Lever Basic - ciekawy sposób na samoocenę kompetencji miękkich przez uczniów, absolwentów, wolontariuszy


Wiedzę i umiejętności nabywamy nie tylko w szkole – uczymy się w trakcie całego życia, w różnych okolicznościach i podczas wykonywania różnorodnych czynności, np.: podczas wolontariatu, w pracy, w czasie wolnym czy rozwijając swoje hobby. Bardzo często jednak nie zdajemy sobie sprawy, jak dużo wiemy i potrafimy.

Jeśli zatem:

  • chcesz nauczyć się opowiadać o swoim doświadczeniu i umieć dobrze się prezentować podczas rozmów rekrutacyjnych,
  • nie wiesz lub nie jesteś pewien/pewna, jakie są twoje mocne strony i jakie kompetencje miękkie posiadasz,
  • kończysz szkołę/studia i zaczynasz myśleć o przyszłości i szukaniu pracy,
  • byłeś/-aś zaangażowany/-a w wolontariat i zastanawiasz się, jak o nim opowiadać,

polecamy skorzystanie z Lever Basic - bezpłatnego testu kompetencji, umożliwiającego badanie 13 kompetencji miękkich cenionych na rynku pracy.

Jak to działa?

  • samodzielnie wybierasz kompetencje, które chcesz zbadać – możesz wybrać jedną, możesz wybrać wszystkie,
  • test kompetencji wykonujesz przez Internet, w dowolnym miejscu i czasie, dowolną liczbę razy,
  • na zakończenie otrzymujesz zaświadczenie z wynikami i raport ze wskazówkami nt. twojego dalszego rozwoju.

Szczegółowe informacje o całym projekcie, teście i jego metodologii oraz pełny regulamin znajdziecie na stronach projektu na www.leverbasic.pl Pomysłodawcą i twórcą projektu jest Fundacja Dobra Sieć. Na tej samej stronie znajdziecie także krótki kursu, który można „zaliczyć” przed przystąpieniem do testu kompetencji miękkich, na który składają się 4 krótkie lekcje  (razem około godziny) dotyczące:

Lekcja 1 - Dlaczego warto znać swoje kompetencje? Które kompetencje są najcenniejsze na rynku pracy?, W jakich okolicznościach zdobywamy wiedzę i kompetencje?; Czy miałem/am okazję zdobywać wiedzę i kompetencję poza szkołą?; Jeśli tak, w jakich sytuacjach?

Lekcja 2 - Jakie kompetencje można sprawdzić dzięki Lever Basic?; W jakich sytuacjach można wykorzystywać te kompetencje podczas pracy wolontariackiej i pracy zarobkowej?; Jak wybrać kompetencje, które chcę ocenić?; Ile kompetencji wybrać?

Lekcja 3 - Jak znaleźć sytuacje, w których wykorzystywałem/am daną kompetencję?; Jak dobrze opisać te sytuacje z wykorzystaniem Formularza STARRT?

Lekcja 4 - Czym jest portfolio i czym różni się od CV?; Jak wygląda portfolio i jak je uzupełnić?; Jakie dokumenty dołączyć do portfolio, żeby potwierdzić posiadanie danej kompetencji?

Dostęp do testu Lever Basic badającego 13 kompetencji miękkich znajdziecie TU - Po zakończonym teście otrzymacie zaświadczenie z wynikami i raport ze wskazówkami, które mogą zostać wykorzystane przy planowaniu własnego rozwoju osobistego i zawodowego. Szczerze polecamy.

Narzędzie to może okazać sie także bardzo pomocne przy tworzenu swojego portfolio czy podczas przygotowań do tworzenia dokumentów aplikacyjnych czy autoprezentacji.

Wszystkich szkolnych doradców zawodowych zapraszamy także na przygotowany przez Zespół Mapy Karier bezpłatny webinar Miękko o kompetencjach.

 


« Wróć