracji, wystarczy podać nicka i kliknąć dalej).

Jeśli więc chcecie się dowiedzieć, o co chodzi z fioletową krową – zapraszam na lekcje.

 1. Jak Cię widzą, tak o Tobie mówią
 2. Jak się witać?
 3. Jak budować dobre pierwsze wrażenie?
 4. Jak się wyróżnić?
 5. Czy ciało mówi, gdy usta milczą?
 6. Uśmiech? A komu to potrzebne?

Teraz czas sprawdzić co zapamiętaliście. Wszystkie pytania przygotowane przez SeeWidely sprawdzające jak uważnie oglądaliście kolejne odcinki i jaką dzięki nim zdobyliście wiedzę, znajdziecie zebrane w jednym miejscu, w postaci quizu Fioletowa krowa dostępnego TU. Zachęcam do udziału. 

Pytania odnoszące się do każdego filmu znajdziecie także w oryginale pod każdym odcinkiem.

Więcej »

10 najgorszych błędów w procesie rekrutacji – jaki ich nie popełniać? - lekcja online od CSiPZ w ramach OTK 2020

Wszystkich, którzy zaczęli już myśleć o wejściu na rynek pracy i dobrym przygotowaniu się do procesu rekrutacji a zatem zwłaszcza uczniów klas starszych szkół ponadpodstawowych (ale także osoby dorosłe) zachęcam do udziału w 45-minutowej lekcji online pt.: 10 najgorszych błędów w procesie rekrutacji – jaki ich nie popełniać? Lekcja zrealizowana została w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 2020 „DoradzaMy – zawodowo, wybieraMy – odlotowo” przez Centrum Szkoleń i Promocji Zatrudnienia i dostępna jest dla wszystkich zainteresowanych. Specjalnie na to wydarzenie przygotowane zostały także specjalne, edytowalne karty pracy, które pozwalają na uporządkowanie zdobytych informacji – do pobrania na stronach wydarzenia.

Więcej »

Akademia Doradcy Zawodowego - szkolenia online

Jedną z najczęściej zgłaszanych przez doradców zawodowych powiatu z początkiem roku szkolnego potrzeb, były szkolenia przygotowujące do prowadzena zajęć doradczych zdalnie. Często pojawiały się wskazania dotyczące także wsparcia we włączaniu rodziców w poces doradczy. Wszyscy poszukujemy inspiracji, wartościowych materiałów, sprawdzonych rozwiązań. Jako Centrum staramy się na bieżaco zaspokajać te potrzeby, mam nadzieję,  że skutecznie.
W związku z zawieszenieim stacjonarnej formy naszej "Akademii Doradcy Zawodowego" od początku roku proponuje zatem Państwu także (różnymi kanałami) konkretne, moim zdaniem warte uwagi propozycje szkoleń webinarowych traktujących o problematyce wskazywanej przez Państwa w naszej działalności ewaluacyjnej. Uznałąm jednak, że warto umieszczać te informacje również w ty miejscu - co wszystim nam ułatwi przepływ tych informacji. Za nami webinar przygotowujący do prowadzenia zajęć nt. ZSK, dziś zaproszenie na dwa kolejne szkolenia, w tym jedno dedykowane rodzicom:
 1. Webinar Mapy Karier - Zajęcia doradztwa zawodowego online - nagranie wydarzenia (pakiet inspiracji i narzędzi omówionych w trakcie webinaru w formie kompletnych scenariuszy do wykorzystania w codziennej pracy znajdziecie TU).
 2. Webinar Centrum Edukacji Obywatelskiej -  Włacz potencjał - jak wspierać dorastające dzieci w wyborze ścieżki edukacyjnej i zawodowej? - nagranie wydarzenia.
Więcej »

Kilka materiałów i inspiracji z zasobów epodreczniki.pl

Doradców zawodowych, ale także uczniów i rodziców zachęcam do odwiedzenia portalu epodreczniki.pl. Znajdziecie tam specjalną zakładkę DORADZTWO ZAWODOWE, w której umieszczone są filmy o zawodach prezentowane w 3 grupach: preorientacja i orientacja zawodowa (sporo dodatkowych interaktywnych narzędzi ukrytych w zakładce QUIZ EW),  klasy VII-VIII szkół podstawowych (poszerzone o QUIZ - przygotowane specjalnie do każdej prezentowanej profesji interaktywne narzędzia służące ich lepszemu poznaniu), szkoły ponadpodstawowe i dorośli (tylko filmy):

We wspomnianej zakładce QUIZ (w zasobach dla uczniów klas VII-VIII) znajdziecie 4 moduły dla każdego zawodu:

 • Czy mam predyspozycje do zawodu,
 • Które narzędzie wybrać?,
 • Coś tu się nie zgadza?,
 • Puzzle i ścieżka kariery w zawodzie

Przeglądając zasoby epodreczniki.pl znalazłam także kilka ciekawych pozycji dedykowanych do nauki innych przedmiotów, które jednak śmiało wykorzystywać możecie w doradczej pracy zdalnej (pokrywają się z treściami przewidzianymi do realizacji na mocy rozporządzenia o doradztwie zawodowym). Ze względu na to, że część tych zasobów ma już kilka lat, warto przed ich udostępnieniem dokładnie się z nimi zapoznać i aktualizować wybrane treści, lub skorzystać jedynie z elementów. Mimo podziału zasobów na etapy edukacyjne, część materiałów dedykowanych uczniom starszym, śmiało wykorzystać można pracując z uczniami szkół podstawowych. Jak zawsze kliknięcie z nazwę asobu, przkieruje Was do źródła.

Szkoła podstawowa

Szkoły ponadpodstawowe

Więcej »

Webinar o ZSK za nami

Wczoraj wieczorem (27 października) w ramach działającej przy Centrum sieci wsparcia szkolnych doradców zawodowych naszego powiatu, udało się wspólnie z Instytutem Badań Edukacyjnych zorganizować dla Państwa  drugie, tym razem bardziej praktyczne szkolenie pn. „O zintegrowanym Systemie Kwalifikacji w szkole – praktyczne możliwości i wykorzystanie systemu w oświacie”.  Poprowadziły je dla nas Panie Ewa Frołow i Barbara Lebedowicz z Instytutu Badań Edukacyjnych. Wszyscy doradcy, którzy uczestniczyli w spotkaniu otrzymają wystawione przez Instytut Badań Edukacyjnych elektroniczny certyfikat potwierdzające udział w spotkaniu (pdf). Zachęcam także do przemyślenia przedstawionej przez IBE oferty dalszej współpracy – jeśli są wśród naszych doradców osoby zainteresowane, bardzo proszę o kontakt – będziemy się organizować. Dziękuję, że byliście z nami.

Materiały ze szkolenia:
Prezentacja - Jakie są Twoje ścieżki uczenia się
Prezentacja - O ZSK i uczeniu się przez całe życie w szkole

Materiały dodatkowe:
Film o Arku i metodach walidacji
Webinar - lekcja pokazowa o ZSK


Zachęcam także do zapoznania się z ofertą IBE dla szkół i szkolnych doradów zawodowych przygotowana specjalnie na czas pandemii dostepną TU. W razie pytań proszę kontaktować się e-mailowo lub telefonicznie.

Więcej »

Zdalne lekcje o CV

Niestety znów edukacyjnie przenieśliśmy się do sieci. Zapewne wszyscy zatem ponownie szukamy materiałów, które mogą zostać wykorzystane w czasie zdalnego doradztwa zawodowego. Jednym z takich tematów, które realizujemy z uczniami ZAWSZE jest tematyka przygotowywania dokumentów aplikacyjnych. Wszystkich tych doradców, którzy nie chcą się ograniczyć do „krótkiej instrukcji” i rozdania „wzorów” oraz oczywiście uczniów zapraszam do obejrzenia 3 częściowego szkolenia przygotowanego przez Centrum Szkoleń i Promocji Zatrudnienia pt. „Odlotowe CV w 3 dni”. Działanie zrealizowane zostało w ramach tegorocznej edycji OTK, które odbywało się pod hasłem „DoradzaMY zawodowo – WybieraMY odlotowo”. W trakcie trzech spotkań omówione zostało w sumie 9 podstawowych elementów CV (przypadkowa kolejność elementów w każdym odcinku). Nagranie szkoleń zostało bezpłatnie udostępnione przez CSiPZ - można obejrzeć razm z uczniami, ale też przesłać do odtworzenia w wolnym czasie i wracać do niego, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba.

Do szkolenia przygotowane zostały kart pracy, pomocne w porządkowaniu wiedzy zdobytej w trakcie spotkań.

Całość materiału „Odlotowe CV w 3 dni” – Centrum Szkoleń i Promocji Zatrudnienia znajdziecie TU

Więcej »

Instytucje wspomagające planowanie ścieżki edukacyjno-zawodowej - gra

Jeśli rozejrzycie się uważnie, szybko okaże się, że w koło siebie znajdziecie wiele osób i instytucji, które wspomagać mogą podejmowane przez Was wysiłki służące planowaniu swojej ścieżki edukacyjno-zawodowej. O ile osoby, które mogą pomóc w waszym najbliższym otoczeniu zazwyczaj identyfikujecie łatwo, o tyle określenie instytucji wspierających, nastręcza zazwyczaj zdecydowanie więcej trudności. Spróbujmy zatem wspólnie zastanowić się i wyszukać w naszej wykreślance nazwy wybranych instytucji zarówno oświatowych, jak i rynku pracy, z których pomocy możecie lub będziecie mogli skorzystać w przyszłości. Pamiętajcie jednak, że ich nazwy występować mogą tu również w formie skrótowców (utworzonych z pierwszych liter wyrazów skracanego wyrażenia). Zabawa dedykowana jest uczniom klas starszych szkół podstawowych oraz uczniom szkół ponadpodstawowych. Nazwy instytucji mogą być ukryte także po przekątnej. Zaczynamy?

Instytucje wspomagające planowanie ścieżki edukacyjno-zawodowej - interaktywna wykreślanka

Jeśli nie uda się Wam w naszej wykreślance odnaleźć wszystkich instytucji, zajrzyjcie do ściągi dostępnej TU.

Pomysł na wykreślankę i inspiracja do stworzenia narzedzia pochodzi od CSiPZ

Więcej »

LLL - System PEUs czyli słów kilka o tym, jak skrócić sobie studia

Podstawą jakiegokolwiek świadomego planowania i podejmowania decyzji w naszym życiu jest zazwyczaj ocena stanu wyjściowego, celu do jakiego zmierzamy i możliwości (oraz ograniczeń), jakie przed nami stoją, którym często towarzyszy analiza posiadanych zasobów. Podobnie rzecz ma się z planowaniem kariery i swojej dogi zawodowej. O ile idea LLL (lifelong learnig) nie jest już dzisiaj dla nikogo (mam nadzieję) pojęciem tajemniczym i czysto teoretycznym, o tyle zupełnie inaczej rzecz ma się niestety w kontekście wiedzy dotyczącej Procesu Bolońskiego, Polskiej Ramy Kwalifikacji, Europejskiej Ramy Kwalifikacji, Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, czy systemu/procedury PEUs.

Wydaje się jednak, że elementarna wiedza dotycząca tych obszarów jest dziś niezbędnym narzędziem w rękach szkolnych doradców zawodowych zwłaszcza szkół ponadpodstawowych, których zadaniem jest wyposażenie uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do efektywnego poruszania się po rynku edukacyjnym i uczenia się przez całe życie (jest to także wymóg rozporządzenia o doradztwie zawodowym/ moduł 3 treści programowych przewidzianych do realizacji w zakresie doradztwa zawodowego praktycznie na wszystkich etapach edukacyjnych - oczywiście adekwatnie do wieku i możliwości uczniów).

Dziś zatem kilka słów o systemie PEUs i procedurze potwierdzanie efektów uczenia się w szkolnictwie wyższym

Potwierdzenie efektów uczenia się PEU/RPL to proces poprzedzający rekrutację na studia. PEU pozwala kandydatom na zaliczenie wybranych przedmiotów lub grup przedmiotów z programu studiów na podstawie wiedzy i umiejętności, zdobytych wcześniej np. na kursach, szkoleniach czy w pracy.

Zgodnie z art. 69 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce przyjęcie na studia następuje poprzez: rekrutację, potwierdzenie efektów uczenia się lub przeniesienie z innej uczelni lub uczelni zagranicznej.

Procedura dotycząca potwierdzania efektów uczenia się (PEU/RPL) została wprowadzona do przepisów o szkolnictwie wyższym w celu wyjścia naprzeciw potrzebom uczenia się przez całe życie i ułatwienia osobom dojrzałym i posiadającym doświadczenie zawodowe dostępu do studiów wyższych (tj. studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich).

Potwierdzanie efektów uczenia się polega na przeprowadzeniu przez uczelnię formalnego procesu weryfikacji posiadanych przez daną osobę efektów uczenia się, mającego na celu przyjęcie jej na studia.

Weryfikacji podlegają efekty uczenia się, czyli zasób wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych uzyskanych już wcześniej przez osobę ubiegającą się o status studenta. Efekty uczenia się są potwierdzane w zakresie odpowiadającym efektom uczenia się określonym w programie studiów.

Osoba przyjęta na studia w wyniku potwierdzenia efektów uczenia się będzie mogła uczestniczyć w mniejszej liczbie zajęć. Stworzy to możliwość skrócenia czasu odbywanych studiów lub zmniejszy ich intensywność.

W wyniku potwierdzenia efektów uczenia się można zaliczyć nie więcej niż 50% punktów ECTS przypisanych do zajęć objętych programem studiów.

Procedury potwierdzania efektów uczenia nie dotyczą programów studiów, wskazanych w art. 68 ust. 1 pkt 1-10 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Są to studia, dla których opracowano standardy kształcenia, przygotowujące do wykonywania zawodu: lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty, ratownika medycznego, lekarza weterynarii, architekta.

Efekty uczenia się mogą zostać potwierdzone osobie posiadającej (art. 71 ust.4 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce):

 • w przypadku ubiegania się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie:
  • dokumenty, o których mowa w art. 69 ust. 2, i co najmniej 5 lat doświadczenia zawodowego;
  • kwalifikację pełną na poziomie 5 PRK albo kwalifikację nadaną w ramach zagranicznego systemu szkolnictwa wyższego odpowiadającą poziomowi 5 europejskich ram kwalifikacji, o których mowa w załączniku II do zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 kwietnia 2008 r. w sprawie ustanowienia europejskich ram kwalifikacji dla uczenia się przez całe życie (Dz. Urz. UE C 111 z 06.05.2008, str. 1);
 • w przypadku ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia:
  • kwalifikację pełną na poziomie 6 PRK i co najmniej 3 lata doświadczenia zawodowego po ukończeniu studiów pierwszego stopnia;
 • w przypadku ubiegania się o przyjęcie na kolejne studia pierwszego stopnia lub drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie:
  • kwalifikację pełną na poziomie 7 PRK i co najmniej 2 lata doświadczenia zawodowego po ukończeniu studiów drugiego stopnia albo jednolitych studiów magisterskich.
Czytaj więcej...
Więcej »

Tydzień Uczniowskiej SuperMocy

Poznanie siebie i własnych zasobów to jeden z czterech obszarów tematycznych z zakresu doradztwa zawodowego przewidzianych do realizacji z uczniami wszystkich poziomów edukacyjnych. Bez wątpienia jest to także bazowy element skutecznego doradztwa zawodowego, na którym opieramy wszystkie późniejsze wysiłki uczniów związane ze świadomym podejmowaniem decyzji i planowaniem ścieżek edukacyjno-zawodowych. Przepisy oświatowe precyzują, że za realizację doradztwa zawodowego w szkołach odpowiedzialni są nie tylko szkolni doradcy, ale wszyscy nauczyciele uczący, wychowawcy czy specjaliści. W tym tygodniu rozpoczął się Ogólnopolski Tydzień Kariery organizowany ja co roku przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Czasy trudne i wiele dotychczas realizowanych w naszych szkołach inicjatyw, często przy udziale zaproszonych gości, zwyczajnie w tym roku nie może się odbyć. Wydaje się jednak, że jest to doskonały czas i okazja by się zatrzymać i zaplanować działania u podstaw, być może elementarne, ale jakże wartościowe zarówno w kontekście przygotowania uczniów do planowania swojej przyszłości, jak i budowania poczucia własnej wartości i przygotowywania do radzenia sobie ze szkolną rzeczywistością, dziś przecież tak niełatwą dla nas wszystkich. Doskonały czas i okazja, by to tego poznawania siebie, zaangażować wszystkich nauczycieli i wychowawców. Oczywiste jest przecież, jak zresztą piszą autorzy publikacji, że: Bazując na swoich mocnych stronach dużo łatwiej ułożyć swoją przyszłość, dokonując odpowiedniego wyboru kierunku kształcenia, a później wyboru własnej ścieżki kariery zawodowej.

Zachęcam zatem by zajrzeć do nowości w naszej Centrowej doradczej narzędziowni i przyłączyć się do ogólnopolskiego projektu Tydzień Uczniowskiej SuperMocy. Dziś znajdziecie w niej właśnie publikację przygotowaną przez znakomity zespół nauczycieli, mistrzów w swoim fachu: Zytę Czechowską, Martę Florkiewicz – Borkowską, Joannę Gadomską, Annę Konarzewską, Dorotę Kujawę – Weinke, Aldonę Olesiak, Annę Skiendziel, Ewę Walczak, Katarzynę Włodkowską, Izabelę Wyppich, oraz Roberta Bieleckiego, pt. Poznaj z nami SuperMoce (publikacja PDF do pobrania TU) . Zawiera ona propozycje gier i zabaw, ćwiczeń i scenariuszy przeznaczonych dla uczniów w różnym wieku, które można dowolnie modyfikować i dostosowywać do własnych potrzeb. Zachęcam by stały się dla Was inspiracją i pozwoliły na włączanie do szkolnego doradztwa również innych nauczycieli. O co chodzi? Jak piszą autorki projektu: Tydzień Uczniowskiej SuperMocy to tydzień, podczas którego chciałybyśmy zaproponować, aby w każdej szkole, klasie zorganizowane zostały zajęcia, warsztaty, gry i zabawy, podczas których uczniowie mieliby szansę poznać siebie, a przede wszystkim, swoje mocne strony (…) Mamy nadzieję, że podczas kreatywnych zabaw i gier uczniowie dowiedzą się, co jest ich mocną stroną, jakie mają cechy charakteru, jakie mają umiejętności, co lubią robić, co przychodzi im z łatwością, co sprawia im radość i daje satysfakcję. Być możne dzięki zabawom, ujawnią się nowe talenty, dotąd skrywane.

Publikację znajdziecie także na naszym centrowym wirtualnym dysku.

Więcej »

II powiatowe seminarium informacyjne o ZSZ dla szkolnych doradców zawodowych

Z radością informujemy, że w ramach działającej przy Centrum sieci wsparcia szkolnych doradców zawodowych naszego powiatu, udało się w partnerstwie z Instytutem Badań Edukacyjnych zorganizować dla Państwa  (zaplanowane początkowo na czerwiec a odwołane w wyniku pandemii) obiecane, drugie, tym razem bardziej praktyczne - Seminarium Informacyjne Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji pn. „O zintegrowanym Systemie Kwalifikacji w szkole – praktyczne możliwości i wykorzystanie systemu w oświacie”.
Spotkanie realizowane jest w ramach projektu „Wsparcie rozwoju ZSK w szczególności na poziomie regionalnym poprzez wdrażanie rozwiązań i inicjatyw skierowanych do użytkowników końcowych systemu – ZSK4” a poprowadzą je dla nas Panie Ewa Frołow i Barbara Lebedowicz z Instytutu Badań Edukacyjnych. Jednym z jego podstawowych celów jest przygotowanie Państwa do skutecznego i efektywnego prowadzenia lekcji nt. ZSK właśnie. W trakcie spotkania omówiony i przekazany zostanie Państwu bowiem gotowy scenariusz lekcji do realizacji z uczniami w swoich placówkach.

Spotkanie rozpocznie się we wtorek 27 października o godz. 18:00 w formie webinaru na platformie ClickMeeting i wymaga wcześniejszej rejestracji. Liczba uczestników szkolenia w pokoju webinarowym ograniczona jest do 25 osób i decyduje kolejność zgłoszeń.

Link do rejestracji: (kliknij w zaznaczy na niebiesko tytuł spotkania)

Rejestracja na Informacyjne Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji pn. „O zintegrowanym Systemie Kwalifikacji w szkole – praktyczne możliwości i wykorzystanie systemu w oświacie” - TU

Rejestracja uczestników, podobnie jak ostatnio jest zadaniem wykonywanym przez IBE, dlatego w sytuacji problemów technicznych proszę się kontaktować ze mną (postaram się pomóc) lub bezpośrednio z  a.dabrowska@ibe.edu.pl

Wszyscy doradcy, którzy będą uczestniczyć w całym spotkaniu otrzymają wystawione przez Instytut Badań Edukacyjnych elektroniczne zaświadczenie o udziale w spotkaniu (pdf). Prosimy o szybką rejestrację – najpóźniej do 22 października 2020.

Spotkanie jest odpowiedzią na zgłoszone przez Państwa zapotrzebowanie, mamy więc nadzieję, że nie zawiedziecie i wypełnimy pokój webinarowy po brzegi.

Poniżej dokładny program spotkania:  (plik do pobrania PDF - TU)


Więcej »

Doradczy QUIZ dla uczniów

Dziś coś dla uczniów o mocnych nerwach. Sprawdzian z doradztwa - odważysz się? To specjalny materiał, który mam nadzieję będzie dla Was fajną zabawą a do tego pozwoli raz jeszcze zastanowić się nad swoim przygotowaniem do podjęcia decyzji edukacyjno-zawodowych. Wiesz już wszystko, a może coś umknęło Twojej uwadze, coś jeszcze powinieneś sprawdzić, doczytać, jakichś informacji poszukać  - ten quiz Ci w tym pomoże.
Po kliknięciu linku, system może próbować "wymusić" założenie darmowego konta na platformie quizizz, ale nie trzeba tego robić - zamknijcie to okno i będziecie mogli przejść dalej. Jedyne co będzie potrzebne, to wpisanie jakiegoś nicka gracza.
I najważniejsze - uważajcie, bo pytania mogą być podchwytliwe. Czasem mają jedną właściwą odpowiedź, czasem więcej. To jak? Kto próbuje? Jeśli spodoba Wam się gra, podzielcie się dostępem z innymi i sprawdzcie, kto wie więcej ?

Sprawdzian z doradztwa -  odważysz się?
Więcej »

Praktyczne sposoby na ćwiczenie kompetencji miękkich w szkole

Kreatywność, adaptacja do nowych warunków i elastyczność, umiejętność delegowania zadań, gotowość do nauki i rozwoju, umiejętnosć nawiązywania relacji, odporność na stres - kto by nie chciał posiadać tych kompetencji. Mówią, że trening czyni mistrza a zatem dziś publikujemy link do przygotowanego przez zespół Mapy Karier padletu zawierającego 63 pomysły na ćwiczenie 32 kompetencji miękkich. Padlet zawiera ćwiczenia przydatne nie tylko w pracy doradców zawodowych, ale także pedagogów, psychologów, wychowawców czy nauczycieli przedmiotowych. Częstujcie się.

63 pomysły na ćwiczenie 32 kompetencji miękkich w szkole

Zawartość padletu dostępna także w formacie pliku PDF - TU
Więcej »

Lever Basic - ciekawy sposób na samoocenę kompetencji miękkich przez uczniów, absolwentów, wolontariuszy

Wiedzę i umiejętności nabywamy nie tylko w szkole – uczymy się w trakcie całego życia, w różnych okolicznościach i podczas wykonywania różnorodnych czynności, np.: podczas wolontariatu, w pracy, w czasie wolnym czy rozwijając swoje hobby. Bardzo często jednak nie zdajemy sobie sprawy, jak dużo wiemy i potrafimy.

Jeśli zatem:

 • chcesz nauczyć się opowiadać o swoim doświadczeniu i umieć dobrze się prezentować podczas rozmów rekrutacyjnych,
 • nie wiesz lub nie jesteś pewien/pewna, jakie są twoje mocne strony i jakie kompetencje miękkie posiadasz,
 • kończysz szkołę/studia i zaczynasz myśleć o przyszłości i szukaniu pracy,
 • byłeś/-aś zaangażowany/-a w wolontariat i zastanawiasz się, jak o nim opowiadać,

polecamy skorzystanie z Lever Basic - bezpłatnego testu kompetencji, umożliwiającego badanie 13 kompetencji miękkich cenionych na rynku pracy.

Jak to działa?

 • samodzielnie wybierasz kompetencje, które chcesz zbadać – możesz wybrać jedną, możesz wybrać wszystkie,
 • test kompetencji wykonujesz przez Internet, w dowolnym miejscu i czasie, dowolną liczbę razy,
 • na zakończenie otrzymujesz zaświadczenie z wynikami i raport ze wskazówkami nt. twojego dalszego rozwoju.

Szczegółowe informacje o całym projekcie, teście i jego metodologii oraz pełny regulamin znajdziecie na stronach projektu na www.leverbasic.pl Pomysłodawcą i twórcą projektu jest Fundacja Dobra Sieć. Na tej samej stronie znajdziecie także krótki kursu, który można „zaliczyć” przed przystąpieniem do testu kompetencji miękkich, na który składają się 4 krótkie lekcje  (razem około godziny) dotyczące:

Lekcja 1 - Dlaczego warto znać swoje kompetencje? Które kompetencje są najcenniejsze na rynku pracy?, W jakich okolicznościach zdobywamy wiedzę i kompetencje?; Czy miałem/am okazję zdobywać wiedzę i kompetencję poza szkołą?; Jeśli tak, w jakich sytuacjach?

Lekcja 2 - Jakie kompetencje można sprawdzić dzięki Lever Basic?; W jakich sytuacjach można wykorzystywać te kompetencje podczas pracy wolontariackiej i pracy zarobkowej?; Jak wybrać kompetencje, które chcę ocenić?; Ile kompetencji wybrać?

Lekcja 3 - Jak znaleźć sytuacje, w których wykorzystywałem/am daną kompetencję?; Jak dobrze opisać te sytuacje z wykorzystaniem Formularza STARRT?

Lekcja 4 - Czym jest portfolio i czym różni się od CV?; Jak wygląda portfolio i jak je uzupełnić?; Jakie dokumenty dołączyć do portfolio, żeby potwierdzić posiadanie danej kompetencji?

Dostęp do testu Lever Basic badającego 13 kompetencji miękkich znajdziecie TU - Po zakończonym teście otrzymacie zaświadczenie z wynikami i raport ze wskazówkami, które mogą zostać wykorzystane przy planowaniu własnego rozwoju osobistego i zawodowego. Szczerze polecamy.

Narzędzie to może okazać sie także bardzo pomocne przy tworzenu swojego portfolio czy podczas przygotowań do tworzenia dokumentów aplikacyjnych czy autoprezentacji.

Wszystkich szkolnych doradców zawodowych zapraszamy także na przygotowany przez Zespół Mapy Karier bezpłatny webinar Miękko o kompetencjach, który zaplanowany został na 5 października na godz. 18:00 (wymaga rejestracji). Szczegółowe informacje znajdziecie TU (informacje fanpage Mapy Karier – na facebooku).

 
Więcej »

Jak szukać pracy, żeby ją znaleźć i dlaczego praca po znajomości nie taka straszna, jak ją malują.


Badania dowodzą, że Networking jest skuteczniejszy niż wszystkie inne metody poszukiwania pracy razem wzięte. Według różnych badań aż ok. 65% do 85% posad udaje się znaleźć dzięki pomocy, jaka płynie z sieci kontaktów. Networking:
 •  jest najlepszym sposobem dotarcia do ukrytego rynku ofert,
 • umożliwia podjęcie zatrudnienia dzięki wygenerowanym specjalnie dla nas ofertom,
 • daje poczucie kontroli nad sytuacją, możemy realizować cele, jakie sobie postawiliśmy
 • umożliwia stałe działanie,
 • dzięki kontaktom z otoczeniem otrzymujemy również wsparcie emocjonalne, co nie jest bez znaczenie dla naszej samooceny i samopoczucia.

Zamiast siedzieć w domu i odpowiadać w sposób pasywny na ogłoszenia, odpowiadamy na ogłoszenia, które nigdzie indziej się jeszcze nie ukazały. A co w sytuacji, kiedy jesteśmy już pracownikami. Okazuje się, że networking jest nie tylko najlepszym sposobem znalezienia nowej pracy ale stanowi także nieocenioną metodę kierowania karierą zawodową w trakcie całego naszego zawodowego życia.

Warto jednak o networkingu rozmawiać z młodzieżą szczerze i uczciwe. Przypominać, że mimo iluzji jaką dają setki „kontaktów” w naszych social mediach – nie zawsze ilość świadczy o jakości naszych sieci kontaktów.  Pamiętajmy, że wbrew wielu obiegowym opiniom networking na pewno nie jest:

 • nagabywaniem, dręczeniem innych,
 • nie bazuje na krótkich, szybkich, płytkich spotkaniach,
 • to nie jest proszenie o posadę, lub bezpośrednie zabieganie o to aby prowadzić z kimś interes,
 • to nie jest kontakt z nieznajomymi,
 • to nie jest konkurs na zgromadzenie większej liczby kontaktów.

Zapraszam wiec do zapoznania się z nowym materiałem w naszej Centrowej narzędziowni. Cały pakiet zawiera tym razem scenariusz zajęć oraz przygotowaną specjalnie do niego prezentację multimedialną w dwóch formatach. Materiał przeznaczony do pracy stacjonarnej. Częstujcie się.
Materiał znajdziecie także na naszym wirtualnym dysku.


Prezentacja do wykorzystania w trakcie lekcji w formacie pdf do pobrania
TU
Link z dostepem do prezentacji odtwarzanej w przeglądarce dostępny
TU


Scenariusz lekcji dla nauczycieli doradców i wychowawców pt.
Jak szukać pracy, żeby ją znaleźć i dlaczego praca po znajomości nie taka straszna, jak ją malują.

Więcej »

Kwalifikacje czy kompetencje?

Ostatnio wiele mówi się w przestrzeni doradczej o kwalifikacjach i kompetencjach. Temat ważny i potrzebny zwłaszcza z perspektywy obserwatorów zmian zachodzących na rynku pracy. Czy jednak jako doradcy zawodowi mamy pewość, że nasi uczniowie mają wiedzę dotycząca tego czym są kwalifikacje a czym kompetencje? Czy znają pojęcie kompetencji tranferowalnych? Czy potrafią określać własne zasoby? Jeśli nie, to zapraszam do naszej Centrowej narzędziwoni. Dziś materiał dedykowany  uczniom szkół ponadpodstawowych. Zapraszamy do korzystania.

KWALIFIKACJE CZY KOMPETENCJE


Więcej »

Dysk wirtualny z zasobami dla szkolnych doradców już działa

Badając zapotrzebowanie na wsparcie doradcze w roku szkolnym 2020/2021 zapytaliśmy Państwa m.in. o to, czy w Państwa ocenie Centrum powinno utworzyć inną (poza naszą Centową stroną internetową) platformę np. dysk wirtualny, który umożliwiałby dostęp do znacznie bogatszego zbioru „surowych” narzędzi, zestawów ćwiczeń, scenariuszy itp. możliwych do wykorzystania w pracy własnej oraz czy są Państwo zainteresowania korzystaniem z takich zasobów? Wśród szkolnych doradców zawodowych, którzy wzięli udział w naszej ankiecie, aż 78,6% udzieliło odpowiedzi twierdzącej. A zatem informujemy, że taka forma wsparcia Państwa w codziennej pracy doradczej została właśnie uruchomiona a dostępne zasoby będą sukcesywnie rozszerzane i uzupełniane.

Wszystkich doradców zainteresowanych korzystaniem z tych zasobów prosimy o bezpośredni kontakt z doradcą zawodowym CKZ, który przekaże Państwu dostęp do wirtualnego dysku. Po otrzymaniu dostępu będziecie Państwo mogli pobierać materiały zgodnie z własnymi potrzebami – nie będziecie mieli Państwo jednak możliwości edytowania zawartości dysku. Jednocześnie informujemy, że narzędzie to przygotowane zostało na wyłączny użytek szkolnych doradców zawodowych naszego powiatu, a zatem prosimy o nieprzekazywanie linku z dostępem do tych zasobów osobom trzecim oraz niepublikowanie go stronach internetowych szkoły czy w przygotowywanych  dla uczniów lub rodziców materiałach.

Jednocześnie, jeśli ktoś z Państwa jest w posiadaniu ciekawych, wartościowych materiałów, scenariuszy, kart pracy itp. którymi chciałby się podzielić, również zachęcamy do przesłania ich doradcy CKZ, który umieści je na wirtualnym dysku tym samym udostępniając je innym.

Więcej »

Ciekawe pomysły na doradztwo zawodowe w szkole od CSiPZ

Pamiętacie jeszcze Wyzwanie na piątkę? Wiem, że wielu z Was skorzystało z tych narzędzi w ostatnich miesiącach i chętnie uczestniczyło w ostatnim dwudniowym szkoleniu dla doradców przygotowanym przez Centrum Szkoleń i Promocji Zatrudnienia. Dla tych, którzy nie mogli być z nami a ciągle szukają inspiracji i pomysłów, jak ożywić swoje doradcze zajęcia, zamieszczamy dziś (za zgodą autora) zupełnie nowy materiał, który również został przygotowany w Centrum Szkoleń i Promocji Zatrudnienia przez Anię Płoskę.

Zeszyt zawiera 16 pomysłów na wartościowe i uniwersalne (zarówno dla uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych, jak i młodzieży szkół ponadpodstawowych) doradztwo zawodowe. Na cały zestaw składają się: 16 kart z opisem kolejnych ćwiczeń i ewentualne dodatkowe materiały dla ucznia. Wszystko w prostej, ciekawej graficznie formie. Materiały pomyślane tak, by uczniowie chętnie angażowali się w proponowane zadania. Co równie cenne, pomysły możliwie do realizacji zarówno w formie stacjonarnej i online. Każdy pomysł zawiera także informację o odniesieniu do wymaganych rozporządzeniem o doradztwie treści programowych.
Z proponowanych ćwiczen można korzystać w całości lub wplatać je do swoich autorskich pomysłów na lekcje i własnych scenariuszy. Szczerze polecam.

16 ciekawych pomysłów na zajęcia doradcze od CSiPZ

Więcej »

Kilka słów o temperamencie czyli co wspólnego ze Stumilowym Lasem ma wybór zawodu

Potoczna obserwacja wskazuje, że ludzie wobec jednakowych bodźców i sytuacji zachowują się w różny sposób, odczuwają różne emocje i inaczej reagują. Dla niektórych potrącenie na ulicy jest jawną zaczepką i kończy się kłótnią czy "rękoczynem", dla innych kończy się uprzejmym "przepraszam", natomiast są i tacy, którzy mimo spostrzeżenia, że zostali potrąceni, nie reagują wcale - nie okazują przy tym nerwowości ani negatywnych emocji. Dlaczego? Co decyduje? Osobowość, temperament, charakter ? W potocznym języku te trzy wyrażenia bardzo często używane są zamiennie. Tymczasem nie są to synonimy i w psychologii traktowane są jako trzy odrębne pojęcia. Dziś będzie o przede wszystkim o temperamencie, ale by wszystko ładnie ułożyło się w głowie, wyjaśnimy sobie na wstępie czym są kolejno: osobowość, temperament i charakter.

Najprościej ujmując – osobowość to unikatowy sposób myślenia, działania i odczuwania każdego człowieka, względnie stały, trwający przez całe życie. Osobowość to nie to samo co temperament, który stanowi wrodzone, czysto biologiczne cechy człowieka (m.in. tj. wybuchowość, wytrzymałość na niewygodę, wrażliwość). Ani też nie to samo co charakter, który wiąże się z moralnymi lub etycznymi przesłankami zachowań człowieka (tj. np. prawdomówność, uczciwość, uprzejmość). Zarówno charakter, jak i temperament stanowią istotną część osobowości. Osobowość dorosłego człowieka kształtuje się właśnie na bazie m.in. temperamentu oraz jego osobistych doświadczeń, w tym rodzinnych czy kulturowych.

Czym zatem dokładniej jest temperament?

Temperament odnosi się do podstawowych, stałych cech, które przejawiają się w charakterystykach zachowania, takich jak:

 • aktywność, 
 • reaktywność (wrażliwość na bodźce), 
 • wytrzymałość (np. na trud, niewygody), 
 • wrażliwość na doznania zmysłowe,
 • perseweratywność (np. długotrwałe przeżywanie i powracanie do wydarzeń, które już miały miejsce, analizowanie podjętych decyzji),
 • żwawość. 

Temperament może podlegać pewnym zmianom zachodzącym pod wpływem dorastania czy starzenia albo czynników środowiskowych, lecz są to zmiany bardzo nieznaczne. Przyjmuje się bowiem, że cechy temperamentu są zdeterminowane przez mechanizmy biologiczne i względnie stałe. Warto też pamiętać, że nie podlegają one wartościowaniu – jeśli ktoś jest z natury osobą energiczną, aktywną, żwawą – nie możemy oceniać czy to jest dobre czy złe. W pewnych sytuacjach cecha ta może być przydatna, w innych nie. Komuś może się podobać, komuś nie…

W takim świetle oczywiste staje się, że temperament stanowi bardzo ważne kryterium wyboru zawodu – wpływa na aktywność człowieka, przejawia się w jego stylu pracy, w sposobie reagowania na  różne sytuacje i przeżywania emocji. Temperament w dużym stopniu decyduje o naszym funkcjonowaniu w rodzinie, społeczeństwie, pracy - od niego zależy szybkość naszej reakcji w konkretnych sytuacjach, tempo wykonywania konkretnych czynności, umiejętność (bądź jej brak) łatwego wchodzenia w relacje z innymi osobami. Znajomość własnego temperamentu stanowi zatem jeden z ważnych czynników właściwego wyboru zawodu.

Do dziś powszechnie funkcjonującą klasyfikacją rodzajów temperamentu jest klasyfikacja Hipokratesa-Galena, w której wyróżniono cztery podstawowe rodzaje: flegmatyk, choleryk, sangwinik i melancholik. Czym są, jak się je definiuje? Jakie znaczenie mogą mieć w kontekście właśnie wyboru swojej drogi zawodowej? Zapraszam do obejrzenia filmu: Poznaj swój temperament

Jeśli zaś chcecie się dowiedzieć co wspólnego z temperamentem ma tytułowy Stumilowy Las, możecie także skorzystać z prezentacji multimedialnej Temperament jak z bajki powstałej w projekcie Efektywne doradztwo edukacyjno-zawodowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Może ktoś z Was odnajdzie tam siebie.

Chętnym, by bliżej przyjrzeć się sobie samym i zastanowić, jaki typ temperamentu przeważa u mnie, podsyłam linki do testów online dostępnych TU lub TU.

Więcej »

Zajęcia doradcze w szkołach macierzystych uczniów

W związku ze zgłaszanym przez część szkolnych doradców zapotrzebowaniem na realizację przez doradcę zawodowego Centrum zajęć i warsztatów doradczych dla uczniów na terenie Państwa szkół macierzystych (szkół podstawowych), informujemy, że podobnie jak w latach ubiegłych, taka forma wsparcia jest oczywiście realizowana. Jedyne ograniczenia w organizacji takich spotkań wynikają z procedur obowiązujących w Państwa placówkach. Szczegółowe terminy i zakres tematyczny zajęć (zależny od Państwa szkolnych WSDZ, programów i tego co już zostało wcześniej zrealizowane itd.)  każdorazowo ustalany jest indywidualnie w kontakcie z doradcą zawodowym Centrum (telefonicznie lub e-mailowo). Jednocześnie informujemy, że jedynym warunkiem z naszej strony jest zapewnienie minimum 2 godzin dydaktycznych na każdą grupę oraz (zazwyczaj) dostępu do rzutnika. 

Doradców zainteresowanych współpracą zapraszamy zatem do bezpośredniego  kontaktu z p. Katarzyną Paprotny oraz umawiania terminów i tematyki zajęć, zgodnie z potrzebami swojej placówki.
Więcej »

Ewaluacja zapotrzebowania szkół na wsparcie doradcze Centrum

 


Prosimy zatem szkolnych doradców zawodowych lub szkolnych koordynatorów doradztwa zawodowego (jeden kwestionariusz na szkołę) o wypełneinie - oczywiście po rozpoznaniu sytuacji w swojej placówce - kwestionariusza "Ewaluacja ex-ante badająca zapotrzebowanie szkół i placówek na wsparcie doradcze Centrum". Ankieta została przygotowana w formie elektronicznej, nie ma zatem konieczności pobierania czy odsyłania wypełnionych kwestionariuszy. Po zakończonym badaniu i upewnieniu się, że zostały udzielone wszystkie wymagane odpowiedzi, należy kliknąć przycisk "prześlij" znajdujący się na dole kwestionariusza. Doradców, którzy pełnią funkcję w kilku szkołach jednocześnie, ze względu na zróżnicowanie organizacyjne, kadrowe, proceduralne itp. szkół, bardzo  prosimy o wypełnienie kwestionariusza osobno dla każdej placówki.
W związku z tym, że pozyskane od Państwa informacje służyć będą do opracowania oferty doradczej Centrum na bieżący rok szkolny, bardzo prosimy o przystąpienie do badania najpóźniej do dnia 18 września 2020 roku.

W razie pytań czy wątpliwości zachęcamy do kontaktu p. Katarzyną Paprotny - doradcą zawodowym Centrum Kształcenia Praktycznego.

Klikniecie powoduje automatyczne przeniesienie do kwestionariusza.

Więcej »

Czas na WSDZ oraz program realizacji doradztwa zawodowego w szkole

Pamiętamy wszyscy, że zgodnie z rozporządzeniem o doradztwie zawodowym, do 30 września każdego roku, dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, zatwierdza program realizacji doradztwa zawodowego, uwzględniający m.in. wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego. Jeśli zatem jeszcze tworzycie i szukacie inspiracji czy sprawdzonych rozwiązań i pomysłów, jak te dokumenty przygotować, zachęcam do obejrzenia webinaru przygotowanego przez zespół Mapy Karier a przeprowadzonego przez p. Małgorzatę Rosalską. Nagranie znaleźć można oczywiście na fanpage-u Mapy Karier oraz klikając w poniższy tytuł szkolenia:

Czas na WSDZ - jak zaplanować i ewaluować doradztwo zawodowe?

 

Jeśli ktoś z Państwa doradców szuka dodatkowych materiałów pomocnych przy tworzeniu niezbędnej dokumentacji, zapraszam do indywidualnego kontaktu z doradcą zawodowym Centrum.

Więcej »

Jak się uczyć, by się nauczyć

Każdy z nas wykorzystuje do zbierania i przetwarzania informacji zmysły: wzroku, słuchu, dotyku, smaku i węchu. Zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób TY odbierasz świat? Twój umysł to naturalny komputer, o nieporównywalnych z żadnym mechanicznym urządzeniem możliwościach. Dzięki temu komputerowi doświadczasz świata i zdobywasz o nim informacje. Na podstawie tego co widzisz, słyszysz, dotykasz, czujesz - tworzysz swoją niepowtarzalną rzeczywistość. Gdy używasz swoich zmysłów do przetwarzania informacji ze świata zewnętrznego na doznania wewnętrzne, posługujesz się systemami reprezentacji.

Pomyślałeś waśnie - miało być o skutecznym uczeniu się a jest o zmysłach. Nie do końca. Dzięki poznaniu różnorodności doświadczeń zrozumiesz, że choć wszyscy mamy taki sam układ nerwowy i pięć zmysłów, widzimy, słyszymy i odczuwamy świat w ogromnie zróżnicowany sposób. A zatem

 • Wzrokowcy - myślą obrazami, widzą
 • Słuchowcy - myślą dźwiękami, słyszą
 • Dotykowcy/ Kinestetycy – myślą uczuciami, czują


Każdy kto rozpocznie poszukiwanie odpowiedzi na pytanie – jak skutecznie się uczyć - trafi w literaturze na dziesiątki teorii i typologii dotyczących stylów uczenia się. Najpopularniejszą z nich jest chyba właśnie teoria uczenia się zmysłowego. Sprowadza się ona (najogólniej rzecz ujmując) do potrzeby odnalezienia swojego systemu reprezentacji/stylu uczenia się i dostosowania do niego sposobu, w jaki zdobywasz i przyswajasz wiedzę (więcej o tej teorii znajdziesz
TU). Idąc dalej, w oparciu o te właśnie założenia, zadaniem osób przekazujących wiedzę, warunkującym skuteczność w nauczaniu, ma być z kolei przekazywanie treści w sposób zróżnicowany, angażujący możliwie najpełniej wszystkie zmysły (tak by forma przekazu dostosowana była do zróżnicowanych potrzeb odbiorców). Wszystko to razem stanowić ma doskonałą mieszankę i gwarancję skutecznego nauczania i uczenia się? Ale czy na pewno tak jest?

 

Obserwacja samego siebie i analiza własnych doświadczeń z pewnością pozwala Ci przyjąć, że u wielu z nas jeden ze zmysłów wykształca się bardziej. Dzięki temu jednemu zmysłowi odbierane bodźce są lepiej przez nas przyswajane i zapamiętywane. Ale czy determinuje to nasz styl uczenia się?

Osoby próbujące usilnie zaklasyfikować się do tej, czy innej kategorii stylu uczenia się, bez problemu znajdą wiele powszechnie dostępnych testów stylów uczenia się. Dla przykładu: Test stylów uczenia się – Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości znajdziesz TU a test inny test wykorzystywany bardzo często w codziennej praktyce szkół znajdziesz TU lub TU.

Poszukując informacji, jak skutecznie się uczyć, możesz także zajrzeć do krótkiej i przystępnej prezentacji przygotowanej przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w ramach projektu Efektywne doradztwo edukacyjno-zawodowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych, którą znajdziesz TU.

Czy zatem korzystanie z określonego sposobu przyswajania informacji, wykorzystującego odpowiedni system reprezentacji, gwarantuje nam sukces w uczeniu się? Niestety okazuje się, że niekoniecznie. Jeśli więc w tym momencie, byłeś już prawie pewny, że rozwiązałeś odwieczną zagadkę jak skutecznie się uczyć (najlepiej bez wysiłku i zbyt dużej ilości poświęcanego na naukę czasu) - mam złą wiadomość.

W 2004 roku zespół profesora Franka Coffielda (F. Coffield, D. Moseley, E. Hall, K. Ecclestone), dokonał wyczerpującego przeglądu literatury przedmiotu i doliczył się aż 71 modeli uczenia. Czy któryś z nich jest bardziej prawdziwy? Bardziej wiarygodny od innych? Czy w ogóle style mają jakiś sens? Oczywiście nie ma potrzeby dokonywać w tym miejscu szczegółowego przeglądu wszystkich tych teorii. Warto jednak sięgnąć do wniosków ze wspomnianych wcześniej a także wielu innych badań dotyczących tej problematyki.

Jeśli chcesz się dowiedzieć jakich, koniecznie zajrzyj do artykułu, który znaleźć można na stronach Komisji Europejskiej Mam stajla czyli Style uczenia się dostępnego TU. Artykuł jest bardzo merytoryczny i ogromnie ciekawy, ale jest też długi (a ja jestem realistą), więc rada dla niecierpliwych poszukiwaczy skutecznych metod uczenia się brzmi – jeśli nie możesz przeczytać całości, przejrzyj przynajmniej wnioski, które znajdziesz w końcowej części publikacji.

Jeśli rzeczywiście chcecie znaleźć odpowiedzi na pytania, jak się uczyć, żeby się nauczyć – koniecznie obejrzyjcie także film: Style uczenia się – dostępny TU.

 

Więcej »

Czy roboty wygryzą nas z roboty, czyli kilka słów o kompetencjach przyszłości

Czym są kompetencje? Najprościej rzecz ujmując KOMPETENCJA to połączenie trzech atrybutów: wiedzy, umiejętności i postawy. Wyróżniają one daną osobę łatwością sprawnej, skutecznej, odpowiadającej oczekiwaniom jakościowym, realizacji danych zadań. Tyle definicja.

O tym, które z kompetencji staną się w przyszłości najbardziej pożądanymi mówi i pisze się w ostatnich latach bardzo wiele. Dziś chcemy podzielić się z Wami dwoma źródłami takich rozważań.

Pierwsze co się nasuwa, kiedy myślimy o kompetencjach przyszłości, to oczywiście kompetencje kluczowe. Unia Europejska zdefiniowała 8 najważniejszych i najbardziej podstawowych umiejętności, które człowiek powinien rozwijać w trakcie swojego życia, żeby osiągnąć sukces w życiu zawodowym i prywatnym. Umiejętności te nazywane są kompetencjami kluczowymi i są to:

 1. porozumiewanie się w języku ojczystym
 2. porozumiewanie się w językach obcych
 3. kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne
 4. kompetencje informatyczne
 5. umiejętność uczenia się
 6. kompetencje społeczne i obywatelskie
 7. inicjatywność i przedsiębiorczość
 8. świadomość i ekspresja kulturalna

Już wiecie, że kompetencja jest kombinacją wiedzy, umiejętności i przyjmowanej postawy. Kompetencje kluczowe to te kompetencje, które wspierają rozwój osobisty, włączanie w życie społeczne, aktywne obywatelstwo i możliwość znalezienia zatrudnienia. Proces kształtowania i rozwijania w sobie kompetencji kluczowych trwa przez całe życie i nigdy się nie kończy. Wszystkie kompetencje kluczowe uważa się za jednakowo ważne; każda z nich przyczynia się do udanego życia w społeczeństwie. Kompetencje mogą być stosowane w wielu różnych kontekstach i rozmaitych kombinacjach. Ich zakresy się pokrywają i są ze sobą powiązane: aspekty niezbędne w jednej dziedzinie wspierają kompetencje w innej. Takie umiejętności jak krytyczne myślenie, rozwiązywanie problemów, praca zespołowa, umiejętności komunikacyjne i negocjacyjne, umiejętności analityczne, kreatywność i umiejętności międzykulturowe są elementem wszystkich kompetencji kluczowych.

Bardziej szczegółowe informacje o tym czym są kompetencje kluczowe, wraz z ich opisami znajdziecie w naszym ebooku Kompetencje kluczowe.

Podobny obraz umiejętności, które w przyszłości liczyć się będą na rynku pracy, znajdziecie także w najnowszych badaniach przeprowadzonych przez Pearson, ośrodek badawczy Oxford Martin School i fundację Nesta. Badania te pokazują, że wiele spośród obecnych zawodów będzie nadal potrzebnych i wykonywanych w roku 2030 i później. Może się jednak okazać, że aby osiągnąć sukces zawodowy, będziecie potrzebować zupełnie innych, nowych umiejętności. Jeśli zatem w waszej głowie właśnie pojawiło się pytanie – jakich – to znak, że właściwie podchodzicie do planowania swojej kariery zawodowej. Odpowiedzi poszukiwać można idąc różnymi drogami i korzystając z wielu źródeł. Ja zachęcam by zajrzeć także do raportu z badań Future of skills. Employment in 2030 – www.umiejetnosci2030.pl (w wersji oryginalnej TU). Sprawdźcie jakie umiejętności mają szansę liczyć się na rynku pracy w kolejnej dekadzie i w jakim kierunku rozwijać swoje kompetencje.

Gdy patrzymy na naszą przyszłość w takim właśnie świetle, oczywiste staje się także to, że w otaczającym nas świecie zwiększa się rola kompetencji miękkich, transferowalnych do różnych dziedzin naszego życia. Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się od kilkunastu lat stają się jednymi z ważniejszych kryteriów znalezienia i utrzymania pracy – oczywiście poza kompetencjami zawodowymi.

Według World Economic Forum znaczna część dzisiejszych uczniów szkół podstawowych będzie pracowała w zawodzie, który jeszcze nie istnieje. Jeśli więc nie do końca wiadomo czego się uczyć, by dysponować odpowiednią wiedzą w przyszłości, to na co stawiać powinni młodzi ludzie? Odpowiadając na to pytanie wspomniane forum kilka lat temu zdefiniowało listę umiejętności, które będą kluczowe na rynku pracy w następnych latach. Są to: kompleksowe rozwiązywanie problemów, krytyczne myślenie, kreatywność, zarządzanie ludźmi, współpraca, inteligencja emocjonalna, wnioskowanie i podejmowanie decyzji, negocjacje i elastyczność poznawcza.

Dlaczego zatem warto podnosić kompetencje? Świat nie stoi w miejscu. Zmienia się bardzo dynamicznie. Z każdym rokiem potrzebujemy w dorosłym życiu coraz to nowych kompetencji, wiedzy, umiejętności. Są one nam potrzebne by móc korzystać z otaczającego nas świata, z możliwości jakie nam stwarza. Potrzebujemy podnosić swoje kompetencje także po to, by móc znaleźć i utrzymać pracę.

Wracając do tytułowego pytania, czy zatem roboty wygryzą Cię z roboty? Sprawdźcie, jakim powodzeniem będą cieszyć się Wasze umiejętności zawodowe oraz posiadana wiedza w przyszłym świecie. W tym celu zajrzyjcie TU i wykonajcie krótki test. Potraktujcie jego wynik, jako motywację do poszukiwania swojej drogi rozwoju kompetencji.

By szerzej spojrzeć na problematykę zmian zachodzących na rynku pracy, warto zajrzeć także do najnowszego raportu PARP ze stycznia 2020 roku „Rynek Pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań (styczeń 2020)”.

Więcej »

Szczególne uprawnienia laureatów i finalistów olimpiad i konkursów przedmiotowych w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych

W związku z pojawiającymi i powtarzającymi się pytaniami w tej sprawie, przypominamy o kilku regulacjach dotyczących w istocie także problematyki rekrutacji na rok szkolny 2020/2021;)

Laureat lub finalista ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej oraz laureat konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim, przeprowadzonych zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 8 ustawy o systemie oświaty, lub laureat konkursu dla uczniów szkół i placówek artystycznych przeprowadzonego zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 22 ust. 6 ustawy o systemie oświaty, których organizatorem jest minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego lub specjalistyczna jednostka nadzoru, o której mowa w art. 53 ust. 1, są przyjmowani w pierwszej kolejności do szkół, o których mowa w art 132 Ustawy Prawo oświatowe.

W gorącym okresie naborowym warto zatem zajrzeć także do dwóch komunikatów, które znaleźć możecie na stronach BIP Ministerstwa Edukacji Narodowej regulujących kwestie przyjmowania w pierwszej kolejności do szkół, o których mowa w art. 132 ustawy Prawo oświatowe laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych przeprowadzanych z przedmiotu lub przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty oraz laureatów konkursów dla uczniów szkół i placówek artystycznych, organizowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego lub Centrum Edukacji Artystycznej.

Pierwszy komunikat opublikowany 26 lipca 2019 (w odniesieniu do rekrutacji interesuje nas tylko punkt 3) Komunikat Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wykazu olimpiad przedmiotowych przeprowadzanych z przedmiotu lub przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty lub egzaminem maturalnym w roku szkolnym 2020/2021 oraz uprawniających do przyjmowania laureatów i finalistów tych olimpiad w pierwszej kolejności do szkół wymienionych w art. 132 ustawy – Prawo oświatowe

Drugi komunikat opublikowany 13 września 2019 - Wykaz konkursów dla uczniów szkół i placówek artystycznych, organizowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego lub Centrum Edukacji Artystycznej, uprawniających do przyjmowania laureatów do przyjmowania laureatów tych konkursów w pierwszej kolejności do publicznych szkół wymienionych w art. 132 ustawy Prawo oświatowe w roku szkolnym 2020/2021

Z kolei wykaz wspomnianych wcześniej konkursów przedmiotowych, których laureaci również posiadają szczególne uprawnienia znaleźć można na stronach KO w Opolu. Na stronach jednostki pojawił się także komunikat, że Opolski Kurator Oświaty wydał stosowne zaświadczenia laureatom i finalistom Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych, które zostały przesłane do odpowiednich szkół.

Problematykę dotyczącą dodatkowych punktów w rekrutacji za szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie reguluje z kolei Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 sierpnia 2019 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów.

Jeśli szukacie więcej informacji na ten temat, koniecznie zajrzyjcie TU


 
Więcej »

Wspieranie dziecka w planowaniu kariery - wsparcie dla rodziców


JAK POMÓC DZIECKU W WYBORACH EDUKACYJNO-ZAWODOWYCH - webinar dla rodziców.

Jesteś rodzicem i zastanawiasz się, jak wspierać swoje dziecko, które stoi przed wyborem ścieżki edukacyjnej? Głowisz się, jaki zawód da mu gwarancję odnalezienia się na zmieniającym rynku pracy? Chcesz wiedzieć, jak sprawić, by - pomimo nieprzewidywalnych zmian - mogło korzystać ze swoich zasobów?
Fundacja Katalyst Education zaprasza na darmowy webinar, podczas którego dowiesz się, w jaki sposób korzystać z Mapy Karier
www.mapakarier.org, darmowej strony internetowej wspierającej doradztwo zawodowe oraz dlaczego to narzędzie może sprawić, że Twoje dziecko będzie spokojnie patrzyło w przyszłość.

Ponadto dowiesz się m.in.: dlaczego ważne jest wspieranie dziecka w określaniu predyspozycji zawodowych (zwłaszcza teraz); w czym młodym ludziom może pomóc wiedza o rynku pracy i w jaki sposób ją poszerzać; na co zwrócić uwagę, aby pomóc dziecku w optymalny sposób korzystać ze swoich zasobów; w jaki sposób określać kompetencje dziecka oraz wzmacniać jego samodzielność – poznasz techniki doceniania i dowartościowania.

Webinar trwa ok. 90 minut. Spotkanie dedykowane jest zwłaszcza rodzicom klas 7-8 szkoły podstawowej i ponadpodstawowej.


Nagranie z webinaru dostępne jest TU

Zachęcam także do zapoznania się z publikacją przygotowaną w Międzyszkolnym Ośrodku Doradztwa Edukacyjno-Zawodowego we Wrocławiu, którą szczerze polecam wszystkim rodzicom poszukającym wiedzy, jak skutecznie wspierać swoje dziecko w planowaniu przyszłości. Publikacja dostępna jest na stronach wspomnianego ośrodka oraz TU

Więcej »

Skąd czerpać wiedzę o zawodach? Polecamy 10 kanałów na YouTube i 3 podcasty - nowa publikacja Mapy Karier

Od dawna staramy się tworzyć w tym miejscu bazę zasobów zawierających informacje o zawodach. Jesteśmy różni, dlatego staramy się, aby i nasze zasoby były zróżnicowane. Zależy nam na tym, by każdy uczeń, rodzic, wychowawca i doradca zawodwy znalazł tu coś dla siebie i to w możliwie najbardziej przystępnej formie. Dlatego nie możemy nie zauważyć i nie docenić ostatniej publikacji zespołu Mapy Karier.

"Internet to miejsce, w którym można znaleźć mnóstwo ciekawych, inspirujących informacji o bardziej i mniej znanych zawodach. Kanały na YouTube i podcasty są prawdziwą kopalnią wiedzy, podaną w różnej formie. Które warto obserwować?"
 

Skąd czerpać wiedzę o zawodach? Polecamy 10 kanałów na YouTube i 3 podcasty


O części tych materiałów, już pisaliśmy na naszej stronie. Jednak wiele z nich to i dla nas nowości. Koniecznie zajrzyjcie !


Więcej »

Wybierz studia - portal informacyjny dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Wszystkich uczniów starszych klas szkół ponadpodstawowych, którzy myślą o kontunuacji kształcenia na poziomie akademickim, zapraszam do obejrzenia filmu Wybory Wieśka. Jeśli uznacie, że warto poznać różne możliwości, koniecznie zajrzyjcie na portal

www.wybierzstudia.nauka.gov.pl

Co tam znajdziecie? Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego z myślą o maturzystach, rodzicach, nauczycielach oraz doradcach zawodowych przygotowało portal, który zawiera informacje o ofercie wszystkich uczelni w Polsce. Na portalu  znajdują się informacje pochodzące z oficjalnej bazy o szkolnictwie wyższym POL-on. Portal zawiera również oceny kierunków studiów, które przeprowadza Polska Komisja Akredytacyjna, oraz oceny działalności naukowej Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych. Jeśli szukacie oferty edukacyjnej uczelni wyższych koniecznie zaglądajcie.
Więcej »

Talenty – po co mi to?

Zastanawiałeś się w czym jesteś wyjątkowy? Co sprawia, że w pewnych sytuacjach możesz działać z łatwością i bez niepotrzebnego napięcia? To talent, który sprawia, że w określonych aktywnościach masz szanse być najlepszy.

Talenty w naturalny sposób predysponują nas do określonego sposobu postrzegania, odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Talent różni się jednak od mocnej strony, bowiem w odróżnieniu od niej, nie jest umiejętnością stałego, bliskiego doskonałości wykonywania konkretnego zadania, a jedynie pewnym powtarzającym się wzorcem myślenia, odczuwania i reagowania. Talent stanowi zatem pewien potencjał, predyspozycje, z których jeśli chcemy, możemy uczynić naszą mocną stronę. Instytut Gallupa na podstawie wieloletnich badań wyróżnił 34 talenty. Część z nich jest dominująca, co oznacza mniej więcej tyle, że ujawniają się one bardzo często w różnych życiowych sytuacjach, wpływają na to jak myślimy i działamy.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat wspomnianych 34 talentów wyróżnionych przez Instytut Gallupa koniecznie zajrzyjcie do alfabetu talentów dostępnego TU.

Charakterystykę wszystkich talentów w formie podcastów znajdziecie również TU. Każdy odcinek podcastu to wprowadzenie do talentu oraz rozmowa z osobą, która go posiada. 

O ile wykonanie profesjonalnego testu telentów Gallupa jest kosztowne i niemożliwe w codziennej praktyce szkół, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby jednak zastanowić się nad swoim potencjałem i spróbować samodzielnie poszukać swoich talentów. Proponuje Wam w tym celu wykonanie ćwiczenia powstałego w Akademii Webinaru pt. Kwestionariusz talentów wg. Teorii Gallupa przygotowany w formie aktywnego PDFu.

Jeśli pominęliście wskazane wcześniej materiały, to w celu „rozszyfrowania” Waszego TOP 5 talentów zachęcam do zapoznania się z Przewodnikiem po talentach Gallupa.

Po wypełnieniu kwestionariusza dobrze jest też się zastanowić, jak mogę wykorzystać taką wiedzę o sobie – zadania do refleksji – aktywny PDF.

Na problematykę znaczenia talentów w naszym życiu można jednak spojrzeć także z zupełnie innej perspektywy i na podstawie zupełnie odmiennej od instytutu Gallupa typologii. Jeśli chcesz zadać sobie jeszcze kilka pytań o swoje talenty i zastanowić się nad tym, jak mogą wpływać na Twoją codzienność, zapraszam do wykonania kolejnego, ostatniego już dziś ćwiczenia Test talentów.

Jak zawsze przypominam, że zamieszczone materiały i narzędzia mają charakter psychozabaw i służą jedynie autorefleksji nad własnym potencjałem a ich wyniki należy taktować jedynie, jako pomoc w poszukiwaniu wiedzy o sobie.

Więcej »

50 czynników. Jeden wybór. Twój wybór

Czy zastanawialiście się kiedyś na tym, co w rzeczywistości sprawia, że decydujecie się na rozpoczęcie nauki w konkretnej szkole? Moda, perspektywy na rynku pracy, analiza własnych zainteresowań a może atmosfera panująca w szkole, którą chcecie wybrać? Przez ostatnie lata, często wspólnie z doradcą zawodowym, wychowawcą czy rodzicem przeanalizowałiście pewnie wszystkie możliwe czynniki, które należy wziąć pod uwagę planując swoją przyszłość edukacyjno-zawodową. Poszukiwaliście zatem razem wiedzy o sobie (predyspozycjach, zainteresowaniach, uzdolnieniach, umiejętnościach, talentach, temperamencie, stanie zdrowia itd.), wiedzy o zawodach i rynku pracy (informacji zawodowych i zawodoznawczych; informacji o sytuacji na rynku pracy itp.) oraz o rynku edukacyjnym (ofercie edukacyjnej lokalnych szkół, możliwych ścieżkach edukacyjnych, wskaźnikach zdawalności egzaminów, ofercie zajęć dodatkowych, kryteriach rekrutacji itp.). Dziś proponuję jednak, żebyście zatrzymali się na chwilę i - tu i teraz - poszukali odpowiedzi na pytanie, jakie czynniki związane ze specyfiką szkół, spośród których dokonujecie wyboru, przesądziły o Waszej decyzji. Co jest dla Was ważne, kiedy myślicie o swojej codzienności w nowej szkole po 1 września?

Proponuję ćwiczenie w wykorzystaniem aktywnego ebooka 50 czynników. Jeden wybór. Twój wybór, dzięki któremu zastanowicie się raz jeszcze, co jest dla Was ważne, kiedy myślicie o swojej wymarzonej szkole? Może o czymś nie pomyśleliście a warto to zrobić, jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji. A zatem co jest ważne, a co zupełnie nieistotne? Ebook powstał w oparciu o materiały zamieszone w publikacji: M. Rosalska, A. Wawrzonek, Między szkołą rynkiem pracy.

Dla osób chcących pogłębić refleksję nad tym, co wpłynęło na decyzję o wyborze przyszłej szkoły, proponuję wykonanie dodatkowego ćwiczenia - Wybrać, jak to łatwo powiedzieć - pochodzącego z pakietu ZAMEK; Rozpoznawanie predyspozycji zawodowych. Materiały metodyczno-informacyjne i narzędzia dla nauczycieli, doradców zawodowych, psychologów, pedagogów i rodziców (D. Piróg), które specjalnie dla Was zostało przygotowane w formie aktywnego PDFu.

Więcej »

Wieloaspektowa Ocena Preferencji Zawodowych

O roli zainteresowań i preferencji w wyborze ścieżki kształcenia i planowaniu kariery, mowa była już wielokrotnie. Dziś udostępniamy szybki, oparty na teorii Hollanda test online WIELOASPEKTOWA OCENA PREFERENCJI ZAWODOWYCH, który stanowić może pomoc w podsumowaniu i porządkowaniu wiedzy o sobie. Przeznaczony jest dla osób od 15 roku życia wzwyż. Po ukończeniu testu otrzymacie raport z wynikiem i opisem Waszych preferencji. Jak zawsze pamiętajcie, że to jedynie pomoc w autorefleksji i ostatecznie to Wy dokonujecie wyborów i podejmujecie decyzje dotyczące Waszej przyszłości. Żaden test czy arkusz pracy nie może zdecydować za Was. Jeśli natomiast chcecie raz jeszcze zastanowić się nad swoimi predyspozycjami zawodowymi i tym, które środowiska pracy będą dla Was najbardziej przyjazne – zajrzyjcie koniecznie także do wcześniejszej lekcji pt. Kilka słów o teorii Jahna Hollanda i „ćwiczenia do zrobienia”.

Po skończonym badaniu możecie wygenerować raport w formie pliku PDF i wydrukować lub skopiować go na swój dysk. Oczywiście, jeżeli czujecie potrzebę przedyskutowania otrzymanych wyników, najlepszą możliwością będzie skontaktowanie się ze swoim szkolnym doradcą zawodowym (nie zaś z doradcami WUP czy PUP o czym mowa pod koniec raportu).

Więcej »

ABC planowania kariery zawodowej - poradnik dla ucznia

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią dziś w naszej Centrowej narzędziowni dla ósmoklasistów, która ma stać się zbiorem niepublikowanych wcześniej pomocy doradczych i materiałów służących ostatnim analizom i posumowaniom przed podjęciem wyborów edukacyjno-zawodowych (a dla tych, którzy zaspali ostatnią deską ratunku oraz szansą na szybkie nadrobienie zaległości), publikujemy poradnik ABC planowania kariery zawodowej - poradnik dla ucznia. Kompletny zestaw ćwiczeń, który możecie samodzielnie wykonać w domu. Jedyne czego Wam potrzeba, to chęci i zaangażowanie. Powodzenia.
Więcej »

Masz potencjał, wiedz o tym!

Odpoczęliście w majowy weekend? A zatem czas znów zabrać się do pracy. Ósmoklasiści ;) już za kilka dni rozpoczniecie swoją przygodę z wyborem przyszłej szkoły. Założycie konta w systemach elektronicznej rekrutacji i dokonacie pierwszych świadomych wyborów edukacyjno-zawodowych, a przynajmniej takich, które w dużej mierze zależą właśnie od Waszych osobistych decyzji. Jeśli jednak nie jesteście jeszcze pewni co dalej – przez następnych kilka dni postaram się podrzucić Wam kilka, mam nadzieję zupełnie nowych inspiracji i ćwiczeń (możliwych do samodzielnego wykonania), które pomogą Wam w dokonaniu wyborów oraz skłonią do ostatnich przed podjęciem decyzji analiz i podsumowań.

WIEDZ, ŻE MASZ PREDYSPOZYCJE. E-book stworzony ku refleksji nad swoim potencjałem - to przygotowany przez Kamilę Wodnicką zeszyt z pytaniami do zadania samemu sobie i ćwiczeniami do wykonania. Będzie w nim mowa o odkrywaniu potencjału, w tym zainteresowań i talentów, ale także słabości i ograniczeń. Wszystko możliwe do wykonania samodzielnie, w dowolnym czasie i miejscu.  Przygodę z planowaniem kariery zazwyczaj zaczynamy właśnie od określenia swojego potencjału, ale jeśli do tej pory nie zmierzyliście się z tym tematem, to teraz macie ostatnią szansę. To jak? Odważycie się na marzenia?

Więcej »

Materiały informacyjne i promocyjne szkół także w mediach społecznościowych

Przypominam, że już niebawem, rozpocznie się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych powiatu. Drodzy doradcy, postarajcie się pomóc uczniom w dotarciu do materiałów informacyjnych i promocyjnych szkół. Może ktoś z naszych uczniów potrzebuje wsparcia i pomocy w podjęciu decyzji. Zestawienie linków do stron internetowych placówek umieściliśmy już wcześniej. Dziś znajdziecie zestawienie kont fecebookowych szkół ponadpodstawowych powiatu, które w dzisiejszych zdalnych czasach wykorzystują ten kanał także do komunikacji z kandydatami, promocji i realizacji dni otwartych on-line  Nasi uczniowie czasem giną w gąszczu informacji, więc zróbmy wszystko, by dotarli do tych właściwych i merytorycznie wartościowych.


Na długi weekend jeszcze coś ku uczniowskiej refleksji, czyli krótki film Jak wybrac zawód?

 

Więcej »

Webinarowe spotkanie z Mapą Karier zamiast stacjonarnego szkolenia w Centrum

Mieliśmy się spotkać 17 kwietnia w murach Centrum, ale się nie udało. Skoro jednak dziś pracujemy na odległość, to przenieśliśmy się do sieci. Dziękuję wszystkim doradcom powiatowej sieci wsparcia doradców zawodowych, którzy dotarli na czas i na miejsce oraz wzięli udział w szkoleniu LIVE. Dla tych, którzy nie mogli z nami być, udostępniam nagranie z webinaru Rozpocznij przygodę z Mapą Karier - bezpłatny webinar dla nauczycieli i edukatorów. Jeśli chcecie rozpocząć swoją przygodę z Mapa Karier i wykorzystać to narzędzie do pracy (także zdalnej), obejrzyjcie koniecznie - bo warto.
Więcej »

Zawody - gra dla najmłodszych uczniów

Jeśli szukacie fajnych materiałów, które można wykorzystać w zdalnym doradztwie zawodowym pracując także z uczniami młodszych klas szkoły podstawowej, po raz kolejny odsyłam Was do metody gier. Było już coś dla szkół ponadpodstawowych (Detektyw), coś dla uczniów kończących szkołę podstawową (TalentGame), więc dziś będzie coś specjalnie dla najmłodszych. ZAWODY to gra edukacyjna, poznawcza, w której trzeba znaleźć ukryte przedmioty. Gra na spostrzegawczość, utrwalająca nazwy zawodów i przedmiotów z nimi związanych. Gra pochodzi z serwisu Yummy.pl

Gra ZAWODY
Więcej »

Stan zdrowia a wybór zawodu

Bardzo ważnym czynnikiem warunkującym podejmowanie trafnych decyzji edukacyjno-zawodowych jest także stan zdrowia. Wykluczenie przeciwwskazań do wykonywania zawodu pozwala na uniknięcie nieprawidłowego wyboru ścieżki kształcenia i w konsekwencji rozczarowania spowodowanego utratą wielu cennych lat poświęconych na zdobycie kwalifikacji w źle wybranym zawodzie. Pamiętać tutaj należy, że zgodnie z przepisami oświatowymi do klas I szkół ponadpodstawowych prowadzących kształcenie zawodowe (technika i szkoły branżowe) przyjmuje się kandydatów, którzy posiadają zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu, wydane zgodnie z przepisami w sprawie badań lekarskich kandydatów do szkół. Zaświadczenia takie wydawane są przez lekarzy medycyny pracy i dostarczane przez kandydatów do szkół w trakcie procesu rekrutacji.

W przypadkach niektórych zawodów, wymagane mogą być także dodatkowe zaświadczenia, w tym także te wydane przez lekarzy innych specjalności. Dla przykładu, w niektórych zawodach podstawa programowa przewiduje uzyskanie umiejętności kierowania pojazdem silnikowym, w związku z tym kandydat do kształcenia w takim zawodzie, będzie zobowiązany posiadać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami wydane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Możliwe będzie także, w zawodach w których jest to niezbędne, przygotowanie uczniów do uzyskania prawa jazdy kategorii C lub C+E. Kandydaci do kształcenia w tych zawodach będą więc z kolei zobowiązani przedstawić orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem. Zdarza się również, iż w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół lub oddziałów, w których od uczniów wymagane są szczególne indywidualne predyspozycje, szkoły organizują dodatkowe sprawdziany tj. testy sprawności a tym samym możliwa jest także konieczność złożenia dodatkowych zaświadczeń lekarskich.

Czy rzeczywiście przebyte choroby ograniczają swobodny wybór zawodu? Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zachęcam do lektury artykułu R. Michalskiego pt. „Aspekt zdrowotny wyboru zawodu” (co prawda opracowanie ma już kilka lat, ale ciągle jest bardzo aktualne i doskonale wyjaśnia kwestie związków między stanem zdrowia a wyborem zawodu).

Pamiętaj, że Twój stan zdrowia może znacząco ograniczać wybór zawodu. Jeśli jesteś pod opieką specjalistycznej poradni, zapytaj lekarza o to, czy nie ma przeciwwskazań do wykonywania zawodu, który sobie wymarzyłeś. Zawód, który Ciebie interesuje, nie może być w sprzeczności z Twoim stanem zdrowia. Warto także wykonać proste ćwiczenie „Mój stan zdrowia” służące właśnie autorefleksji w tym obszarze.

Wybór zawodu związany jest jednak nie tylko z analizą przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania określonych profesji, ale także z rozpoznaniem pewnych preferencji zawodowych, które predysponują nas do wykonywania określonych profesji. W sieci znajdziecie bardzo wiele publikacji dotyczących tej problematyki. Na początek polecam artykuł R. Michalskiego pt. „O "ISKRACH BOŻYCH" ... czyli o tym jakich predyspozycji wymagają od nas zawody.”

 

Jeśli jesteś nauczycielem, pedagogiem, doradcą zawodowym i szukasz wiedzy w tym obszarze polecam publikację KOWEZiU autorstwa G. Sołtysińskiej pt. „ABC doradcy zawodowego. Poradnictwo zawodowe dla osób niepełnosprawnych. Materiały dla szkolnego doradcy zawodowego.”

Pamiętajcie także o tym, że niektórzy uczniowie chcący rozpocząć naukę w szkołach branżowych I stopnia jako pracownicy młodociani, zgodnie z obowiązującym prawem będą musieli również dostarczyć opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Prawo oświatowe reguluje kwestie przyjmowania do kształcenia w szkołach branżowych I stopnia pracowników młodocianych.

Do klasy I publicznej branżowej szkoły I stopnia młodocianych pracowników przyjmuje się na podstawie świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego odbywanego w formie nauki zawodu (art. 130 ust. 7a UPO).

Kodeks pracy z kolei, reguluje także kwestie ich zatrudniania. Reguluje on także szczególne warunki dotyczące zatrudniania jako pracowników młodocianych, osób które nie ukończyły 15 roku życia (art. 191 ustawy - Kodeks Pracy).

 • § 2 1 . Osoba, która ukończyła ośmioletnią szkołą podstawową, niemająca 15 lat, może być zatrudniona na zasadach określonych dla młodocianych w roku kalendarzowym, w którym kończy 15 lat.
 • § 2 2. Osoba, która ukończyła ośmioletnią szkołę podstawową, niemająca 15 lat, z wyjątkiem osoby, o której mowa w § 21, może być zatrudniona na zasadach określonych dla młodocianych w celu przygotowania zawodowego w formie nauki zawodu.
 • § 2 3. Osoba, która nie ukończyła ośmioletniej szkoły podstawowej, niemająca 15 lat, może być zatrudniona na zasadach określonych dla młodocianych w celu przygotowania zawodowego w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy
 • § 2 4 . Zawarcie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego z osobą, o której mowa w § 2 2 i § 2 3, jest dopuszczalne w przypadku wyrażenia na to zgody przez przedstawiciela ustawowego lub opiekuna prawnego tej osoby oraz uzyskania pozytywnej opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Więcej »

Inteligencja a wybór zawodu, czyli jak to jest u mnie z tą „inteligencją”?

Na początek słowo o tym, czym jest inteligencja.

W psychologii inteligencja najczęściej definiowana jest jako zdolność umysłowa tj. umiejętność uczenia się, koncentracji, zapamiętywania, myślenia abstrakcyjnego, kojarzenia faktów i wydarzeń. Do tego dochodzi także m.in. możliwości przystosowania się do zmian. Przyjmuje się najczęściej, że dzięki wysokiej inteligencji osiągamy lepsze wyniki, potrafimy mierzyć wyżej. Teorii dotyczących samej inteligencji i jej roli w naszym życiu na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci pojawiło się mnóstwo.

Jedną z nich, bardzo różną od innych i powszechnie wykorzystywaną w edukacji, jest teoria inteligencji wielorakich Hawarda Gardnera. Wyróżnił on 8 typów inteligencji.


Główne tezy teorii inteligencji wielorakiej

 1. Każdy człowiek posiada wszystkie rodzaje inteligencji, rozwinięte w różnym stopniu.
 2. Inteligencje tworzą profil niepowtarzalny dla innych.
 3. Profile te są dynamiczne i zmieniają się w trakcie rozwoju człowieka.
 4. Wszystkie inteligencje współpracują ze sobą w różnych konfiguracjach.
 5. Inteligencje można rozwijać poprzez różnorodne ćwiczenia.
 6. Inteligencje są potencjałami, które można aktywować (zmieniają się w trakcie działania).
 7. Wszystkie inteligencje są równoprawne.

Zastanawiasz się teraz pewnie jaką inteligencję posiadasz? I oczywiście nie chodzi tu o pojęcie inteligencji wysokiej czy niskiej. Pytanie jest o to, które z 8 typów inteligencji zdefiniowanych właśnie przez Gardnera określają Twoje życiowe predyspozycje. Może dominuje w Tobie inteligencja językowa, ruchowa lub przestrzenna? Poznaj więc jej osiem typów i zastanów się kim jesteś i/lub rozwiąż test inteligencji wielorakich powstały na podstawie tej teorii.

TU znajdziesz opisy inteligencji wielorakich. Przeczytaj uważnie i zastanów się czy odnajdujesz siebie w opisach poszczególnych inteligencji? Która jest Twoją dominującą?

Jeżeli masz ochotę wykonaj także test inteligencji wielorakich, dostępny TU w wersji online, który jest inspirowany badaniami Howarda Gardnera, ale pamiętaj - taki test jest tylko wstępem do dalszych poszukiwań, pracy nad sobą. Wynik testu jest tylko wskazówką dotyczącą twojej dominującej inteligencji i tak należy go traktować. Ważna jest obserwacja siebie i ocena efektów swoich działań, które też świadczą o tym, z jakiej inteligencji najczęściej korzystasz i dzięki której osiągasz sukcesy. Wyniki testu traktuj więc jako sugestie: co możesz w sobie rozwijać lub na jakich mocnych stronach polegać. Możesz także skorzystać z tradycyjnej wersji kwestionariusza w formie pliku PDF.

By jeszcze lepiej zrozumieć o co chodzi z inteligencją wieloraką, warto zobaczyć film pt. 7 rodzajów inteligecji  (w filmie nie znajdziecie jednk informacji o inteligencji pzyrodniczej).

Wyniku testu nie możesz traktować jako samoistnego, naukowego badania. Jest to dla Ciebie jedynie wskazówka jak wykorzystywać swoje umiejętności i w którym kierunku rozwoju podążać.

Szkolnym doradcom zawodowym, czy nauczycielom, którzy chcą dowiedzieć się więcej o tej teorii polecam publikację Ośrodka Rozwoju Edukacji – dostępną TU.

Więcej »

Moje portfolio – aplikacja przygotowana przez Instytut Badań Edukacyjnych

Jeśli jesteś uczniem szkoły ponadpodstawowej lub studentem, nie raz spotkałeś się już zapewne z popularnym dziś w poradnictwie zawodowym terminem „PORTFOLIO”. Ale czy wiesz na pewno, czym ono w rzeczywistości jest? Jak i po co się je tworzy? Jeśli szukasz takiej wiedzy, koniecznie zajrzyj TU czyli do Mojego Portfolio – aplikacji przygotowanej przez Instytut Badań Edukacyjnych

Czym jest Moje Portfolio? To darmowa aplikacja (stworzona przez Instytut Badań Edukacyjnych) dzięki której:

 • gromadzisz wszystko, co potwierdza Twoje umiejętności – mogą to być skany lub zdjęcia świadectw, certyfikatów czy odznak, zdjęcia wykonanych dzieł (takich jak haft, plakat, uszyte ubranie, zbudowane ogrodzenie, samodzielnie złożony rower itp.), zdjęcia lub filmy pokazujące, co potrafisz (jak sterujesz łódką, jak prowadzisz szkolenie, jak przygotowujesz potrawę), teksty (np. tekst reklamowy, artykuł itp.), grafiki i projekty, nagrane przez Ciebie filmy czy utwory muzyczne;
 • wskazujesz umiejętności potwierdzane przez te dowody;
 • wybrane dowody połączone z umiejętnościami porządkujesz w teczkach, które możesz udostępniać wybranym przez siebie osobom.

Czemu może służyć? Moje Portfolio pomoże Ci:

 • rozpoznać i nazwać wiele umiejętności, o których często nie pamiętasz lub nie zdajesz sobie sprawy, co może nakierować Cię na nowe obszary działalności zawodowej;
 • zebrać w jednym miejscu Twoje najcenniejsze dokonania;
 • zaprezentować w uporządkowany i przyjazny sposób swoje dokonania osobom trzecim, np. pracodawcy, znajomemu lub doradcy zawodowemu;
 • identyfikować i dokumentować posiadanie efektów uczenia się na potrzeby walidacji prowadzonej w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

Wersja na komputer i telefon co umożliwia Ci rozbudowywanie swojej teczki w każdym miejscu i czasie. Dzięki aplikacji możesz:

 • uploadować pliki,
 • robić zdjęcia telefonem i od razu dołączać je do dowodów,
 • podpinać do portfolio nagrania z YouTube czy pliki z chmury.

Kierunek jest dowolny: możesz zacząć od dodania dowodów i przypisywać im umiejętności, lecz równie dobrze możesz najpierw wypisać umiejętności, do których dobierzesz dowody. W ustalaniu umiejętności może Ci pomóc ankieta, która przeprowadzi Cię przez etapy Twojej edukacji i działalności zawodowej. Potem dowolnie dodajesz umiejętności, dowody, przemeblowujesz wszystko do woli, tworzysz teczki, a jeśli chcesz – udostępniasz wybrane informacje.

Możesz też stworzyć i wygenerować oparte na umiejętnościach CV.”

Moje Portfolio – dostępne TU

Źródło: https://mojeportfolio.ibe.edu.pl/o-moim-portfolio (dostęp 15.04.2020)

Więcej »

Ankieta Skłonności Zawodowych

Czy wiesz już do jakiej grupy zawodowej jest Ci najbliżej? Zastanawiałeś się kiedyś czy nadajesz się do wykonywania prac inżynieryjnych, masz umysł artystyczny, a może po prostu lubisz kontakt z drugim człowiekiem? Jeśli szukasz odpowiedzi na takie i podobne pytania, proponujemy Ci dziś Ankietę Skłonności Zawodowych, dzięki której dowiesz się o swoich tendencjach do zajmowania się określonym rodzajem działalności zawodowej.

Ankieta została opracowana przez J. Woroniecka (zamieszczona [w:] G. Sołtysińska, J. Woroniecka (red.), Przygotowanie uczniów gimnazjum do wyboru zawodu) na podstawie propozycji podziału skłonności zawodowych sporządzony przez B.A. Klimowa.

 

Klimow wyróżnił on pięć następujących grup podziału:

 • Człowiek – człowiek – grupa ta obejmuje zawody wymagające ciągłego kontaktu z innym człowiekiem – pracę i kontakt z ludźmi.
 • Człowiek – przyroda – do grupy tej zaliczają się zawody związane z przyrodą, bezpośrednim lub bliskim kontaktem ze zwierzętami, roślinami, ich pielęgnacją, uprawą czy hodowlą zwierząt.
 • Człowiek – technika – do grupy tej należą głównie osoby o wykształceniu i zainteresowaniach inżynieryjnych, związanych z eksploatacją maszyn, wydobywaniem i przetwarzaniem surowców tj. elektronicy, stolarze, konstruktorzy itp.
 • Człowiek – działalność artystyczna – do tej grupy zaliczają się osoby o dużej wrażliwości estetycznej, wyobraźni, mające talenty i szczególne uzdolnienia;  zaliczamy tu m.in. muzyków, aktorów, projektantów, malarzy.
 • Człowiek – dane – w grupie tej znajdują się zawody wymagające kontaktu z wieloma danymi, ich analizą, zarządzaniem i przetwarzaniem; mowa tutaj głównie o naukach ścisłych tj. ekonomia, matematyka itp.

Chcesz się zmierzyć z ankietą – kliknij Ankieta Skłonności Zawodowych

 

Więcej »

Jak wybrać szkołę ponadpodstawową - co musisz wiedziec na pewno

Dziś specjalny ebook dla uczniów klas VIII, którzy już niebawem będą podejmować swoje decyzje dotyczące wyboru przyszłej szkoły ponadpodstawowej. Chcemy Wam w nim przypomnieć najważniejsze informacje o typach szkół, z których możecie wybierać i jednocześnie zachęcić także do zapoznania się z naszym znacznie bardziej szczegółowym przewodnikiem-poradnikiem.

Ebook Poznaj zanim wybierzesz. Co musisz wiedzieć na pewno.

W drugiej publikacji znajdziecie dużo ważnych informacji dotyczących tego, jak świadomie podejmować decyzje edukacyjno-zawodowe, a także pełną ofertę edukacyjną naszych powiatowych szkół. Materiał dostępny tu.

Proponujemy Wam dodatkowo wykonanie prostego ćwiczenia, które pozwoli podsumować Waszą wiedzę i poszukać odpowiedzi, co rzeczywiście jest dla Was ważne w kontekście wyboru przyszłej szkoły -   Arkusz wyboru szkoły ponadpodstawowej – aktywny PDF. Poszukując odpowiedzi, jak świadomie wybierać, warto zajrzeć także do publikowanych wcześniej audiobooków dotyczących właśnie tej problematyki (odcinki 2, 3 i 4).

Więcej »

Materiały doradcze dla uczniów młodszych

Jeśli pracujecie z uczniami szkół podstawowych i to nie tylko w klasach VII -VIII, ale także z uczniami młodszymi, ciekawą inspiracją do pracy może być tworzenie map. Map, które zaprowadzą waszych uczniów wprost od pasji i zainteresowań do konkretnych zawodów. Nie macie zdolności artystycznych? Nie szkodzi. Wasi uczniowie zapewne je mają! Inspiracja autorstwa Agaty Kowalik-Zydek udostępniona w ramach grupy Kreatywni Doradcy Kariery. Przykładowa mapa.

Ta sama społeczność przygotowała i udostępniła jeszcze jedną ciekawą inspirację, którą można wykorzystać do pracy doradczej z uczniami szkół podstawowych. Stanowić ona może pomoc w poszukiwaniu i porządkowaniu wiedzy o sobie (także w pracy z uczniami klas młodszych). Karta pracy Moje super moce – aktywny PDF.

Z kolei jeśli chcecie w fajny i ciekawy sposób przedrzeć się ze swoimi uczniami przez gąszcz zawodów, można do tego wykorzystać gry edukacyjne gry Matching Columns Game czyli Dopasuj pary przygotowane i udostępnione na www.uczfajnie.blogspot.com. Materiał bazuje na opisach zawodów z popularnej platformy doradczej Mapa Karier.

Czym się zajmuje … ? część 1

Czym się zajmuje … ? część 2

Czym się zajmuje … ? część 3

Czym się zajmuje … ? część 4

Udostępniony materiał zawiera 4 części z opisami 12 zawodów każda. Na stronie znajdziecie także tutorial (dla nauczycieli doradców zawodowych) dotyczący tego, jak samemu można taką grę przygotować.

Więcej »

Zmapuj Siebie – projekt dla chcących więcej

Zmapuj Siebie to bardzo ciekawy projekt, którego autorkami są Paulina Anna Galanciak oraz Paulina Julia Łoś. Jeśli jesteście uczennicami szkół ponadgimnazjalnych, ponadpodstawowych i potrzebujecie pomocy w odrywaniu siebie i poszukiwaniu swojego miejsca na rynku edukacyjnym i zawodowym, ten projekt jest właśnie dla Was.

„Zmapuj Siebie to projekt, który wspiera młode dziewczyny w odkrywaniu siebie, swoich potrzeb i marzeń, a potem w znajdowaniu własnego wewnętrznego kompasu wskazującego kierunek w stronę sensu i celu. […] Zmapuj Siebie nie da Ci odpowiedzi, jaki zawód jest dla Ciebie odpowiedni. Nie wręczymy Ci listy profesji, w których się sprawdzisz. Za to proponujemy Ci coś bardziej niezwykłego – wsparcie w ustawieniu Twojego kompasu na kierunek, który biegnie w stronę czucia się ze sobą dobrze” – takie słowa autorek witają tych, którzy zdecydowali się zajrzeć na stronę projektu. Dalej jest już tylko ciekawiej.

Wśród udostępnionych zasobów znajdziecie m.in. Narzędziownik, który jest zbiorem narzędzi do tytułowego Zampowania Siebie. To podręcznik pełen ćwiczeń, stworzony dla każdego, kto jest zainteresowany  swoim rozwojem.

W praktyce Narzędziownik składa się z 4 części:

Pierwszej – „Zanurkowanie w siebie i dostrzeżenie tego, gdzie jesteś i co masz dziś, czego próbowałaś, co lubisz, w czym czujesz się dobrze. To stanowi pierwszą część nazywaną KIM JESTEM?”

Drugiej i trzeciej – „Następnie w części CO MOGĘ i CZEGO CHCĘ? będziemy myśleć o swojej przyszłości, celu i sensie, eksplorować rynek pracy i to, jak może on wyglądać za kilka lat.”

I w końcu czwartej – „W ostatnim kroku JAK TO ZROBIĆ? zdecydujemy się na kilka eksperymentów dotyczących ścieżek, którymi jesteście zainteresowane. Pokażemy Ci możliwości testowania swoich scenariuszy rozwoju, aby finalnie sprawdzić coś, zanim zdecydujemy się na 5-letnie studia albo wyjazd za granicę. Wszystko po to, żeby podejmować kroki świadomie i z pełnym przekonaniem, że tego właśnie chcemy.”

Zajrzyjcie koniecznie na www.zmapuj-siebie.pl

Więcej »

Czy jest mi potrzebna wiedza o rynku pracy?

Na jakie specjalności zawodowe będzie w najbliższych latach wysoki popyt?

Pytanie to zadają sobie nie tylko ekonomiści i analitycy – głowią się nad nim – a może przede wszystkim – rodzice i uczniowie, stojący przed wyborem ścieżki kariery. Opracowania dotyczące zawodów deficytowych i nadwyżkowych oraz specjalistycznych kierunków kształcenia pod kątem ich przydatności na rynku pracy przygotowują różne instytucje i podmioty. Metodologie są różne i żadna nie jest doskonała.

Czy zatem warto?

 

Prognozowanie w dziedzinie tak dynamicznej jak rynek pracy zawsze obarczone będzie dużym marginesem błędu. Warto jednak podkreślić, że naukowo opracowane raporty są zdecydowanie lepszym źródłem wiedzy potrzebnej do podjęcia strategicznej decyzji, niż stereotypy i mity!!!

 

Proponujemy Wam dziś zatem trzy solidne źródła czerpania informacji o sytuacji na rynku pracy, które zostały przygotowane w oparciu o bardzo zróżnicowane metodologie, przez zupełnie niezależne od siebie podmioty.

 1. ManpowerGroup NIEDOBÓR TALENTÓW 2020 "Rozwiązanie problemu niedoboru talentów: dowiedz się, czego chcą pracownicy". Znajdziecie w nim nie tylko bardzo ciekawą analizę obecnej sytuacji na rynku pracy (nie tylko polskim) w obszarze pozyskiwania pracowników, ich oczekiwań wobec pracodawców, ale co dla nas najciekawsze także wykaz najtrudniejszych obecnie do obsadzenia na rynku stanowisk.
 1. Obwieszczenie MEN w sprawie prognozy zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy. Prognoza uwzględnia dane Instytutu Badań Edukacyjnych opracowane w szczególności na podstawie statystyki publicznej, danych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Systemu Informacji Oświatowej. Ważną rolę odgrywają również opinie rad sektorowych do spraw kompetencji i Rady Programowej do spraw kompetencji, a także ministrów właściwych dla zawodów szkolnictwa branżowego. Prognoza stanowi syntetyczne ujęcie różnych źródeł opisujących tendencje na rynku pracy w kontekście strategii rozwoju państwa i regionów. Prognoza jest uporządkowanym alfabetycznie wykazem zawodów szkolnictwa branżowego, dla których ze względu na znaczenie dla rozwoju państwa prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie na pracowników na krajowym rynku pracy. W prognozie zawarte są też zawody, dla których prognozowane jest istotne i umiarkowane zapotrzebowanie na pracowników na poszczególnych wojewódzkich rynkach pracy.
 1. Barometr zawodów to jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach. Barometr dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe. Barometr pokazuje zapotrzebowanie na zawody w każdym z powiatów w Polsce oraz na poziomie województw. Barometr zawodów jest badaniem jakościowym. Opiera się na opinii ekspertów, którzy na przełomie III i IV kwartału spotykają się i wspólnie analizują sytuację w poszczególnych zawodach. Podczas oceny eksperci posiłkują się danymi na temat liczby ofert pracy oraz liczby osób zarejestrowanych w konkretnym zawodzie. Uwzględniają również sytuacje, gdy w danej profesji większość ofert stanowić będą oferty staży. Jednocześnie w opisie metodologii badania podkreśla się, że gromadzone dane statystyczne nie oddają w pełni sytuacji na rynku pracy.

Są to wg. nas bardzo zróżnicowane i jedne z ciekawszych narzędzi obrazujących sytuację na obecnym rynku pracy, które mogą zostać wykorzystane przez uczniów ostatnich klas szkół podstawowych, stojących właśnie w obliczu podjęcia swojej pierwszej ważnej decyzji edukacyjno-zawodowej, ich rodziców, a także nauczycieli, wychowawców i doradców zawodowych. Narzędzia te mogą być przydatne również uczniom kończącym szkoły ponadgimnazjalne, stojącym przed podobnymi dylematami dotyczącymi wyboru dalszej ścieżki kształcenia czy wyboru zawodu.

Więcej »

System wartości a planowanie kariery

Nie ulega wątpliwości, że system wartości należy do podstawowych przekonań człowieka. Wartości to coś, co uważasz w życiu za ważne. To przekonania i zasady, które determinują Twoje zachowanie, wpływają na podejmowane decyzje, motywują Cię do działania. Wartości nie występują pojedynczo, lecz tworzą u każdego człowieka układ, zwany systemem wartości. System ten jest zbudowany hierarchicznie, a więc jedne wartości są ważniejsze od innych, mają wyższą rangę. Ten porządek hierarchiczny nie musi i zazwyczaj nie jest stały, co oznacza, że nasze wartości i ich hierarchie zmieniają się w przeciągu naszego życia wielokrotnie. Bezsprzecznie jednak odkrycie własnego systemu wartości ułatwia podejmowanie prawidłowych wyborów życiowych, w tym planowanie kariery.

Bardzo ciekawy (i krótki) artykuł o roli wartości w wyborze zawodu (nie tylko dla nauczycieli, chociaż im jest dedykowany) możesz znaleźć tu. Ilustruje on doskonałe przykłady tego, dlaczego wyznawane wartości powinny być ważnym czynnikiem wyboru przyszłego zawodu i planowania kariery.

A Ty? Zastanawiałeś się kiedyś, jakie są Twoje wartości? A zatem, co cenisz w życiu? W jaki sposób chciałbyś realizować się w przyszłej pracy? Przyjrzyj się sobie i pomyśl, co jest dla Ciebie ważne.

System wartości można diagnozować zarówno za pomocą kwestionariuszy, jak i w sposób mniej formalny, niewystandaryzowany. My dziś zaproponujemy Wam dziś oba sposoby.

Ćwiczenie:

 1. Wymień wszystkie Twoje najważniejsze przekonania, wszystko to, co Cię motywuje do pracy/nauki i jest dla Ciebie ważne.
 2. Zastanów się, jak to wszystko ma się do zawodu, który chciałbyś wykonywać w przyszłości. Czy w swojej wymarzonej pracy będziesz miał możliwość pozostania wiernym swoim wartościom, przekonaniom?

 

Jeśli czujesz niedosyt, możesz skorzystać jeszcze z naszej propozycji nieco bardziej sformalizowanych ćwiczeń:

 • Kotwice Scheina - aktywny PDF (dla uczniów szkół ponadpodstawowych) - ocena własnej hierarchii wartości jest elementem strategii określenia prawidłowych wyborów życiowych, służy rozwinięciu samoświadomości człowieka, szczególnie przydatnej w kształtowaniu motywacji do pracy. Schein na podstawie badań doszedł do wniosku, że istnieje ścisły związek między wyznawanym systemem wartości, potrzebami, kompetencjami a obranym rodzajem kariery i wyodrębnił osiem grup takich wartości, nazywając je metaforycznie „kotwicami" kariery zawodowej. Bardzo przystępny opis "kotwic kariery" znajdziez TU.
Więcej »

Kilka słów o teorii Jahna Hollanda i „ćwiczenia do zrobienia”

Teoria Hollanda jest jedną z teorii dotyczących rozwoju zawodowego, w której preferencje zawodowe są kształtowane w relacji do środowisk zawodowych. Wśród preferencji personalnych Holland wyróżnia: typ realistyczny, badawczy, artystyczny, społeczny, przedsiębiorczy i konwencjonalny. Każdemu typowi osobowości zawodowej odpowiada określony typ orientacji personalnej oraz określone środowisko zawodowe. Analogicznie do opracowanych przez siebie sześciu typów preferencji personalnych, Holland wyróżnił więc sześć typów odpowiadających im środowisk pracy: realistyczne, badawcze, społeczne, konwencjonalne, przedsiębiorcze i artystyczne. Każde środowisko przyciąga konkretne typy osobowości, np. realistyczny typ osobowości jest dominujący w realistycznym środowisku pracy. Jeśli zapragniecie bardziej szczegółowo poznać tę teorię, zapewniam, że w sieci bez wysiłku znajdziecie bardzo wiele publikacji – wystarczy poszukać.

A jeśli chcecie popracować zapraszam do naszych zajęć.

W przestrzeni doradczej w ostatnich latach powstało wiele narzędzi diagnostycznych, podręczników i poradników, scenariuszy, ćwiczeń, projektów itp. ułatwiających autorefleksję i znalezienie odpowiedzi na pytanie „kim jestem?” właśnie w oparciu o teorię Hollanda. I choć dzisiaj w doradztwie zawodowym odchodzi się od wszechobecnych testów, które dać mają nam gotowe i proste odpowiedzi, w kierunku poszukiwań (będących procesem) poprzez autorefleksję, dialog (często także z doradcą), aktywne zaglądanie w głąb siebie i odnajdywanie często nieoczywistej wiedzy o sobie, swoich potrzebach i ograniczeniach - teoria Hollanda wciąż pozostaje żywa i chętnie wykorzystywana w tych poszukiwaniach, bez względu na ich charakter.


Poniżej znajdziecie kilka linków do narzędzi dla różnych grup wiekowych, które powstały właśnie na podłożu tej teorii (część z nich była już udostępniana wcześniej). Pamiętajcie jednak, żeby nie traktować ich wyników jak wyroczni, a jedynie jako pomoc w docieraniu do możliwie pełnej wiedzy o sobie.

Na początku zapraszam do wysłuchania podcastu Twoja zawodowa osobowość - test Hollanda udostępnionego w ramach projektu Co robić w życiu dostępnego tu oraz wykonania ćwiczenia - Na przyjęciu (aktywny PDF), o którym mowa w podcaście.

Trochę inne ćwiczenie, ale bazujące na tej samej koncepcji, możecie wykonać wykorzystując Arkusz środowiska pracy (aktywny PDF) powstały w Akademii Webinaru.

Dla uczniów, którzy chcą więcej:

 • Kwestionariusz zainteresowań zawodowych (uczniowie klasy VIII szkół podstawowych i uczniowie szkół ponadpodstawowych) A. Paszkowskiej – Rogacz w wersji online tu
 • KOMPETENCJOMETR - łódzki test predyspozycji zawodowych (kwestionariusz dla uczniów szkół ponadpodstawowych szykujących się do wyboru studiów) dostępny w wersji online tu
 • ZAMEK dedykowany uczniom ostatnich klas szkoły podstawowej (uwaga!!! w narzędziu jest jeszcze gimnazjum) oraz uczniom szkół ponadpodstawowych – dostępny tu

Więcej »

Indywidualny Plan Działania - proste (i trudne zarazem) narzędzie doradcze

Często w pracy z uczniami ostatnich klas, celem podsumowania całościowych działań i zadań realizowanych w szkole w zakresie doradztwa zawodowego, doradcy korzystają z Indywidualnych Planów Działania. Korzystanie z tych narzędzi może być przydatne, jeśli chcemy pokazać uczniom, jak mogą wykorzystać wnioski ze zrealizowanych dotychczas ćwiczeń, przeanalizować zebraną wiedzę o sobie, swoich potrzebach, możliwościach oraz ograniczeniach, ale także uporządkować informacje o rynku edukacyjnym czy rynku pracy. Stanowią one czasem ostatni element w doradczej teczce ucznia. Tworzenie IPD zawsze powinno być jednak procesem, nie zaś jednorazowym zadaniem domowym. Najczęściej takie narzędzie wykorzystywane jest pod koniec kształcenia w danym typie szkoły i tworzone przez uczniów przy aktywnym wsparciu doradcy zawodowego, wychowawcy oraz rodzica. Udostępniam dziś dwa przykładowe proste IPD do wykorzystania w pracy z uczniami klas VIII szkół podstawowych i młodzieżą szkół ponadpodstawowych. Pamiętajcie jednak, żeby nie wykorzystywać ich jako zadania domowego przesłanego uczniom do „wypełnienia i odesłania”. Narzędzie można podzielić i realizować „po kawałku”, adekwatnie do realizowanych treści i wykonywanych ćwiczeń, i co najważniejsze - zawsze przy wsparciu doradczym (bezwzględnie, jeśli pracujemy z uczniami szkół podstawowych). W innym wypadku, lepiej do niego nie sięgać. Zamieszczone pliki mają formę aktywnych (edytowalnych) plików pdf. Pamiętajmy, żeby tworzyć możliwości, nie kolejne obowiązki !!!

Dla uczniów klas VIII szkół podstawowych – Indywidualny plan edukacyjno-zawodowy

Dla uczniów szkół ponadpodstawowych – Kwestionariusz zasobów indywidualnych

Więcej »

Świat zawodów inaczej niż zwykle

W doradztwie zawodowym często mówimy „Chcesz lepiej poznać zawód – porozmawiaj z kimś, kto go wykonuje. Najlepiej poszukaj kilku takich osób. Fajnie, żeby wykonywały ten zawód w różnych firmach, środowiskach pracy, na różnych szczeblach kariery”. Rozmowa taka często łamie nasze stereotypy dotyczące zawodów, ukazuje nie tylko blaski, ale i cienie wymarzonych profesji. Niestety dziś rada ta okazuje się mało przydatna. Czy aby na pewno? W wirtualnym świecie znajdziecie bardzo bogatą bazę, filmów, podcastów, przewodników po zawodach, kart pracy z opisami poszczególnych zawodów i specjalności. Jednym słowem bardzo bogaty zbiór informacji o zawodach. O wielu źródłach już pisaliśmy (przejrzyj starsze wpisy – to ten zatytułowany Informacje zawodowe i zawodoznawcze – bardzo bogaty zbiór). Dziś chcemy zaprosić Was do nieco innego świata. Świata zawodów opowiadanego przez prawdziwych pasjonatów, mistrzów, ludzi ciekawych siebie i otaczającej rzeczywistości, twórców nietypowych projektów i karier. Zachęcam by zanurzyć się (oczywiście w miarę własnych możliwości i potrzeb) do świata zawodowców. Posłuchajcie podcastów na www.zawodowcy.fm Bo warto!!!

Uczniom szkół podstawowych poza wspomnianą bazą informacji o zawodach udostępnić można także Informator o zawodach szkolnictwa zawodowego stworzony przez Ośrodek Rozwoju Edukacji – dostępny TU (powstał on na podstawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego z 2017 roku; w zakresie kształcenia w niektórych zawodach w 2019 roku wprowadzono niewielkie zmiany)

Więcej »