Talenty – po co mi to?

Zastanawiałeś się w czym jesteś wyjątkowy? Co sprawia, że w pewnych sytuacjach możesz działać z łatwością i bez niepotrzebnego napięcia? To talent, który sprawia, że w określonych aktywnościach masz szanse być najlepszy.

Talenty w naturalny sposób predysponują nas do określonego sposobu postrzegania, odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Talent różni się jednak od mocnej strony, bowiem w odróżnieniu od niej, nie jest umiejętnością stałego, bliskiego doskonałości wykonywania konkretnego zadania, a jedynie pewnym powtarzającym się wzorcem myślenia, odczuwania i reagowania. Talent stanowi zatem pewien potencjał, predyspozycje, z których jeśli chcemy, możemy uczynić naszą mocną stronę. Instytut Gallupa na podstawie wieloletnich badań wyróżnił 34 talenty. Część z nich jest dominująca, co oznacza mniej więcej tyle, że ujawniają się one bardzo często w różnych życiowych sytuacjach, wpływają na to jak myślimy i działamy.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat wspomnianych 34 talentów wyróżnionych przez Instytut Gallupa koniecznie zajrzyjcie do alfabetu talentów dostępnego TU.

Charakterystykę wszystkich talentów w formie podcastów znajdziecie również TU. Każdy odcinek podcastu to wprowadzenie do talentu oraz rozmowa z osobą, która go posiada. 

O ile wykonanie profesjonalnego testu telentów Gallupa jest kosztowne i niemożliwe w codziennej praktyce szkół, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby jednak zastanowić się nad swoim potencjałem i spróbować samodzielnie poszukać swoich talentów. Proponuje Wam w tym celu wykonanie ćwiczenia powstałego w Akademii Webinaru pt. Kwestionariusz talentów wg. Teorii Gallupa przygotowany w formie aktywnego PDFu.

Po wypełnieniu kwestionariusza dobrze jest też się zastanowić, jak mogę wykorzystać taką wiedzę o sobie – zadania do refleksji – aktywny PDF.

Na problematykę znaczenia talentów w naszym życiu można jednak spojrzeć także z zupełnie innej perspektywy i na podstawie zupełnie odmiennej od instytutu Gallupa typologii. Jeśli chcesz zadać sobie jeszcze kilka pytań o swoje talenty i zastanowić się nad tym, jak mogą wpływać na Twoją codzienność, zapraszam do wykonania kolejnego, ostatniego już dziś ćwiczenia Test talentów.

Jak zawsze przypominam, że zamieszczone materiały i narzędzia mają charakter psychozabaw i służą jedynie autorefleksji nad własnym potencjałem a ich wyniki należy taktować jedynie, jako pomoc w poszukiwaniu wiedzy o sobie.« Wróć