Inteligencja a wybór zawodu, czyli jak to jest u mnie z tą „inteligencją”?

Na początek słowo o tym, czym jest inteligencja.

W psychologii inteligencja najczęściej definiowana jest jako zdolność umysłowa tj. umiejętność uczenia się, koncentracji, zapamiętywania, myślenia abstrakcyjnego, kojarzenia faktów i wydarzeń. Do tego dochodzi także m.in. możliwości przystosowania się do zmian. Przyjmuje się najczęściej, że dzięki wysokiej inteligencji osiągamy lepsze wyniki, potrafimy mierzyć wyżej. Teorii dotyczących samej inteligencji i jej roli w naszym życiu na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci pojawiło się mnóstwo.

Jedną z nich, bardzo różną od innych i powszechnie wykorzystywaną w edukacji, jest teoria inteligencji wielorakich Hawarda Gardnera. Wyróżnił on 8 typów inteligencji.

Główne tezy teorii inteligencji wielorakiej

  1. Każdy człowiek posiada wszystkie rodzaje inteligencji, rozwinięte w różnym stopniu.
  2. Inteligencje tworzą profil niepowtarzalny dla innych.
  3. Profile te są dynamiczne i zmieniają się w trakcie rozwoju człowieka.
  4. Wszystkie inteligencje współpracują ze sobą w różnych konfiguracjach.
  5. Inteligencje można rozwijać poprzez różnorodne ćwiczenia.
  6. Inteligencje są potencjałami, które można aktywować (zmieniają się w trakcie działania).
  7. Wszystkie inteligencje są równoprawne.

Zastanawiasz się teraz pewnie jaką inteligencję posiadasz? I oczywiście nie chodzi tu o pojęcie inteligencji wysokiej czy niskiej. Pytanie jest o to, które z 8 typów inteligencji zdefiniowanych właśnie przez Gardnera określają Twoje życiowe predyspozycje. Może dominuje w Tobie inteligencja językowa, ruchowa lub przestrzenna? Poznaj więc jej osiem typów i zastanów się kim jesteś i/lub rozwiąż test inteligencji wielorakich powstały na podstawie tej teorii.

TU znajdziesz opisy inteligencji wielorakich. Przeczytaj uważnie i zastanów się czy odnajdujesz siebie w opisach poszczególnych inteligencji? Która jest Twoją dominującą?

Jeżeli masz ochotę wykonaj także test inteligencji wielorakich, dostępny TU w wersji online, który jest inspirowany badaniami Howarda Gardnera, ale pamiętaj - taki test jest tylko wstępem do dalszych poszukiwań, pracy nad sobą. Wynik testu jest tylko wskazówką dotyczącą twojej dominującej inteligencji i tak należy go traktować. Ważna jest obserwacja siebie i ocena efektów swoich działań, które też świadczą o tym, z jakiej inteligencji najczęściej korzystasz i dzięki której osiągasz sukcesy. Wyniki testu traktuj więc jako sugestie: co możesz w sobie rozwijać lub na jakich mocnych stronach polegać. Możesz także skorzystać z tradycyjnej wersji kwestionariusza w formie pliku PDF.

By jeszcze lepiej zrozumieć o co chodzi z inteligencją wieloraką, warto zobaczyć film pt. 7 rodzajów inteligecji  (w filmie nie znajdziecie jednk informacji o inteligencji pzyrodniczej).

Wyniku testu nie możesz traktować jako samoistnego, naukowego badania. Jest to dla Ciebie jedynie wskazówka jak wykorzystywać swoje umiejętności i w którym kierunku rozwoju podążać.

Szkolnym doradcom zawodowym, czy nauczycielom, którzy chcą dowiedzieć się więcej o tej teorii polecam publikację Ośrodka Rozwoju Edukacji – dostępną TU.



« Wróć