testetst

Godziny pracy doradcy zawodowego w Centrum Kształcenia Zawodowego w roku szkolnym 2024/2025

 
Centrum Kształcenia Zawodowego zaprasza do współpracy w realizacji zadań z zakresu doradztwa zawodowego. Szkoły zainteresowane współpracą zapraszamy do kontaktu



Doradca zawodowy mgr Katarzyna Paprotny
tel. 77 4813752 wew. 25
e-mail: kpaprotny@ckpiukk.pl

godziny pracy: od poniedziałku do środy 8:30 – 13:30
                          czwartek od 8:30 do 12:30
                          oraz piątek 8:30 - 11:30
dodatkowo: poniedziałek 13:30 do 14:30 -
godzina na kosultacje dla uczniów i rodziców


Praktyczne spotkania z zawodami czyli Zawodowy Tydzień VI w szkołach powiatu

Tegoroczna, szósta już edycja Zawodowego Tygodnia zrealizowane została w dniach 25 - 29 listopada 2024 roku. Przez cały tydzień dla uczniów klas VIII szkół podstawowych odbywały się zajęcia praktyczne w pracowniach CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO oraz w specjalistycznych pracowniach zawodowych szkół kształcących w zawodach: ZESPÓŁU SZKÓŁ NR 1, ZESPÓŁU SZKÓŁ ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ, ZESPÓŁU SZKÓŁ NR 3, ZESPÓŁU SZKÓŁ TECHNICZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH oraz ZESPOŁU SZKÓŁ SPECJALNYCH w Kędzierzynie-Koźlu, które umożliwiły  młodzieży rzeczywiste spotkania z zawodami, ich specyfiką i środowiskiem pracy.

Projekt zakłada by były to zajęcia z możliwością wykonania przez uczniów prostych zadań praktycznych w poszczególnych zawodach, które pozwolą im na prawdziwe zetknięcie się ze specyfiką kształcenia w konkretnym zawodzie oraz zebranie wiedzy o odpowiadającym mu środowisku pracy, charakterystycznych dla niego zadaniach zawodowych, czy pożądanych do jego wykonywania predyspozycjach. Wszystko to ma pozwolić na zebranie wiedzy niezbędnej do podejmowania trafnych decyzji edukacyjno-zawodowych. Celem tego tygodnia każdorazowo jest więc stworzenie szansy na skonfrontowanie wiedzy o sobie i swoich wyobrażeń o zawodach z rzeczywistością. Wartością jest właśnie praktyczny wymiar tych zajęć, co odróżnia ten projekt od dni otwartych.

Chodzi o to, by uczniowie mieli szansę niejako "dotknąć zawodów" i się do nich "przymierzyć".

Pierwszy akord VI edycji Zawodowego Tygodnia rozbrzmiał w tym roku w Zespole Szkół Żeglugi  Śródlądowej im. Bohaterów Westerplatte w Kędzierzynie-Koźlu. W poniedziałek 25 listopada tegoroczni ósmoklasiści wzięli udział w wielu ciekawych i praktycznych spotkaniach z zawodami. Wśród wyzwań z jakimi zmagali się uczestnicy warsztatów znalazły się zadania tj.:

  • Nowoczesna obsługa urządzeń statkowych,
  • Programowanie dronów,
  • Obróbka CNC w praktyce,
  • Spawalnictwo w dzisiejszych czasach,
  • Podstawowe sposoby pomiaru sygnałów z czujników samochodowych,
  • Poligrafia - tworzymy plakat w stylu PopArt.

Na wszystkich czekało ciepłe przyjęcie i poczęstunek. Udział w warsztatach okazał się doskonała okazją do zapoznania się z ofertą kształcenia placówki oraz poznaniem panującej w niej atmosfery. Żegluga wprowadza bowiem od nowego roku szkolnego dwa nowe kierunki kształcenia - technik grafiki i poligrafii cyfrowej i technik elektromobilności.


Kolejną szkołą ponadpodstawową, którą odwiedzili uczniowie uczestniczący w projekcie był Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Kędzierzynie-Koźlu. Nasza Budowlanka otworzyła dla nich swoje drzwi we wtorek 26 listopada.
Więcej »

Skills4Future

Skills4Future to nowoczesna platforma edukacyjna skierowana do młodych ludzi, którzy stoją u progu wejścia na rynek pracy lub zdobyli już pewne doświadczenie zawodowe. Treści, które oferuje, stanowią wsparcie dla wszystkich, którzy chcą odnaleźć się w dynamicznie zmieniającym się świecie i korzystać z najnowszych technologii opartych na sztucznej inteligencji w życiu codziennym i pracy. Platforma oferuje pięć głównych modułów w formie wideo „masterclassów”, prowadzonych przez uznanych ekspertów:

  • Twoja pierwsza praca – dr Maria Belka, przedsiębiorczyni i wykładowczyni, współzałożycielka Mentors4Starters,
  • Nowe technologie – Petros Psyllos, innowator i deweloper, specjalizujący się w sztucznej inteligencji i technologiach wspierających osoby z niepełnosprawnościami, 
  • Praca ze sztuczną inteligencją – Antanas Bernatonis, przedsiębiorca i ekspert AI, założyciel agencji Why AI, specjalizującej się w szkoleniach z wdrażania narzędzi opartych na AI, 
  • Przedsiębiorczość i kreatywność – Maja Bohosiewicz, przedsiębiorczyni i aktorka, 
  • Równowaga emocjonalna – Joanna Chmura, psycholog i coach.

Ważnym elementem platformy jest certyfikacja, potwierdzająca ukończenie kursu oraz zdobyte umiejętności. Platforma oferuje treści w pięciu językach: polskim, angielskim, litewskim, łotewskim i estońskim. Wszystkie materiały i informacje o programie są dostępne po rejestracji na stronie www.skills4future.org

Korzystanie z platformy i kursów wymaga rejestracji.

Projekt Skills4Future został stworzony przez Fundację Mentors4Starters przy wsparciu finansowym The Coca-Cola Foundation i jest realizowany pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwa Cyfryzacji.

Zródło: https://natemat.pl/574481,rusza-platforma-edukacyjna-skills4future-i-program-youth-empowered

Więcej »

Nowy przewodnik dla ósmoklasistów i ich rodziców już dostępny

 
W zakładce INFORMATOR znajdziecie już nową edycję corocznego przewodnika edukacyjnego dla ósmoklasistów i ich rodziców. W tym roku publikacja nosi tytuł ZAPLANUJ DROGĘ. Znajdziecie w niej wiele przydatnych informacji o tym jak przejść przez cały proces wyboru nowej szkoły, jak poruszać się w gąszczu informacji i skąd czerpać rzetelną i zweryfikowaną wiedzę o możliwościach, które otwiera przed Wami świat szkolnictwa ponadpodstawowego. Jeśli chcecie dowiedzieć się czym różną się szkoły branżowe I stopnia od techników i liceów, ile czeka Was egzaminów i które z nich będa dla Was obowiązkowe, zachęcamy do lektury.
W przewodniku zamieściliśmy także masę źródeł - zdawalność egzaminów w poszczególnych szkołach, zapotrzebowanie na zawody, opisy zawodów szkolnictwa branżowego - po lekturze bez problemu dotrzecie do tych zasobów.
Z kolei rodzice znajdą w nim nie tylko opis aktualnego systemu edukacyjnego na szczeblu szkolnictwa ponadpodstawowego, ale także praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak wspierać swoje dzieci w niełatwym przecież procesie dokonywania wyboru.

Już w marcu 2025 r. przygotujemy dla Was także II częśc przewodnika, która zwierać będzie pełną ofertę edukacyjną szkół ponadpodstawowych powiatu w rekrutacji na rok szkolny 2025/2026.

Dostęp do I części przewonika ZAPLANUJ DROGĘ TU


Więcej »

Barometr Zawodów 2025

Barometr zawodów to jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach. Barometr dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe.

Poniżej zamieszczamy plakaty z prognozą na 2025 rok odpowiednio dla: kraju, województwa i powiatu.

Zawody deficytowe to takie, w których liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej pracodawcom znaleźć kandydatów do pracy)

Zawody zrównoważone to te, w których liczba wolnych miejsc pracy jest zbliżona do liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców

Zawody nadwyżkowe, w których liczba wolnych miejsc jest mniejsza niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej osobom poszukującym pracy znaleźć zatrudnienie)

Barometr pokazuje zapotrzebowanie na zawody w każdym z powiatów w Polsce oraz na poziomie województw i kraju.

Wyniki badania wykorzystywane są m.in. 

  • przy planowaniu kariery zawodowej (wskazują w jakich zawodach warto się dokształcać, gdyż są najlepsze perspektywy na pracę), 
  • przy poszukiwaniu pracy w zawodzie (wskazują jak wygląda sytuacja w poszczególnych powiatach - gdzie może być łatwiej o pracę),
  • do analiz rynku pracy (wskazują trendy w zakresie popytu i podaży pracy).

Zachęcamy do odwiedzenia strony www.barometrzawodow.pl i szczegółowego zapoznania się z wynikami badania.

Plakaty z prognozą dostępne poniżej:

- dla kraju TU

- dla województwa TU

- dla powiatu TU

Więcej »

W przyszłość z WOJSKIEM POLSKIM

Jeśli jesteście uczniami szkół ponadpodstawowych i szukacie infromacji dotyczących możliwości szkolenia, pracy i dalszej nauki w strukturach WOJSKA POLSKIEGO zachęcamy do zapoznania się z informatorem o Dobrowolnych Rodzajach Służby Wojskowej, w którym znajdziecie m.in. informacje dotyczące naboru do uczelni wojskowych czy stypendiów. W Centrum dostepne są dla Was także drukowane ulotki informacyjne. 

Informator "W PRZYSZŁOŚCZ WOJSKIEM POLSKIM" dostepny w formie PDF do pobrania TU

 
Więcej »

Po raz szósty przymierzycie się do zawodów

W dniach 25 listopada 29 listopada szkoły kształcące w zawodach ponownie zaproszą Was - ósmoklasistów w mury swoich pracowni, tak byście już teraz mogli skonfrontować swoje wyobrażenia o zawodach z rzeczywistością. Szczegółowy harmonogram trafił właśnie do doradców zawodowych i szkół. Jak zawsze liczymy na Waszą obecność.

Rozklad planowanych zajęć w ramach ZAWODOWEGO TYGODNIA VI

Harmonogram tegorocznej edycji z opisem calego projekuznajdziecie TU

Plakat promocyjny VI edycji ZAWODOWEGO TYGODNIA znajdziecie TU
Więcej »

Ulotka dla ósmoklasistów

Przedstawiamy nową odsłonę ulotki dla ósmoklsistów. Podpowiadamy w niej, jak efektywnie przejść przez proces podejmowania decyzji o wyborze nowej szkoły. Mamy nadzieję, że znajdziecie w niej ciekawe inspiracje i pomocne narzedzia. Jest ona uzupełnieniem corocznego zestawu informatorów edukacyjnych dla uczniów kończących szkoły podstawowe. Na tegoroczne przewdoniki musicie jeszcze chwilkę zaczekać (obecnie możecie jednak zapoznać się z zeszłorocznym wydaniem dostępnym  TU). Póki co oddajemy w Wasze ręce ulotkę i wierzymy, że będzie początkiem drogi prowadzącej Was do dobrej decyzji edukacyjno-zawodowej.

Materiał został przygotowany i sformatowany do wydruku (wydruk dwustronny; poziomy; odbicie wg krótkiej krawędzi) i złożenia w klasyczną trzystronicową ulotkę zamykaną do środka. Korzystajcie i upowszechniajcie w szkołach, wśród poszukujących informacji doradczych, stojących przed wyborem nowej szkoły, niezdecydowanych i niepewnych. Uwaga: w wersji  PDF strony są pomieszane, choć nadal sensowne i całkowicie zrozumiałe; właściwą kolejność będą miały po wydrukowaniu i złożeniu.


Ulotka dostępna TU
Więcej »

Więcej »

Pomoc w korzystaniu z systemu elektronicznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych

Wszystkim tegorocznym ósmoklasistom, ich rodzicom i opiekunom korzystającym z systemu elektronicznej rekrutacji firmy VULCAN (rekrutacja do szkół ponadpodstawowych powiatu odbywa się przy wykorzystaniu tego właśnie systemu) przypominamy, że na stronie

opolskie.edu.com.pl
 
w zakładce POMOC znaleźć  można dwa podręczniki, które skutecznie przeprowadzą Was przez cały ten proces. Znajdziecie w nich pełną informację o funkcjonalnościach systemu wraz z instrukcjami dotyczącymi rejestracji i zakładania konta, tworzenia listy preferencji, składania wniosków, wprowadzania danych oraz np. odzyskiwania hasła do konta itp. Jeśli zatem macie obawy dotyczące korzystania z systemu, napotkaliście jakieś trudności - warto zajrzeć do tych pozycji.

W zakładce pomoc znajdziecie następujące pozycje:
  1. Jak zarejestrować się w systemie Nabór Szkoły ponadpodstawowe VULCAN_porada dla kandydatów samodzielnie zakładajacych konto.pdf (PDF)
  2. Podręcznik dla kandydata_2024.pdf.pdf (PDF)
Więcej »

Q and A 2024/2025 - zachęcamy do lektury

Tradycyjnie już przedstawiamy nasz zbiór pytań i odpowiedzi Q and A, w którym staramy się opowiedzieć Wam ósmoklasistom trochę bardziej technicznie o specyfice szkół, egzaminach czy procesie rekrutacji. Wszystkich, którzy czują, że przed dokonaniem ostatecznego wyboru chcą dowiedzieć się trochę więcej i mieć pewność, że wybierają świadomie - zaczęcamy do lektury.

Q and A 2024 na 2025 dostępne TU
Więcej »

Bezpłatny webinar dla ósmoklasistów

Drodzy uczniowie i rodzice, firma Vulcan zaprasza Was na pierwszą część bezpłatnego webinarium w ramach cyklu Akcja Rekrutacja 2024. W trakcie spotkania dowiecie się, jak korzystać z systemu elektronicznej rekrutacji - jak przeglądać oferty szkół, założyć konto i złożyć wniosek do szkół średnich. Zostaniecie także wprowadzeni w zasady i harmonogram rekrutacji na 2024 rok.

Link do nagrania z webinaru:
https://www.youtube.com/live/c6aRbZiVa7Y?feature=shared&t=880

Więcej »

Ciekawe narzędzie dla planujących dalsze ścieżki edukacyjne

Zachęcamy ósmoklasistów do skorzystania z narzędzia, które powstalo w ramach projektu "Silesia.4professionals" pn. Kierunek: zawód. Dzięki odpowiedzi na 80 pytań uczniowie maja możliwość dokonania autodiagnozy swoich mocnych stron a nastepnie refleksji nt. obszarów zawodowych, w których moga być one z sukcesem wykorzystywane. Ankietowany otrzymuje raport dotyczący wiodących typów inteligencji (klasyfikacja oparta o teorie inteligencji wielorakiej Gardnera) oraz przyporządkowanych do nich obszarów zawodowych i dalej konkternych zawodów wraz z ich opisem. Istnieje także możliwość pobrania raportu w formie pdf. Narzedzie nie gromadzi danych osobowych a wymaga jedynie podania wieku, płci oraz miejsca zamieszkania (zamknięta lista miejscowości/powiatów - województwo sląskie ;))

Narzędzie znajdziecie TU
Więcej »

Tekst jednolity - klasyfikacja zawodów szkolnictwa branżowego

W związku ze znaczącą już liczbą zmian wprowadzanych kolejnymi rozporządzeniami zmieniającymi, opublikowany został tekst jednolity Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 lutego 2019 r. w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego. Znajdziecie go TUTAJ
Więcej »

Rekrutacja 2024/2025 - kilka praktycznych wskazówek dla kandydatów

Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was - kandydatów do szkół ponadpodstawowych - kilka praktycznych wskazówek dotyczący rekrutacji. Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się w poprzednich latach wątpliwości dotyczące "technicznej" strony procesu rekrutacyjnego. Zachęcamy do lektury.

Odpowiedzi na najczęściej pojawiające sie pytania dotyczące rekrutacji znajdziecie TU.

Więcej »

IBE dla doradców zawodowych - przydatne narzedzia i aplikacje

Poniżej znajdziecie wykaz narzędzi stworzonych przez Instytut Badań Edukacyjnych, które mogą zostać wykorzystane w codziennej pracy szkolnych doradców zawodowych. Ważnym przesłaniem, które towarzyszyło ich powstaniu oraz upowszechnianiu jest promowanie idei całożyciowego kształcenia oraz dostarczenie pomocy, które pozwolą wszystkim zainteresowanym (uczniom, rodzicom, nauczycielom, wychowawcom, doradcom zawodowym, pedagogom) sprawnie poruszać się w gąszczu informacji.

W naszym wykazie znajdziecie:

Wykaz powyższych narzędzi wraz z linkiem dostępowym i opisem funkcjonalności znajdziecie TU
Więcej »

Jak policzyć punkty w rekrutacji?

Wielu z Was, kandydatów do szkół ponadpodstawowych, szacuje swoje szanse na dostanie się do wymarzonej placówki. Często zastanawiacie się, jak policzyć punkty w procesie rekrutacji. O ile wyniki egazminu ósmoklasisty poznacie dopiero za kilka miesięcy, o tyle część zapisów, które znajdą się na Waszych świadectwach znacie lub przewidujecie z dużym pradopodobieństwem już dziś. Przychodząc Wam zatem z pomocą, przygotowaliśmy dokładną instrukcję przeliczania punktów, według której w prosty sposób będziecie mogli właściwie oszacować a nieco później także dokałdnie policzyć swoje punkty.

W procesie rekrutacji możecie uzyskać maksymalnie 200 punktów -  100 za tzw. świadectwo (a dokładniej wpisy na świadectwie) i kolejne 100 za wyniki egzaminu ósmoklasisty.
Na 200 punktów składają się zatem punkty uzyskane poprzez przeliczenie na punkty:

  • ocen z przedmiotów (obowiązkowo: j. polskiego i matematyki oraz dwóch dodatkowych przedmiotów wskazanych przez dyrektora szkoły w rekrutacji do danego oddziału),
  • świadectwa z wyróżnieniem,
  • miejsc w konkursach, olimpiadach,
  • wolontariatu (potwierdzonego wpisem na świadectwie)
  • wyników egzaminu ósmoklasisty. 
Więcej »

Poznaj lepiej przyszłą szkołę

Zbliża się termin rozpoczęcia rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i wielu z Was ósmoklasistów jeszcze nie dokonało ostatecznego wyboru swojej przyszłej szkoły. Bez wątpienia możliwość zajrzenia za mury wybranych placówek jest nie tylko fajnym doświadczeniem, ale i okazją do weryfikacji swoich wyobrażeń, poczucia atmosfery i swoistego dotknęcia szkolnej codzienności. Dzięki takim incjatywom możecie także porozmawiać z uczniami czy nauczielami, zebrać informacje, których brakuje Wam do podjęcia ostatecznej decyzji, czy skonfrontować własne oczekiwania z rzeczyistością.
Dlatego, jak co roku udostępniamy informacje o planowanych w naszych powiatowych szkołach wydarzeniach. Oczywiście są to te wydarzenia, o których wiedza dotarła do CKZ. Zainteresowanym sugerujemy jednak także śledzenie kanałów w mediach społecznościowych wybranych placówek.
Klikając więcej znajdziecie plakaty informacyjne wydarzeń.
Plakaty do pobrania:
1. Wydarzenie PO ZDROWIE DO KOPERNIKKA  - II LO oraz Dni otwarte w II LO
2. Dni otwarte ZS nr 1
3. Dni otwarte ZS nr 3

4. Dni otwarte w ZSTiO
5. Dni otwarte w ZSŻŚ
Więcej »

Narzędzia pomocne w podejmowaniu decyzji edukacyjno-zawodowych

W wielu naszych lekcjach udostępniamy Wam możliwość skorzystania z różnorodnych tematycznych narzędzi wspierających samopoznanie, dokonywanie autorefleksji i podejmowanie decyzji edukacyjno-zawodowych. Korzystając z nich warto jednak pamiętać, że mają one stanowić jedynie wsparcie. Nie traktujcie ich wyników zatem jako wyroczni, a jedynie pomoc w dużo bardziej złożonym i wymagającym procesie poszukiwania swojej ścieżki edukacyjno-zawodowej i planowania kariery.

Poniżej znajdziecie zestawienie różnych głównie interaktywnych narzędzi - w większości publikowanych już wcześniej na naszej stronie - wraz z odniesieniami do lekcji, z którymi warto się zapoznać przed ich wykorzystaniem. Zachęcamy także do korzystania z naszych pozostałych lekcji i zbiorów informacji doradczych, które przygotowujemy, by pomóc Wam w planowaniu swoich zawodowych i edukacyjnych ścieżek (Uwaga: ze względu na ograniczenia strony lekcje i informacje zamieszczane są w jednej zakładce, co nieco utrudnia przeglądanie materiałów, ale mimo to jesteśmy pewni, że dotrzecie do starszych, ale dalej w pełni aktualnych zasobów – staramy się bowiem na bieżąco aktualizować wpisy – również te publikowane w ubiegłym roku; zależy nam by niepotrzebnie nie duplikować treści).

Narzędzia powstałe w oparciu o teorię J. L. Hollanda (dodatkowo lekcja dotycząca tej teorii dostępna jest TUTAJ):

Narzędzie powstałe na podstawie teorii B. A. Klimowa (dodatkowa lekcja dotycząca tej teorii dostępna TUTAJ):

Osobowość (dodatkowo lekcja dotycząca osobowości dostępna TUTAJ):

Inteligencja wieloraka (dodatkowo lekcja dotycząca inteligencji wielorakiej dostępna TUTAJ):

Temperament (dodatkowo lekcja dotycząca temperamentu dostępna TUTAJ);

Wartości w pracy (dodatkowo lekcja dotycząca wartości w pracy dostępna jest TUTAJ):

Rodzaje pracy:

Test kariery oparty o test skłonności zawodowych M. Achtnicha 


Inne ciekawe narzedzia:

Więcej »

Wybieram szkołę ponadpodstawową


W związku z zbliżającymi się terminami rozpoczęcia rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025 zachęcamy wszystkich tegorocznych ósmoklasistów do zapoznania się z naszymi publikacjami, które znajdziecie w zakładce Informator (pod listem). Tam znajdziecie m.in. informację o pełnej ofercie edukacyjnej naszych powiatowych szkół.
Jeśli jednak szukacie dodatkowych informacji, chcecie sobie poszerzyć i usystematyzowac swoją wiedzę, bardzo mocno zachęcamy Was do skorzystania z poblikacji przygotowanych przez zespół Mapy Karier. Świetnie przygotowany materiał, z bardzo praktycznymi wskazówkami, syntezujący wiedzę, które każdy ósmoklasista powinien mieć zanim dokona wyboru. Zapoznanie się z publikacjami niewątpliwie ułatwi Wam także sprawne porusznie się po meandrach procesu rekrutacyjnego i pozwoli spokojniej przejś przez ten pełen emocji czas.

Na stronach fundacji znajdziecie nie tylko bardzo bogaty zbiór informacji o setkach zawodów, ale takż emateriały bardzo pomocne w czasie planowania swojej dalszej ścieżki edukacyjnej i wyboru przyszłej szkoły. Zachęcamy Was do eksploracji.

Waszej uwadze polecamy na teraz szczególnie pozycje przygotowane przez Panią Martę Wrzosek:
  1. Jak wybrać szkołę ponadpodstawową cz. 1: Różnice między liceum, technikum a szkołą branżową
  2. Jak wybrać szkołę ponadpodstawową cz. 2: Czas na Twój wybór!
  3. Jak wybrać szkołę ponadpodstawową cz. 3: Zasady rekrutacji – etapy, terminy, punktacja
Pamiętacie zapewne także, że każde kuratorium (województwo) publikuje swój terminarz rekrutacji i terminy rzeczywiście mogą i różnią sie między sobą. Zestawienie najważniejszych terminów znajdziecie TU. Pamiętajcie jednak, by zawsze weryfikować ostatecznie informacje na stronach kuratoriów oświaty czy placówki, którą wybieracie.

Waszej uwadze polecamy także udostępniane już wcześniej materiały, ale ciągle aktualne i bardzo przydatne, które znajdziecie
TU, TU czy TU.
Przeglądając nasze starsze wpisy w zakładce doradztwo zawodowe (zwłaszca te powstałe w trakcie nauki zdalnej - udostepniniśmy w tym czasie sporo zasobów)  znajdziecie mnóstwo materiałów, które mogą Wam się przydać w procesie planowania swoich dalszych ścieżek.



Więcej »

Prognoza zapotrzebowania na pracowników szkół kształcących w zawodach

Po raz kolejny już Minister Edukacji Narodowej opublikował Prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy. Stanowi ona syntetyczne ujęcie różnych źródeł opisujących tendencje na rynku pracy w kontekście strategii rozwoju państwa i regionów. Składa się ona  z kilku części.

Część II prognozy stanowi uporządkowany alfabetycznie wykaz zawodów szkolnictwa branżowego, dla których, ze względu na znaczenie dla rozwoju państwa, jest prognozowane szczególne zapotrzebowanie na pracowników na krajowym rynku pracy.

Z kolei część III prognozy to uporządkowany alfabetycznie wykazy zawodów szkolnictwa branżowego, dla których jest prognozowane istotne i umiarkowane zapotrzebowanie na pracowników na poszczególnych wojewódzkich rynkach pracy ( w tym woj. opolskim).

Lekturę polecamy zwłaszcza szkolnym doradcom zawodowym, jak i uczniom planującym swoje dalsze wybory edukacyjno-zawodowe oraz ich rodzicom.

Prognoza dostępna TUTAJ

Zajrzyjcie także do naszej grafiki ilustrującej tzw. listę krajową - TU

Więcej »

Sciągą z ofertą edukacyjną na rok 2024/2025 już dostępna

Podobnie jak co roku, tak i w tym, przygotowaliśmy dla Was ściągę z ofertą edukacyjną szkół ponadpodstawowych powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego na rok 2024/2025. Mamy nadzieję, że dzięki niej w szybki i łatwy sposób dowiecie się, co szkoły przygotowały w tym wyjątkowym i trudnym dla wszystkich naborze. Oczywiście po jej lekturze zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą naszych placówek.

Sciągę znajdziecie TU oraz w zakładce Informator
Więcej »

Jak wybrać szkołę po podstawówce - cykl krótkich filmów doradczych od CDZdM w Poznaniu

Polecamy ciekawe i warte uwagi, nowe i ciągle rozwijające się zasoby doradcze przygotowywane przez Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży w Poznaniu. W nowym cyklu „Jak wybrać szkołę po podstawówce” znajdziecie już pierwsze odcinki krótkich filmów zawierających pigułkę wiedzy niezbędnej by świadomie planować swoją edukacyjno-zawodową przyszłość. Na kanale CDZdM w serwisie You Tube znaleźć można także nagrania webinarów skierowanych do rodziców, którzy chcą rozwinąć swoją wiedzę i umiejętności, by lepiej wspierać swoje dzieci w podejmowaniu niełatwych decyzji dotyczących wyboru przyszłej szkoły. Zaglądajcie do nich, bo warto. Odcinków będzie systematycznie przybywać.

UWAGA: Istnieje możliwość włączenia polskich i ukraińskich napisów podczas projekcji filmów.

Kanał na YouTube CDZdM w Poznaniu – TU

Seria krótkich filmów doradczych dla ósmoklasistów „Jak wybrać szkołę po podstawówce”:

  1. Co chcesz w życiu robić?- Czyli o 4 filarach wyboru, typach szkół ponadpodstawowych i celu zawodowym.
  2. Jak zaplanować swoją przyszłość? - Z metodą SMART formułowanie celów i wybór szkoły jest łatwiejszy.
  3. Wszystko co warto wiedzieć o liceum ogólnokształcącym.
  4. Czego można nauczyć się w technikum, co po nim robić i dla kogo jest ono dobrym wyborem?
  5. Jakich zawodów można się uczyć się w szkole branżowej i co po niej można robić
  6. [Kwalifikacje Zawodowe] Czym są, gdzie je zdobyć i jak za ich pomocą zbudować karierę zawodową?
Polecamy także ciekawe nagranie LIVE Q&A Jak odkrywać swoje mocne strony (lub wspierać w tym swoje dziecko)?, które zostało podzielone na rozdziały, by dodatkowo ułatwić Wam wyszukiwanie i przeglądanie interesujących Was treści (ten materiał nie ma możliwości włączenia ukraińskich napisów).
Więcej »

Nowa seria filmów od CDZdM

 

Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży z Poznania ruszyło z realizacją kolejnej serii filmów video, tym razem zatytułowanej „Jak poznać siebie”. Zapewne już wiecie, że poznanie siebie to jeden z pierwszych i ważniejszych kroków, które trzeba postawić idąc ścieżką prowadzącą do trafnie wybranej szkoły. Na serie składają się trzy odcinki:

Filmy są krótkie, uzupełnione dodatkowymi ćwiczeniami. Dla uczniów mogą stanowić doskonały materiał do autorefleksji i podsumowań, a dla doradców są świetnym wprowadzeniem do realizacji zajęć doradczych w poszczególnych obszarach. Wszystkie trzy odcinki znajdziecie oczywiście na kanale YouTube CDZdM w Poznaniu. Tradycyjnie każdy odcinek ma możliwość dodatkowego wyświetlenia polskich lub ukraińskich napisów.

 

Więcej »

Znamy terminy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025

Na stronach Kuratorium Oświaty w Opolu dostępne jest już Zarządzenie nr 1 Opolskiego Kuratora Oświaty z dnia 29 stycznia 2024 r. w sprawie terminów postępowania rekrutacyjnego i postepowania uzupełniającego a także terminów składania dokumentów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych, o których mowa w art. 25 ust. 3 ustawy Prawo Oświatowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 900 z późń. zm.), szkół policealnych, branżowych szkół II stopnia oraz szkół dla dorosłych, na terenie województwa opolskiego na rok szkolny 2024/2025.

Zarządzenie uzupełniają trzy załączniki, w których znajdziecie szczegółowe terminarze rekrutacji do poszczególnych typów szkół. Dla ósmoklasistó najwazniejszy jest załącznik nr 1.

Załącznik nr 1: Terminy przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, a także terminy składania dokumentów do klas I publicznych szkół ponadpodstawowych, tj.: liceum ogólnokształcącego, technikum, branżowej szkoły I stopnia oraz klasy wstępnej, o której mowa w art. 25 ust. 3 ustawy – Prawo oświatowe.  

Załącznik nr 2:  Terminy postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, a także terminy składania dokumentów na semestr pierwszy klas I publicznych branżowych szkół II stopnia oraz na semestr pierwszy klasy pierwszej publicznych szkół policealnych na rok szkolny 2024/2025. 

Załącznik nr 3: Terminy postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego, a także terminy składania dokumentów do klas pierwszych publicznych szkół podstawowych dla dorosłych oraz na semestr pierwszy klasy I publicznego liceum ogólnokształcącego dla dorosłych na rok szkolny 2024/2025  

Zachęcamy do lektury i dzielenia się tą informacją z uczniami klas ósmych i ich rodzicami.

Najważniejsze terminy rekrutacji dla absolwentów szkół podstawowych przedstawione w formie grafiki znajdziecie
TU.

Więcej »

Co nowego dla ósmoklasistów?

Na naszej stronie znajdziecie mnóstwo materiałów pomocnych przy planowaniu ścieżek edukacyjno-zawodowych i wyborze nowej szkoły. Wystarczy przejrzeć notatki w zakładce doradztwo zawodowe, by znaleźć bogatą bazę informacji zawodoznawczych, poradników, filmów, audiobooków, ćwiczeń, testów, raportów z rynku pracy i wielu jeszcze innych narzędzi pomocnych w procesie dokonywania wyboru i planowaniu kariery. Koniecznie zajrzyjcie także do zakładki INFORMATOR. Dziś podrzucamy Wam kolejne materiały dedykowane zwłaszcza ósmoklasistom poszukującym swojej dalszej ścieżki na drodze kariery.

Koniecznie zajrzyjcie na stronę Mapy Karier (która zyskała ostatnio zupełnie nową szatę graficzną) i zapoznajcie się z nowymi publikacjami skierownymi właśnie do Was, ósmoklsistów będących w procesie dokonywania swoich edukacyjno-zawodowych wyborów:

  • Jak wybrać szkołe ponadpodstawową cz. 1 Różnice między liceum, technikum a szkołą branżową - dostepną TU
  • Jak wybrac szkołe ponadpodstawową  cz. 2. Czas na Twój wybór - dostepną TU
Polecamy Wam także  projekt PEWNE WYBORY realizowany przez Waszych rówieśników w ramach olimpiady "Zwolnieni z Teorii". Jego celem jest właśnie pomoc młodym ludziom w wyborze szkoły średniej. Mnóstwo przdatnych informacji, materiałów i wskazówek znajdziecie klikając TU. Zachęcam do eksploracji!!!
Więcej »

Zawodowy Tydzień V potrwa dłużej

W dniach od 27 listopada do 1 grudnia 2023 roku w szkołach kształcących w zawodach naszego powiatu odbyła się piąta już edycja projektu ZAWODOWY TYDZIEŃ Przymierz się do zawodu. Jak co roku wielu ósmoklasistów zdecydowało się skorzystać z proponowanych warsztatów i lekcji otwartych, tym samym na własnej skórze przekonać się nie tylko jak wygląda kształcenie zawodowe w praktyce, ale także sprawdzić, z czym będą się w przyszłości mierzyć, jeśli zdecydują się na kształcenie w wybranych profesjach. Mamy nadzieję, że dzięki zdobytej wiedzy łatwiej będzie młodym ludziom podjąć trafną decyzje dotyczącą swojej edukacyjno-zawodowej ścieżki oraz uniknąć przypadkowych, nietrafnych wyborów. Uczniowie odwiedzili:

  • Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich
  • Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej im. Bohaterów Westerplatte
  • Zespół Szkół nr 3 im. Mikołaja Reja
  • Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących
  • oraz Centrum Kształcenia Zawodowego

Jak zawsze pięknie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w skuteczną realizację: dyrektorom szkół, doradcom zawodowym, nauczycielom, wychowawcom, rodzicom i uczniom.

Łącznie w naszych zajęciach uczestniczyło 216 uczniów z 18 szkół podstawowych. Zapraszamy do krótkiej fotorelacji.

Więcej »

Kolejna miedzyszkolna wizyta zawodoznawcza u pracodawcy za nami

Tegoroczna międzyszkolna wizyta zawodoznawcza do firmy A. Berger Polska Sp. z o.o. zorganizowana przez doradcę zawodowego Centrum dla uczniów szkół podstawowych powiatu odbyła się w minioną środę 22 listopada. Pracownicy firmy po raz kolejny już przyjęli nas z otwartością. W trakcie spotkania poznaliśmy zakres działalności firmy, specyfikę branży a także, co dla młodych ludzi najważniejsze, dosyć szczegółowo opowiedziano nam, jak wygląda w praktyce proces kształcenia pracowników młodocianych u tego pracodawcy.

Mieliśmy okazję obserwować z bliska realizowane w firmie procesy produkcyjne oraz stanowiska pracy i zadania zawodowe realizowane przez pracowników firmy kolejnych wydziałów. Spędziliśmy w murach przedsiębiorstwa prawie 2 godziny i zobaczyliśmy naprawdę dużo. Dzięki wizycie większość uczestników po raz pierwszy w życiu miała okazję zweryfikować swoje wyobrażenia o pracy operatorów, z rzeczywistością. Dla uczniów była to jednocześnie pierwsza wizyta w dużej firmie produkcyjnej, pozwalająca chociaż trochę "zajrzeć" do świata pracy od wewnątrz.


W wizycie uczestniczyli uczniowie szkół:

  • Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 w Kędzierzynie-Koźlu,
  • Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9 w Kędzierzynie-Koźlu
  • Publicznej Szkoły Podstawowej Roszowickim Lesie
  • Publicznej Szkoły Podstawowej w Łanach

Wszystkim zaangażowanym w organizację tej inicjatywy, szczególnie przedstawicielom firmy, ale także nauczycielom doradcom i rodzicom uczniów, serdecznie dziękujemy za sprawną organizację. Mamy nadzieję, że dzięki takim inicjatywom ósmoklasiści nieco bardziej świadomie planować będą swoją edukacyjno-zawodową przyszłość.

 

Więcej »

Praktyczny przewodnik po rozwoju kariery

Zachęcamy do zapoznania się z nietypową i przepiekną publikacją przygotowaną z okazji XV Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 2023 przez Panią Annę Sarczyńską pt. Wędrując przez leśny zakątek. Praktyczny przewodnik po rozwoju kariery.

„Wędrując przez Leśny Zakątek: Praktyczny przewodnik po rozwoju kariery” to książeczka zainspirowana leśnymi postaciami, która pełni rolę poradnika dla osób planujących swoją karierę i dla osób poszukujących pracy. Wykorzystuje mądrość i siłę Leśnych Mieszkańców, takich jak Wiewiór, Paprotek, Rozrabiak czy Zajączek, aby przedstawić cenne wskazówki i techniki związane z procesem poszukiwania zatrudnienia. Książka zawiera porady dotyczące tworzenia atrakcyjnego CV, skutecznego występowania na rozmowach kwalifikacyjnych, budowania sieci kontaktów zawodowych i utrzymania pozytywnego nastawienia w trudnych sytuacjach. „Wędrując przez Leśny Zakątek...” dostarcza praktycznych narzędzi i inspirujących historii, które pomogą czytelnikom osiągnąć sukces zawodowy, z wykorzystaniem naukowych i psychologicznych zasad ukrytych w magicznym lesie. Tak o przewodniku pisze autorka, a my zachęcamy wszystkich zainteresowanych problematyką świadomego planowania swojej kariery do aktywnego zapoznania się z tą publikacją. Zapewniamy, że to spotkanie bedzie nie tylko podróżą w głąb siebie, ale także sentymentalnym powrótem do pięknych opowieści , które pamiętamy z dzieciństwa. Madrze i pięknie o rozwoju kariery.

Publikacja do pobrania TU
Więcej »

V edycja ZAWODOWEGO TYGODNIA

Uwierzycie, że to już V edycja. W poprzednich 4 udział wzięło w sumie ponad 2000 ósmoklasistów ze szkół naszego regionu. Jak będzie w tym roku? Przekonamy sie już niebawem. W dniach 27 listopada 1 grudnia,  szkoły kształcące w zawodach ponownie zaproszą Was - ósmoklasistów w mury swoich pracowni, tak byście już teraz mogli skonfrontować swoje wyobrażenia o zawodach z rzeczywistością. Szczegółowy harmonogram trafił właśnie do doradców zawodowych i szkół. Jak zawsze liczymy na Waszą obecność.

Opis programu ZAWODOWEGO TYGODNIA V wraz ze szczegółowym harmonogramem zajęć znajdziecie TU

Plakat promujący tegoroczną edycję dostępny TU
Więcej »

Zbuduj z nami swoją wymarzoną szkołe

Oddajemy w Wasze ręce „techniczną” ulotkę informacyjną TEREN BUDOWY.  Zapytasz co budujemy? Spieszę z odpowiedzią - swoją wymarzoną szkołę!!! To Ty jesteś głównym inwestorem i odpowiadasz za całość przedsięwzięcia.  To jak? Podejmujesz wyzwanie?

Materiał został przygotowany i sformatowany do wydruku (wydruk dwustronny; poziomy; odbicie wg krótkiej krawędzi) i złożenia w klasyczną trzystronicową ulotkę zamykaną do środka.

 
Znajdziecie w niej najważniejsze wskazówki dotyczące konstruowania swojej edukacyjno-zawodowej przyszłości. Korzystajcie i upowszechniajcie w szkołach, wśród poszukujących informacji doradczych, stojących przed wyborem nowej szkoły, niezdecydowanych i niepewnych. Uwaga: w wersji  PDF strony są pomieszane, choć nadal sensowne i całkowicie zrozumiałe; właściwą kolejność będą miały po wydrukowaniu i złożeniu.

Ulotka do pobrania
TU

Więcej »

List Starosty Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego do uczniów i rodziców klas VIII szkół podstawowych

W związku z nietypową sytuacją edukacyjną obecnych uczniów klas VIII szkól podstawowych w perspektywie przyszłorocznego naboru do szkól ponadpodstawowych powiatu (rekrutacja na rok szkolny 2024/2025), organ prowadzący wraz z dyrektorami naszych placówek, wychodząc jednocześnie naprzeciw oczekiwaniom środowisk szkolnych, przedstawił już teraz informację dotyczącą planu naboru. W związku z ogromnym spadkiem liczby uczniów, którzy wezmą udział w rekrutacji w 2024 roku, znacząco zmieniona została dotychczasowa oferta edukacyjna szkół. Przedstawienie planowanych rozwiązań już teraz ma ułatwić młodym ludziom planowanie edukacyjnej przyszłości i podjęcie trafnych i przemyślanych wyborów dotyczących dalszej ścieżki kształcenia. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z zamieszczonym poniżej listem Starosty Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego skierowanym do uczniów klas ósmych oraz ich rodziców. Doradców zawodowych regionu zachęcam do przekazania listu swoim uczniom i ich rodzicom. 

List do pobrania TU

list starosty - page 1

 
Więcej »

Zaproszenie na spotkanie powiatowej sieci szkolnych doradców zawodowych - 11 października 2023

Od lat staramy się tworzyć w centrum sieć wsparcia szkolnych doradców zawodowych szkół i placówek powiatu, integrować środowisko doradcze, organizować szkolenia, realizować międzyszkolne projekty, ułatwiać współpracę z lokalnym rynkiem pracy, realizować warsztaty i wycieczki zawodoznawcze, przygotowywać publikacje doradcze itp. By to wszystko było możliwe potrzebujemy Państwa wsparcia w tworzeniu i umacnianiu tych inicjatyw.

Tradycyjnie już serdecznie zatem zapraszamy szkolnych doradców zawodowych lub/i pedagogów szkolnych a także osoby pełniące w szkole funkcję koordynatorów doradztwa zawodowego, na stacjonarną powiatową roboczą naradę w Centrum Kształcenia Zawodowego w Kędzierzynie-Koźlu. Celem spotkania będzie omówienia ram współpracy i zaplanowanie wspólnych powiatowych działań doradczych na rok szkolny 2023/2024.

Narada odbędzie się w dniu 11 października o godz. 9:30 w sali audiowizualnej Centrum Kształcenia Zawodowego w Kędzierzynie-Koźlu przy ul. Mostowej 7 – sala nr 12.

Bardzo zależy nam na Państwa obecności. Tylko wspólnie możemy w powiecie zbudować efektywną i wartościową ofertę wsparcia doradczego dla uczniów naszych szkół a tym samym zwiększyć trafność podejmowanych decyzji edukacyjno-zawodowych, minimalizując jednocześnie ryzyko pochopnych i przypadkowych decyzji.

Dodatkowych informacji udziela doradca zawodowy centrum p. Katarzyna Paprotny.

Ze względów organizacyjnych prosimy jednocześnie o wcześniejsze potwierdzenie udziału telefonicznie pod nr. tel.: 505 46 46 22 lub drogą elektroniczną: e-mail:katarzyna.paprotny@wp.pl najpóźniej do 5 października 2023 roku (godziny pracy doradcy: pon. – śr. 8:30-13:30, czw. 8:30 do 12:30 oraz pt. 8:30 do 11:30).

Zaproszenie do pobrania pdf - TU
Program spotkania - TU
Więcej »

Kolejne wydarzenie w ramach kampanii "Akcja Rekrutacja"

W ramach tegorocznej kampanii informacyjnej "Akcja Rekrutacja" wspierającej młodych ludzi w procesie naboru do szkół ponadpodstawowych firma Vulcan zaprasza ósmoklasistów na kolejne wydarzenie. Juz 11 maja o godz. 14:00 rozpocznie się spotkanie dla młodzieży, podczas którego przedstawiciele firmy opowiedzą, co należy zrobić, aby dostać się do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej. Omówione zostaną istotne zagadnienia związane z procesem rekrutacji. Jak zawsze polecamy. Im więcej wiecie, tym lepiej dla Was.

Link do wydarzenia znajdziecie
TUTAJ
Więcej »

Filmy promujące ofertę szkół ponadpodstawowych powiatu w rekrutacji na rok szkolny 2023/2024

Jeśli jesteście zainteresowani tegoroczną ofertą naszych powiatowych szkół ponadpodstawowych zachęcamy do obejrzenia przygotowanych specjalnie na tę okoliczność przez Telewizję Miejską Kędzierzyn-Koźle filmów promujących poszczególne placówki. Dowiecie sie z nich nie tylko, jaka jest tegoroczna oferta kształcenia, ale także zdobędziecie wiele ciekawych informacji o codzienności szkół oraz ich planach na przyszłość. O tym wszystkim opowiedzą Wam dyretorzy. Obejrzyjcie koniecznie, bo warto!

Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich
Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej im. Bohaterów Westerplatte
Zespół Szkół nr 3 im. Mikołaja Reja
Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących

I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza

II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika

Więcej »

Kilka słów o technicznej stronie rekrutacji

Film dotyczący obsługi elektronicznego systemu rekrutacyjnego przygotowany przez firmę Vulcan specjalnie dla tegorocznych absolwentów klas ósmych znajdziecie już w naszych zasobach. Dziś przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane doradcy zawodowemu CKZ pytania dotyczące technicznych aspektów procesu rekrutacji. Zaptraszamy do zapoznania się z tym materiałem.

Kilka pytań o rekrutację na rok szkolny 2023/2024 (do powiatowych szkół ponadpodstawowych i nie tylko).
Więcej »

VULCAN rekrutacja 2023

Informujemy, że tradycyjnie już firma VULCAN  przygotowała film szkoleniowy dotyczącycy procesu rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2023/2024 przy wykorzystaniu ich systemu elektronicznej rekrutacji. Z tego właśnie systemu korzystają nasze powiatowe szkoły. Znajdziecie tam pełną informację o podstawach prawnych rekrutacji, obowiązujących procedurach, funkcjonalnościach systemu, terminarzu itd. Wszystko w jednym miejscu - praktycznie i rzeczowo. Koniecznie do nich zajrzyjcie.
Pamiętajcie także, że w przypadku naszego powiatu obowiązuje wersja szkolenia dla kandydatów rejestrujących się w systemie samodzielnie (na stronie jest jeszcze wersja dla kandydatów rejestrowanych przez szkołę podstawową - u nas raczej ta ścieżka nie występuje).

Szkolenie znajdziecie
TU
Więcej »

Szczególne uprawnienia w rekrutacji

W związku z pojawiającymi i powtarzającymi się pytaniami w tej sprawie, przypominamy o kilku regulacjach dotyczących w istocie także problematyki rekrutacji na rok szkolny 2023/2024

Zgodnie z art. 132 ustawy Prawo oświatowe, Laureat lub finalista ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej oraz laureat konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim, przeprowadzonych zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 8 ustawy o systemie oświaty, lub laureat konkursu dla uczniów szkół i placówek artystycznych przeprowadzonego zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 22 ust. 6 ustawy o systemie oświaty, których organizatorem jest minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego lub specjalistyczna jednostka nadzoru, o której mowa w art. 53 ust. 1, są przyjmowani w pierwszej kolejności do szkół ponadpodstawowych, o których mowa w art 132 Ustawy Prawo oświatowe (oczywiście po spełnieniu określonych warunków; tamże).

Jeśli więc szukacie informacji dotyczących szczególnych uprawnień swoich uczniów będących laureatami i finalistami olimpiad i konkursów, warto zatem zajrzeć do dwóch komunikatów, które znaleźć możecie na stronach BIP Ministerstwa Edukacji i Nauki regulujących kwestie przyjmowania w pierwszej kolejności do szkół, o których mowa w art. 132 ustawy Prawo oświatowe laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych przeprowadzanych z przedmiotu lub przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty oraz laureatów konkursów dla uczniów szkół i placówek artystycznych, organizowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego lub Centrum Edukacji Artystycznej.

Pierwszy komunikat opublikowany 2 września 2022 r. (nas interesuje tu tylko punkt 3)  Komunikat Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wykazu olimpiad przedmiotowych przeprowadzanych z przedmiotu lub przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty lub egzaminem maturalnym oraz konkursów dla uczniów szkół i placówek artystycznych w roku szkolnym 2023/2024.

Drugi komunikat zaktualizowany 1 września 2022  r. - Wykaz konkursów dla uczniów szkół i placówek artystycznych, organizowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego lub Centrum Edukacji Artystycznej, uprawniających do przyjmowania laureatów tych konkursów w pierwszej kolejności do publicznych szkół wymienionych w art. 132 ustawy Prawo oświatowe w roku szkolnym 2023/2024

Na stronach Kuratorium Oświaty w Opolu znaleźć można już także Zarządzenie nr 4 Opolskiego Kuratora Oświaty z dnia  27 lutego 2023 r. w sprawie zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych przez Opolskiego Kuratora Oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2022/2023, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej w województwie opolskim.

Problematykę dotyczącą dodatkowych punktów w rekrutacji za szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie reguluje z kolei Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów.

Informacje te w formie przystępnych regulaminów znajdziecie także na stronach internetowych wszystkich powiatowych szkół ponadpodstawowych prowadzących nabór na rok szkolny 2023/2024 szkół w specjalnie do tego przygotowanych zakładkach.

Więcej »

Rekrutacyjne Q and A

Zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną bazą najczęściej pojawiających sie pytań dotyczących szkół ponadpodstawowych i rekrutacji wraz z przygotowanymi przez doradcę centrum odpowiedziami.  Opracowanie dedykowane uczniom klas VIII szkół podstawowych i ich rodzicom, a także doradcom zawodowym szkół podstawowych. Jeśli czegoś zabrakło, dajcie nam znać, wtedy uzupełnimy materiał o interesujące Was zagadnienia.

Opracowanie zawiera odnośniki do zewnetrznych źródeł informacji - aktywne po kliknięciu w zaznaczone obszary.

Rekrutacyjne Q and A  2023/2024 do pobrania TU
Więcej »

Szukamy swojej edukacyjno-zawodowej drogi - nasza kryminalna ESCAPE GAME dla ósmoklasistów

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych rusza w tym roku 15 maja. Jeśli jeszcze szukacie wskazówek, zastanawiacie się co powinniście uwzględnić dokonując wyboru, macie trudności w zmotywowaniu się do przeglądania materiałów i informatorów rekrutacyjnych - zapraszamy Was do naszej kolejnej, tym razem nietypowej zabawy. Dziś  proponujemy Wam formę zupełnie inną niż zwykle. Każdy z Was na pewno spotkał się kiedyś z pojęciem escape room, a może nawet przeżył w nim jakąś fascynującą przygodę. Jeśli lubicie takie aktywności, przed Wami nasza  „escape game” (dedykowana uczniom klas VIII szkół podstawowych) pt.: Zajmij najlepsze miejsce. Znajdziecie w niej podsumowanie najważniejszych zagadnień związanych z planowaniem swojej edukacyjnej przyszłości osadzone w atmosferze prawdziwej kryminalnej przygody. Będą diamenty, szyfry i tajemne przejścia. By jednak rozwiązać zagadkę i zgarnąć główną nagrodę, potrzebne są Wam spryt, wiedza i umiejętności? Jakie? Zobaczcie sami…
Gra została dostosowana do oferty edukacyjnej powiatu na rok szkolny 2023/2024 ;) (zakup biletów możliwy dopiero od 15 maja, ale zagrać warto już dziś).
To jak? Gramy?

Gra dostępna jest
TUTAJ (gra dedykowana na komputery)


Więcej »

Terminarz DNI OTWARTYCH w szkołach ponadpodstawowych powiatu

Szkoły ponadpodstawowe planują w najbliższym czasie mnóstwo działań promocyjnych oraz inicjatyw umożliwiających ósmoklasistom lepsze poznanie szkół, ich oferty edukacyjnej, atmosfery, bazy lokalowej, wyposażenia itd. Znajdziecie wśród nich festiwale nauki, seminaria, konkursy i wiele innych ciekawych i zróżnicowanych wydarzeń. Śledząc strony internetowe naszych szkół ponadpodstawowych oraz ich profile w mediach społecznościowych, na pewno nie przegapicie informacji o tych działaniach.

W szkołach ponadpodstawowych powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego planowane są oczywiście także DNI OTWARTE. Poniżej zamieszczamy informacje o planowanych terminach tych wydarzeń. Bardziej szczegółowych informacji szukajcie na plakatach informacyjnych i na oficjalnych kanałach placówek.

 

18 kwietnia 2023

20 kwietnia 2023

  • Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu - plakat dostępny TU

21 kwietnia 2023

11 maja 2023

  • II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika – piknik rodzinny z prezentacją oferty edukacyjnej szkoły - plakat dostępny TU
Więcej »

Nowa prognoza zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego 2023

Każdego roku, najpóźniej do 1 lutego, Minister Edukacji i Nauki publikuje obwieszczenie  w sprawie prognozy zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym oraz wojewódzkich rynkach pracy. Jeśli jesteście w procesie podejmowania swoich decyzji edukacyjno-zawodowych, warto sprawdzić na przedstawicieli jakich profesji prognozowane jest (ze względu na znaczenie dla rozwoju państwa) szczególne zapotrzebowanie. Na tegorocznej liście znalazły się 33 zawody. Wiele z tych zawodów znajdziecie o ofercie edukacyjnej naszych powiatowych szkół. Dokument zawiera również tzw. listy wojewódzkie z wykazem zawodów szkolnictwa branżowego, dla których jest prognozowane istotne oraz umiarkowane zapotrzebowanie na pracowników w danym województwie. Lektura obowiązkowa także dla szkolnych doradców zawodowych.

Grafikę z listą krajową znajdziesz TU

Pełna treść obwieszczenia TU

Więcej »

Rekrutacja 2023/2024 - znamy terminy

Na stronach internetowych Kuratorium Oświaty w Opolu dostępne jest już Zarządzenie nr 2 Opolskiego Kuratora Oświaty z dnia 26 stycznia 2023 r. Terminy postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, a także terminy składania dokumentów dla kandydatów do klas pierwszych publicznych szkół ponadpodstawowych, klas wstępnych szkół ponadpodstawowych, na semestr pierwszy klas pierwszych publicznych branżowych szkół II stopnia, publicznych szkół policealnych oraz publicznych szkół dla dorosłych na rok szkolny 2023/2024.


Ósmoklasiści znajdą w nim niezbędne informacje dotyczące terminów tegorocznej  rekrutacji do szkół ponadpodstawowych a także terminy składania dokumentów. Warto juz dziś zapoznać się z tym zarządzeniem a dokładniej z załącznikiem nr 1, który określa
terminy postępowania rekrutacyjnego, a także terminy składania dokumentów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych, o których mowa w art. 25 ust. 3 ustawy prawo oświatowe, z wyjątkiem szkół policealnych, branżowych szkół II stopnia oraz szkół dla dorosłych na rok szkolny 2023/2024

W załączniku nr 2 znajdziecie z kolei te
rminy postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, a także terminy składania dokumentów na semestr pierwszy klas I publicznych branżowych szkół II stopnia oraz na semestr pierwszy klasy pierwszej publicznych szkół policealnych na rok szkolny 2023/2024.

Załącznik nr 3 reguluje terminy postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego, a także terminy składania dokumentów do klas pierwszych publicznych szkół podstawowej dla dorosłych oraz na semestr pierwszy klasy I publicznego liceum ogólnokształcącego dla dorosłych na rok szkolny 2023/2024.

Infografika z najważniejszymi terminami w rekrutacji do pobrania TU
Zarządzenie wraz z załącznikami znajdziecie TU

Więcej »

Jak skutecznie informować o nauce zawodów w rzemiośle?

Jak skutecznie informować (uczniów, rodziców, wychowawców) o nauce zawodów rzemieślniczych? Polecamy materiały przygotowane przez Wielkopolską Izbę Rzemieślniczą specjalnie dla doradców zawodowych, dzieki którym możecie Państwo przeprowadzićciekawe i niezwykle potrzebne spotkania, które rozwieją mity dotyczące kształcenia w zasadniczych szkołach branżowych I stopnia i wyposażą osoby zainteresowane tym tematem w niezbędną i rzetelną wiedzę.
Materiały znajdziecie na stronach Wielkopolskiej Izby Rezmieślniczej  - klikając TU

Więcej »

Praktyczny narzędziownik doradcy od CDZDM w Poznaniu - bardzo przydatne karty pracy

Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży w Poznaniu udostepniło kolejne już praktyczne narzędzie przydatne w codziennej pracy doradczej w szkołach i placówkach edukacyjnych. Na kanwie wieloletnich doświadczeń doradców zespół stworzył i udostepnił Narzędziownik doradcy zawodowego,  czyli karty pracy wraz z opisem, jak z nich korzystać. Został on przygotowany przez zespół doradczyń zawodowych, które korzystają z niego na co dzień podczas konsultacji indywidualnych z uczniami klas 8 szkoły podstawowej, spotkań z ich rodzicami i zajęć grupowych. Materiał można pobrać ze stron internetowych CDZDM w Poznaniu oraz TU
Więcej »

Mapa do nowej szkoły. Trzy kroki do trafnej decyzji

Na chwilę przed premierą nowej edycji przewodnika dla ósmoklasistów i ich rodziców dotyczącego wyboru szkoły ponadpodstawowej oddajemy w Wasze ręce „techniczną” ulotkę informacyjną MAPA DO NOWEJ SZKOŁY. Trzy kroki do trafnej decyzji. Materiał został przygotowany i sformatowany do wydruku (wydruk dwustronny; poziomy; odbicie wg krótkiej krawędzi) i złożenia w klasyczną trzystronicową ulotkę zamykaną do środka.

 
Znajdziecie w niej wskazówki dojazdu do najlepszej szkoły. Korzystajcie i upowszechniajcie w swoich szkołach i wśród poszukujących swojej edukacyjno-zawodowej drogi. W wersji elektronicznej (pdf) linki są aktywne (w wersji PDF strony są pomieszane, choć nadal sensowne i całkowicie zrozumiałe; właściwą kolejność będą miały po wydrukowaniu i złożeniu .

Ulotka do pobrania TU

Więcej »

Barometr zawodów - prognoza 2023

Na barometrzawodow.pl dostępna jest jużjednoroczna prognoza zapotrzebowania na zawody w roku 2023. Barometr dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe.

Zawody deficytowe to takie, w których liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej pracodawcom znaleźć kandydatów do pracy)

Zawody zrównoważone to te, w których liczba wolnych miejsc pracy jest zbliżona do liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców

Zawody nadwyżkowe, w których liczba wolnych miejsc jest mniejsza niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej osobom poszukującym pracy znaleźć zatrudnienie)

Barometr pokazuje zapotrzebowanie na zawody w każdym z powiatów w Polsce oraz na poziomie województw i kraju.

Zajrzyjcie koniecznie!

Więcej »

Nowe rozporządzenie rekrutacyjne

18 listopada 2022 r. MEIN opublikowało nowe rozporządzenie dotyczące postępowania rekrutacyjnego do szkół i placówek. Będzie ono obowiązywało w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na r. szk. 2023/2024.

Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów (Dz. U. poz. 2431) - znajdziecie TU

Więcej »

Zaglądamy z ósmoklasistami do firmy A. BERGER

Kolejna już wizyta zawodoznawcza w firmie A. Berger Sp. z o.o. zorganizowana przez Centrum dla uczniów szkół podstawowych powiatu zainteresowanych kształceniem w zawodach: operatora obrabiarek skrawających lub technika mechanika (realizujących w kształceniu kwalifikację: użytkowanie obrabiarek skrawających), odbyła się w minioną środę (30 listopada). Tym razem w firmie przywitała nas Pani Kamila Kędziora, która opowiedziała o działalności firmy i o tym, jak zorganizowane jest w niej kształcenie pracowników młodocianych. Następnie pod okiem technologa mieliśmy okazję obserwować z bliska realizowane w firmie procesy produkcyjne oraz stanowiska pracy i zadania zawodowe realizowane przez pracowników firmy kolejnych wydziałów. Spędziliśmy w murach przedsiębiorstwa prawie 2 godziny i zobaczyliśmy naprawdę dużo. Dzięki wizycie większość uczestników po raz pierwszy w życiu miała okazję zweryfikować swoje wyobrażenia o pracy operatorów, z rzeczywistością. Dla uczniów była to jednocześnie pierwsza wizyta w dużej firmie produkcyjnej, pozwalająca chociaż trochę "zajrzeć" do świata pracy od wewnątrz.


W wizycie uczestniczyli uczniowie szkół:

  • Szkoły Podstawowej nr 10 w Kędzierzynie-Koźlu,
  • Szkoły Podstawowej w Łanach,
  • Szkoły Podstawowej w Większycach
  • Szkoły Podstawowej w Cisku,
  • oraz Szkoły Podstawowej nr 18 w Kędzierzynie-Koźlu

Wszystkim zaangażowanym w organizację tej inicjatywy, a zwłaszcza nauczycielom doradcom i rodzicom uczniów, serdecznie dziękujemy za sprawną organizację dojazdu uczniów na spotkanie. Mamy nadzieję, że dzięki takim inicjatywom ósmoklasiści nieco bardziej świadomie planować będą swoją edukacyjno-zawodową przyszłość.

 

Więcej »

Rekordowa liczba uczestników Zawodowego Tygodnia IV

Przedostatni tydzień listopada to mimo pierwszych mrozów za oknem, bardzo gorący okres w szkołach kształcących w zawodach naszego powiatu. W dniach 21 – 25 listopada realizowaliśmy w naszych placówkach czwartą już edycję projektu ZAWODOWY TYDZIEŃ. Przymierz się do zawodu.

Tegoroczna oferta obejmowała cały wachlarz zróżnicowanych propozycji tematycznych warsztatów i lekcji otwartych w kilkudziesięciu zawodach, w których kształcą nasze powiatowe szkoły (przy czym większość propozycji realizowana była w kilku możliwych terminach). Dodatkowe dużury pełniło także 3 doradców zawodowych.

Ósmoklasiści mieli więc szansę na uczestnictwo w dziesiątkach zawodowych przymiarek.  Warsztaty zrealizowano prawie we wszystkich zawodach, jakie znaleźć można w ofercie kształcenia zawodowego szkół ponadpodstawowych powiatu. Było więc o czarach w fotografii i chemii, tajnikach spedycji i tajemnicach logistyki, budownictwie i geodezji, nowoczesnym spawaniu metali, grafice komputerowej i programowaniu, fascynującym świecie pieniądza, złożoności mechatroniki i energii odnawialnej, przyszłości branży samochodowej, precyzji i jakości w mechanice, a także obsłudze konsumentów w branżach: gastronomicznej, hotelarskiej czy fryzjerskiej. Działo się naprawdę sporo.

Jak co roku projekt zakładał realizację warsztatów z możliwością wykonania przez uczniów prostych zadań praktycznych w poszczególnych zawodach a zajęcia często realizowane były w bardzo małych, nawet kilkuosobowych grupach. Była to dla młodych ludzi stojących przed niełatwym przecież wyborem swojej dalszej edukacyjnej ścieżki, nie tylko doskonała okazja do przyjrzenia się z bliska specyfice kształcenia w konkretnych zawodach, poznania charakterystycznego dla nich środowiska pracy, ale także do zebrania informacji niezbędnych by nieco bardziej świadomie podejmować decyzje edukacyjno-zawodowe.

Nauczyciele zawodowcy, którzy na co dzień kształcą w naszych powiatowych szkołach przyszłych fachowców, odpowiadali na wszystkie pytania nurtujące kandydatów, tak, by rozwiać rożne wątpliwości czy obawy kłębiące się w ich głowach. Celem tego tygodnia było bowiem niezmiennie tworzenie warunków umożliwiających skonfrontowanie wiedzy o sobie i swoich wyobrażeń o zawodach, z rzeczywistością. Wartością jest tu właśnie praktyczny wymiar tych zajęć. Chodzi o to, by uczniowie mieli szansę niejako dotknąć zawodów i się do nich przymierzyć. Wybór szkoły to jednak nie tylko wybór zawodu, ale także placówki, w której młodzi ludzie spędzą kolejne lata. Uczestnictwo w projekcie otwiera więc także drzwi do placówek i daje ósmoklasistom często pierwszą szansę na odwiedzenie murów przyszłej szkoły, poznanie jej klimatu i atmosfery.  Więcej informacji o założeniach projektu znaleźć można na stronach internetowych Centrum Kształcenia Zawodowego w Kędzierzynie-Koźlu.

Podobnie, jak w latach ubiegłych, zajęcia realizowane były zgodnie z przekazanym szkołom podstawowym jeszcze w październiku harmonogramem, który obejmował propozycje przygotowane przez 6 placówek:

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  • Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Kędzierzynie-Koźlu,
  • Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej im. Bohaterów Westerplatte w Kędzierzynie-Koźlu,
  • Zespół Szkół nr 3 im. Mikołaja Reja w Kędzierzynie-Koźlu,
  • Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu,
  • Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Brzechwy w Kędzierzynie-Koźlu,
  • oraz pomysłodawcę i koordynatora projektu Centrum Kształcenia Zawodowego w Kędzierzynie-Koźlu.

 

Czwarta edycja okazała się rekordowa. Już wiemy, że wzięło w niej udział w sumie aż 644 ósmoklasistów z 26 szkół podstawowych całego powiatu. Mamy nadzieję, że udział w projekcie ułatwi przyszłym absolwentom wybory, przed którymi stoją, a jednocześnie będzie wartościowym krokiem na drodze do poznawania świata zawodów. 

 

To wszystko jednak nie mogłoby się zadziać bez zaangażowania i ogromu pracy bardzo wielu ludzi. Dziękujemy dyrektorom wszystkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu, koordynatorom projektu, realizatorom zajęć, doradcom zawodowym, pedagogom szkolnym, nauczycielom, wychowawcom oraz rodzicom, dzięki którym realizacja tego niełatwego organizacyjnie i logistycznie przedsięwzięcia po raz kolejny okazała się możliwa.

Zdjęcia z realizacji projektu znajdziecie w mediach społecznościowych szkół ponadpodstawowych oraz naszej galerii.

 

Więcej »

Matura i co dalej? Nasz pierwszy przewodnik dla przyszłych maturzystów

Przed Wami matura. Większość z Was coraz częściej zaczyna się zastanawiać, co po niej. Są wśród Was tacy, dla których szkoła ponadpodstawowa (ponadgimnazjalna) była jedynie środkiem prowadzącym do obranego już dawno celu. Czasem pewnie jednak i w Waszych głowach pojawia się wątpliwość czy wybory sprzed lat, aby na pewno są jeszcze aktualne? Są i tacy, którzy w gąszczu możliwości czują się coraz bardziej zagubieni i przytłoczeni. To opracowanie pomoże Wam (mam nadzieję) zadać sobie pytania, dzięki którym zbliżycie się do poszukiwanych odpowiedzi. Praca czy studia? A może jedno i drugie?

Zapraszamy do lektury - Matura i co dalej 2022/2023 czyli krótki przewodnik dla uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych
Więcej »

Harmonogram warsztatów IV edycji Zawodowego Tygodnia

Z przyjemnością prezentujemy Program Zawodowego Tygodnia IV, którego realizacja zaplanowana została w naszych kędzierzyńsko-kozielskich szkołach kształcących w zawodach w okresie od 21 do 25 listopada 2022 roku. Możecie wybierać wśród dziesiątek propozycji warsztatów i lekcji otwartych, w trakcie których dostaniecie szansę, by z bliska przyjrzeć się samym szkołom i temu, jak w praktyce wygląda kształcenie w interesujących Was profesjach. Propozycja skierowana jest zatem do tych uczniów, którzy planują wybór kształcenia w zawodach, ale czują, że brakuje im wiedzy a chcą wybrać świadomie. Zajęcia realizowane będą w małych grupach (dbamy o wasze bezpieczeństwo), zatem liczba miejsc ograniczona. Szczegółowe informacje znajdziecie u szkolnych doradców zawodowych (czasem pedagogów szkolnych), bowiem to Wasze macierzyste szkoły będą organizowały (zgodnie ze swoimi możliwościami) wyjazdy na nasze warsztaty.
Informacje o projkecie oraz pełen harmonogram zaplanowanych zajęć znajdziecie poniżej

Harmonogram Zawodowego Tygodnia IV (21-25 listopada 2022)

Plakat promujący wydarzenie dostepny jest TU
Więcej »

Nie tylko dla maturzysty

Na stronach Fundacji Edukacyjnej PERSPEKTYWY możecie już zupełnie bezpłatnie pobrać elektroniczną wersję kultowego przewodnika dla maturzysty - w edycji 2023. Kopalnia wiedzy o wszystkim tym, co maturzysta wiedzieć powinien. Wystarczy podać imię i adres email a e-book błyskawicznie trafi na Waszą pocztę. Pozycja obowiązkowa dla uczniów i dla doradców, nie tylko szkół ponadpodstawowych. Przewodnik dla maturzysty 2023 pobierzecie bezpłatnie TU

.

Niewiedzących informuję a tych, którzy już o nim słyszeli zachęcam ponownie (uczniów i doradców) by zajrzeć do systemu ELA (Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych) . Znajdziecie go TU

 

Koniecznie wysłuchajcie także 27 minutowego podcastu Efekt Sieci #91 Jak(i) wybrać kierunek studiów? O czym będzie? O kompetencjach zawodowych, przewidywanych zarobkach oraz właśnie o ogólnopolskim systemie monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA), analizującym i pomagającym studentom wybrać ścieżkę kariery zawodowej a uczniom szkół średnich wybrać studia, opowiada prof. Mikołaj Jasiński z Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, odpowiadając na pytania dr Justyny Pokojskiej o to:

  • które kierunki studiów pozwalają pracować w najlepiej opłacanych zawodach?
  • na czym opiera się działanie platformy ELA?
  • w jaki sposób pozyskiwane są dane do analiz?
  • kim sąbeneficjenci platformy?
  • jakie wnioski z danych pochodzących z ELA mogą czerpać władze uczelni?
  • jak zmienia się zapotrzebowanie na poszczególne zawody na rynku pracy?
  • jakie są najbardziej cenione kompetencje na rynku pracy?

Podcast znajdziecie TU


Więcej »

E-learningowy kurs IBM SkillsBuild i IBE

Kurs Kwalifikacje twoją przyszłością – jak je zdobywać? został opracowany przez IBE Instytut Badań Edukacyjnych i jest dostępny jest na platformie #IBMSkiLLsBuild. Instytut jest pierwszym polskim partnerem merytorycznym międzynarodowej platformy edukacyjnej IBM. W jego trakcie udajesz się w niesamowitą podróż edukacyjną, podczas której poznasz świat Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Kurs skierowany jest głównie do uczniów szkół ponadpodstawowych, ale może przejść go każdy. Skłąda się z 9 modułów. Po ukończeniu kursu otrzymujesz cyfrowy cetryfikat z logo IBM potwierdzający zdobytą wiedzę.

Po co Ci ten kurs? Rynek pracy oraz technologia zmieniają się w bardzo szybkim tempie. Dlatego trzeba dostosowywać swoje kompetencje i kwalifikacje do aktualnych potrzeb. I właśnie z kursu dowiesz się, jak ważne we współczesnym świecie jest „uczenie się przez całe życie”, jak możesz korzystać z rozwiązań ZSK, by sprostać wyzwaniom zmieniającego się rynku pracy oraz jak w praktyce skorzystać z aplikacji Moje Portfolio w praktyce.

Szczegóły i dostęp do kursu znajdziecie TU.


Więcej »

Kompas Szkolnictwa Branżowego od IBE

Jednym z elementów świadomego procesu podejmowania decyzji edukacyjno-zawodowych, jest bez wątpienia konieczność zebrania przynajmniej podstawowych informacji na temat specyfiki zawodów, które leżą w obszarze naszych zainteresowań. Bez tej wiedzy, młodzi ludzie dokonując wyboru swojej przyszłej ścieżki edukacyjno-zawodowej, decydują się na rozpoczęcie kształcenia w profesjach, których najzwyczajniej nie znają. Podejmując decyzje bazujące na obiegowych opiniach, własnych przekonaniach czy stereotypach, wkraczają w szkolną, edukacyjną codzienność bardzo daleką niestety od wyobrażeń. Pojawia się rozczarowanie i frustracja. Czasem potrzeba czy nawet konieczność reorientacji swojej zawodowej ścieżki, zmiany szkoły.

W prowadzonych przez Centrum w r. szk. 2021/2022 badaniach diagnostycznych, w których uczestniczyło blisko pół tysiąca ówczesnych ósmoklasistów, jednym z wskazywanych problemów związanych z planowaniem swojej edukacyjnej przyszłości były właśnie braki w wiedzy zawodoznawczej. O ile trudna a czasem zwyczajnie niemożliwa jest realizacja w trakcie 10 godzin lekcyjnych wszystkich treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego przewidzianych w rozporzadzeniu o doradztwie zawodowym oraz jednoczesne szczegółowe omówienie dziesiątek zawodów czy ścieżek edukacyjno-zawodowych, o tyle wyposażenie młodego człowieka  w wiedzę gdzie i jak szukać informacji zawodoznawczych – już tak. Oczywiście nie daje to gwarancji, że młodzi ludzie poświęcą swój czas i sięgną do tych zasobów, jednak stworzenie im takiej właśnie przestrzeni, bezsprzecznie wydaje się być obowiązkiem szkolnych doradców zawodowych. Wielokrotnie już wskazywaliśmy w swoich zasobach źródła pozyskiwania informacji o zawodach. Znajdziecie je m.in. TU. Dziś z przyjemnością odsyłamy jednak do nowego, komplementarnego narzędzia pozyskiwania informacji zawodowych i zawodoznawczych przygotowanego przez Instytut Badań Edukacyjnych KOMPASU SZKOLNICTWA BRANŻOWEGO. Aplikacja przedstawia ponad 200 zawodów i kwalifikacji zawodowych ze szkolnictwa branżowego określonych w podstawach programowych kształcenia w zawodach z roku 2019. Zawody są pogrupowane wg obszarów kształcenia i branż. Znajdziecie tam także informacje dotyczące zapotrzebowania na pracowników w zawodach z podziałem na województwa, a także informacje o szkołach, które kształcą w interesujących Was profesjach. Uzupełnieniem są APLIKACKJA KOMPAS oraz ZINTEGROWANY REJESTR KWALIFIKACJI. Bardzo polecamy wykorzystanie tych źródeł przy planowaniu swojej edukacyjno-zawodowej przyszłości, nie tylko uczniom, ale także rodzicom i wszystkim zainteresowanym redefinicją swoich zawodowych celów i ścieżek.

Więcej »

To już IV edycja Zawodowego Tygodnia

Wiemy już, że tegoroczna edycja Zawodowego Tygodnia, w ramach którego nasze powiatowe szkoły ponadpodstawowe przygotują w swoich specjalistycznych pracowniach zawodowych dziesiątki warsztatów i lekcji otwartych dla uczniów obecnych klas VIII szkół podstawowych zastanawiających się nad wyborem w przyszłości właśnie kształenia zawodowego - odbędzie się w dniach 21- 25 listopada 2022 roku. Szczegółowy program wydarzenia zostanie podany 12 października (11 wręczymy go szkolnym doradcom zawodowym). Zatem to już najwyższy czas na pierwsze podsumowania, czy i jakimi zawodami jesteście zainteresowani. 
Plakat promujący wydarzenie do pobrania TU (oczywiście możecie go swobodnie drukować i wykorzystać do promocji naszego wydarzenia w swoich szkołach).
Więcej »

Sieć szkolnych doradców zawodowych - zaproszenie na powiatową naradę

 

Od lat staramy się tworzyć w centrum sieć wsparcia szkolnych doradców zawodowych szkół i placówek powiatu, integrować środowisko doradcze, organizować szkolenia, realizować międzyszkolne projekty, ułatwiać współpracę z lokalnym rynkiem pracy, realizować warsztaty i wycieczki zawodoznawcze, przygotowywać publikacje doradcze itp. By to wszystko było możliwe potrzebujemy Państwa wsparcia w tworzeniu i umacnianiu tych inicjatyw.

Tradycyjnie już serdecznie zatem zapraszamy szkolnych doradców zawodowych lub/i pedagogów szkolnych a także osoby pełniące w szkole funkcję koordynatorów doradztwa zawodowego, na stacjonarną powiatową roboczą naradę w Centrum Kształcenia Zawodowego w Kędzierzynie-Koźlu. Celem spotkania będzie omówienia ram współpracy i zaplanowanie wspólnych powiatowych działań doradczych na rok szkolny 2022/2023.

Narada odbędzie się w dniu 11 października o godz. 9:30 w sali audiowizualnej Centrum Kształcenia Zawodowego w Kędzierzynie-Koźlu przy ul. Mostowej 7 – sala nr 12.

Bardzo zależy nam na Państwa obecności. Tylko wspólnie możemy w powiecie zbudować efektywną i wartościową ofertę wsparcia doradczego dla uczniów naszych szkół a tym samym zwiększyć trafność podejmowanych decyzji edukacyjno-zawodowych, minimalizując jednocześnie ryzyko pochopnych i przypadkowych decyzji.

Dodatkowych informacji udziela doradca zawodowy centrum p. Katarzyna Paprotny.

Ze względów organizacyjnych prosimy jednocześnie o wcześniejsze potwierdzenie udziału telefonicznie pod nr. tel.: 505 46 46 22 lub drogą elektroniczną: e-mail:katarzyna.paprotny@wp.pl najpóźniej do 5 października 2022 roku (godziny pracy doradcy: pon. – śr. 8:30-13:30, czw. 8:30 do 12:30 oraz pt. 8:30 do 11:30).

Zaproszenie wraz z programem znajdziecie Państwo
TU

 

 

Więcej »

Kończę szkołę i co dalej?

Tegoroczni absolwenci liceów i techników właśnie zmagają się z maturą. Ósmoklasiści także już niebawem zasiądą w egzaminacyjnych ławach. Egzaminy to jednak nie jedyne wyzwanie, jakie stoi przed uczniami kończącymi edukację w dotychczasowych szkołach. Muszą oni także zdecydować o swojej edukacyjnej i zawodowej przyszłości. Czy i gdzie będą się dalej uczyć, jakie zawody wybiorą, jak zaplanują swoja dalszą drogę? Wiemy, że to niełatwe wyzwania, dlatego proponujemy Wam dziś dwa dedykowane arkusze pracy (dla ósmoklasistów i tegorocznych maturzystów), które mamy nadzieję ułatwią wam podsumowania i podjęcie dobrej decyzji. Zachęcamy także do przeglądania bogatego zbioru bardzo różnych materiałów doradczych pomagających w dokonywaniu wyborów edukacyjno-zawodowych, które znajdziecie w starszych wpisach w  zakładce doradztwo zawodowe. Znajdziecie wśród nich filmy, poradniki, quizy, zabawy edukacyjne, gry, ćwiczenia, testy, kwestionariusze, ebooki, audiobooki i wiele innych.

Arkusz pracy dla maturzystów – Jak wybrać studia wyższe?

Arkusz pracy dla ósmoklasistów – Liceum, technikum czy szkoła branżowa?


Poszukując swojej przyszłej drogi edukacyjno-zawodowej, już na finiszu warto zajrzeć m.in. także TU oraz TU, a także TU, TU, TU, TU i TU. Jest to szczególnie ważne dla ósmoklasistów, którzy wybór szkoły potraktowali jako jednorazową decyzję odkładaną na ostatni możliwy moment.

Ciekawym narzedziem może okazać sie także Arkusz analizy szkoły, który w uporządkowany sposób pozwoli Wam przygotować swoją listę rankingową szkół.

Przyszli studenci również znajdą na naszych stronach duzo przydatnych i ciekawych narzedzi pomocnych w planowaniu swojej przyszłości. Koniecznie poszukajcie ich w zakładce doradztwo zawodowe.

Więcej »

Coaching kariery na miarę XXI wieku – darmowy kurs dla doradców (Mapa Karier)

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego 2022/2023 zachęcam wszystkich szkolnych doradców zawodowych szkół i placówek w powiecie do skorzystania z przygotowanego m.in. przez zespół Mapy Karier bardzo wartościowego szkolenia w formule online.  Pokonując kolejne 4 moduły szkolenia rozwijamy swoje kompetencje doradcze i jednocześnie stawiamy czoła wyzwaniom współczesnego świata i rynku pracy. Kurs jest bardzo wartościowy, certyfikowany i zupełnie bezpłatny. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie Mapy Karier oraz TU.

Więcej »

Nowy informator o publicznych i niepublicznych szkołach ponadpodstawowych województwa opolskiego

Kuratorium Oświaty w Opolu przygotowało i udostępniło elektroniczną wersję informatora o publicznych i niepublicznych szkołach ponadpodstawowych województwa opolskiego na rok szkolny 2022/2023, który zawiera ofertę kształcenia przygotowaną przez szkoły i placówki z woj. opolskiego na rok szkolny 2022/2023 i ma na celu wskazanie różnych dróg edukacyjnych, a tym samy ułatwiać planowanie własnej kariery zawodowej. Może być pomocny zarówno dla ósmoklasistów, jak i uczniów kończących szkoły ponadpodstawowe, a poszukujących informacji dotyczących mozliwości kontunuacji kształcenia w szkołach policealnych czy na Kwalifikacyjnych Kursach Zawodowych (KKZ).

Publikacja (możliwość pobrania plików) dostępna TU
Więcej »

Wybieram szkołę - mapa drogowa

Oddajemy w Wasze ręce najnowszą centrową publikację doradczą MAPA DROGOWA - WYBIERAM SZKOŁĘ trzy kroki do trafnej decyzji w formie ulotki informacyjnej dla uczniów klas VIII szkół podstawowych. Materiał został przygotowany i sformatowany do wydruku (wydruk dwustronny; poziomy; odbicie wg krótkiej krawędzi) i złożenia w klasyczną trzystronicową ulotkę zamykaną do środka. Uwaga: w normalnym widoku strony publikacji będą pomieszane.

Znajdziecie w niej wskazówki dojazdu do najlepszej szkoły. Korzystajcie i upowszechniajcie w swoich szkołach i wśród poszukujących swojej edukacyjno-zawodowej drogi. W wresji elektronicznej (pdf) linki sa aktywne.

Ulotka do pobrania TU

Więcej »

Akademia Doradcy Zawodowego - zapraszamy na szkolenie

Po raz kolejny mamy przyjemność zaprosić Państwa doradców zawodowych szkół powiatu kedzierzyńsko-kozielskiego zrzeszonych w działąjącej przy CKZ sieci wsparcia, na szkolenie organizowane w ramach Akademii Doradcy Zawodowego. Szkolenie Ekspert doradztwa zawodowego odbędzie sie już 27 kwetnia o godz. 9:00 na naszej sali audio. Będzie bardzo roboczo, intensywnie i pracowicie. Spotkanie poprowadzi p. Agnieszka Ciereszko. Zapraszamy do udziału. Szczegółowych informacji udziela oraz zgłoszenia przyjmuje doradca zawodowy CKZ p. Katarzyna Paprotny.
Szczegółowy program oraz informacje o dodatkowym bonusie dla uczestników na plakacie dostępnym TU

Więcej »

Europejski rok młodzieży - 2022 - rokiem większych możliwości dla osób młodych

Z okazji Europejskiego Roku Młodzieży CKZ wspólnie z przedstawicielami sieci EURES (Wojewódzki Urzad Pracy w Opolu) a także Europe Direct Opole szykują dla Was ciekawe wydarzenie. Już 15 marca uczniowie naszych szkół ponadpodstawowych będą mieli okazję porozmawiać o szansach jakie otwiera przed nimi europejski rynek edukacji i pracy. Szczegóły na plakacie. Link do transmisji zostanie przekazany bezpośrednio do szkół. Już dziś zapraszamy!
Więcej »

Prognoza zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na rynku krajowym i w poszczególnychy województwach

1 lutego 2022 roku opublikowane zostało obwieszczenie MEiN z dnia 28 stycznia 2022 r. w sprawie prognozy zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym oraz wojewódzkich rynkach pracy. Jeśli jesteście w procesie podejmowania swoich decyzji edukacyjno-zawodowych, warto sprawdzić na przedstawicieli jakich profesji prognozowane jest ze względu na znaczenie dla rozwoju państwa szczególne zapotrzebowanie. Dokument zawiera również tzw. listy wojewódzkie z wykazem zawodów szkolnictwa branżowego, dla których jest prognozowane istotne oraz umiarkowane zapotrzebowanie na pracowników w danym województwie.

Grafika ilustrujaca prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym rynku pracy dostępna
TU
Pełna treść obwieszczenia dostępna
TU

Więcej »