Eksperci rozmawiali o Zintegrowanej Stategii Umiejętności 2030

 

W dniu 12 grudnia 2023 r. w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim odbyło się pierwsze spotkanie edukacyjno-sieciujące pt. „Doradztwo zawodowe w Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030 – spotkanie eksperckie dedykowane doradcom zawodowym powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego" powiatowej sieci partnerstw w ramach projektu „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie”,

 

Pierwsza część spotkania - wizyta studyjna - odbyła się w siedzibie firmy A. Berger Polska Sp. z o.o. w Kędzierzynie-Koźlu, w trakcie której przedstawicielka firmy Pani Justyna Bytnar opowiedziała uczestniczącym w spotkaniu doradcom zawodowym szkół powiatu o profilu działalności firmy oraz szczegółowo przedstawiła modelowy system kształcenia pracowników młodocianych. Doradcy mieli możliwość zobaczenia firmy od środka i aktualizacji swojej wiedzy zawodoznawczej w obszarze kształcenia w profesjach tj.: operator obrabiarek skrawających, logistyk czy magazynier poprzez obserwację w rzeczywistych warunkach pracy. Wszystko po to, by w przyszłości jeszcze lepiej wspierać swoich uczniów w podejmowaniu decyzji edukacyjno-zawodowych. Była to także doskonała okazja do dyskusji dotyczącej trudności z jakimi szkoły oraz pracodawcy borykają się w zakresie kształcenia pracowników młodocianych oraz pogłębienia trwałej współpracy firmy ze szkołami w zakresie promocji kształcenia zawodowego i rozwoju efektywnych form doradztwa zawodowego. Efektem spotkania stało się m.in. omówienie możliwych płaszczyzn współpracy w przyszłości.

Następnie uczestnicy wizyty studyjnej udali się do Hotelu Hugo, w którym odbyło się kolejne z zaplanowanych tego dnia wydarzeń, czyli spotkanie eksperckie dedykowane doradcom zawodowym powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego pt.: „Doradztwo zawodowe w Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030” moderowane przez eksperta ds. ZSU Panią Agnieszkę Wojtal.

Zaproszonych gości przywitał Starosta Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego Pan Paweł Masełko, który wspólnie z Dyrektorem Centrum Kształcenia Zawodowego dr Ireneuszem Wiśniewskim przedstawili uczestnikom najważniejsze założenia projektu „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie”. Przedstawiciel  Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu Kierownik projektu Pan Damian Hutsch opowiedział członkom powiatowej sieci partnerstw o wojewódzkiej perspektywie projektu i innych działaniach realizowanych w ramach tej inicjatywy przez Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu, Opolskie Centrum Edukacji, Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, partnerów na poziomie powiatów oraz Instytut Śląski. W spotkaniu uczestniczyły także: Kierownik Wydziału Oświaty powiatu Pani Aurelia Stępień, Specjalista ds. sieciowania w obszarze edukacji Pani Anna Tęgosik z Opolskiego Centrum Edukacji w Opolu oraz Specjalista ds. merytorycznych i sieciowania Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu Pani Żaneta Sobirey.

W części merytorycznej spotkania kilkudziesięciu doradców zawodowych szkół podstawowych i ponadpodstawowych regionu, doradcy zawodowi Powiatowego Urzędu Pracy w Kędzierzynie-Koźlu, Ochotniczego Hufca Pracy w Kędzierzynie-Koźlu, przedstawicielki Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Kędzierzynie-Koźlu poznawali wspólnie najważniejsze założenia i cele Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030 i zastanawiali się, jak w praktycznie wdrażać jej założenia w pracy zawodowej, w tym na rzecz realizacji wysokiej jakości doradztwa zawodowego z uwzględnieniem kompetencji i kwalifikacji kluczowych dla rozwoju regionu. Rozmawiano także o potrzebach kompetencyjnych współczesnego rynku pracy,  pokoleniach na rynku pracy oraz kompetencjach 4K.  Aktywna forma zajęć przy wykorzystaniu metody Design Thinking (DT) była dla uczestników ciekawym doświadczeniem metodycznym oraz doskonałą ramą do wymiany doświadczeń, wspólnego diagnozowania potrzeb sieci oraz inicjowania nowych płaszczyzn współpracy w zakresie umacniania i rozwijania doradztwa zawodowego i promocji całożyciowego kształcenia w regionie.




« Wróć