Pełna oferta edukacyjna szkół ponadpodstawowych powiatu na rok szkolny 2023/2024 już dostępna na stronach Centrum
Przewodnik możecie przeglądać na naszej centrowej stronie w zakładce Informator oraz pobierać na własne nośniki (pliki do pobrania pod ramkami z podglądem).
Doradcy zawodowi powiatu spotkali się by rozmawiać o ZSK i ZRK jako narędziach wspierających procesy doradcze
Doradcy zawodowi szkół i placówek edukacyjnych z terenu całego powiatu oraz lokalnych instytucji rynku pracy zrzeszeni w powiatowej sieci doradców zawodowych działającej przy naszym Centrum, już po raz kolejny spotkali się, by rozwijać swoje kompetencje. Z inicjatywy Centrum Kształcenia Zawodowego w Kędzierzynie-Koźlu we współpracy z Instytutem Badań Edukacyjnych 31 stycznia 2023 roku w hotelu Hugo w Kędzierzynie-Koźlu odbył się warsztat „Zintegrowany rejestr kwalifikacji oraz możliwości wykorzystania funkcjonalności rejestru w procesie ukierunkowania rozwoju edukacyjno-zawodowego ucznia”. Zadanie zrealizowane zostało w ramach projektu systemowego "Prowadzenie i rozwój Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji (etap 2) realizowanego przez IBE, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Inicjatywa zrealizowana została dzięki staraniom doradcy zawodowego realizujacego zadania w strukturach Centrum Kształcenia Zawodowego Pani Katarzyny Paprotny, która pełni jednocześnie funkcję koordynatora i lidera sieci wsparcia szkolnych doradców zawodowych powiatu.
Gości przywitali i warsztat otworzyli: Wicestarosta Powiatu Pan Józef Gisman, Kierownik Wydziału Oświaty Pani Aurelia Stępień oraz Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Kędzierzynie-Koźlu Pan dr Ireneusz Wiśniewski.
W trakcie warsztatu poruszono treści tj:
- Geneza i główne założenia Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji,
- Zintegrowany Rejestr kwalifikacji jako narzędzie wspierające rozwój edukacyjno-zawodowy,
- Funkcjonalności ZRK w zakresie pozyskiwania istotnych informacji dotyczących uczenia się i potwierdzania kwalifikacji,
- Analiza możliwości zastosowania ZRK w edukacji (w szkołach),
- Wykorzystanie narzędzi ZSK pomocnych przy kreowaniu indywidualnej ścieżki rozwoju.
Spotkanie było także znakomitą okazją do integracji lokalnego środowiska doradczego, wymiany doświadczeń oraz rozmów dotyczących bieżących wyzwań i działań, które stoją przed szkołami i doradcami zawodowymi.
Dziękujemy serdecznie za udział i mamy nadzieję, że dla wszystkich Państwa spotkanie było wartościowe.
Dziękujemy także trenerkom Pani Kamili Pawłowskiej oraz Pani Irminie Sokulskiej oraz przedstawicielom Instytutu Badań Edukacyjnych, którzy zaangażowani byli w przygotowanie i organizację tego spotkania.
Warsztaty dla doradców zawodowych szkół i placówek powiatu
Warsztat dedykowany jest nauczycielom różnych typów szkół. W jego trakcie przedstawione zostaną możliwości dotyczące wykorzystania Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK) i Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji (ZRK) zarówno podczas grupowych zajęć szkolnych prowadzonych przez nauczycieli, jak i w indywidualnej praktyce doradczej.
Zagadnienia omawiane podczas warsztatu obejmą najważniejsze tematy związane z funkcjonalnościami ZRK istotnymi z poziomu ukierunkowania ucznia w wyborach edukacyjno-zawodowych. Przedstawione zostaną również aplikacje, które w niedługim czasie wspomogą funkcjonalności rejestru tj.: Kompas branżowy, Kompas, Ścieżki Rozwoju.
Głównym celem przedstawienia tych wszystkich narzędzi będzie stworzenie ram do ich rzeczywistego wykorzystania w pracy, a przez to jeszcze pełniejszego wsparcia uczniów w wyborach i projektowaniu własnej ścieżki rozwoju.
Warsztat odbędzie w Hotelu Hugo, Ul. Władysława Orkana 14, 47-230 Kędzierzyn-Koźle. Szczegółowy program znajdziecie Państwo w załączeniu.
Warsztat jest bezpłatny i prowadzony w ramach projektu „Prowadzenie i Rozwój Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji (etap 2)”, dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Szczegółowych informacji o wydarzeniu udziela doradca zawodowy Centrum p. Katarzyna Paprotny. Rejestracja najpózniej do 23 stycznia 2023 r (link umożliwiający rejestrację przekazany został do szkół i placówek edukacyjnych powiatu).
Pełny program spotkania dostępny TUTAJ
Przejmij stery w drodze (do) kariery
Pierwsza część nowej edycji centrowego przewodnika edukacyjnego dla uczniów i rodziców stojących przed wyborem szkoły (edycja 2023/2024) jest już dla was dostępna. W tym roku nosi tytuł Przejmij stery w drodze (do) kariery. Znajdziecie ją u swoich szkolnych doradców zawodowych, a także na naszej stronie w zakładce INFORMATOR oraz TU. Publikacja jak zawsze dostępna jest w formie pliku pdf, który możecie pobrać na swoje urządzenia i przejrzeć w wolnej chwili. Zachęcamy do lektury.
Trwają zapisy uczniów na Zawodowy Tydzień IV
Do 18 listopada trwa rejestracja uczniów na poszczególne warsztaty. Zgłoszeń dokonują wyłącznie nauczyciele szkół podstawowych. Informacji szukajcie u swoich szkolnych doradców zawodowych. Cały wykaz zaplanowanych zajęć znajdziecie TU. Są jeszcze wolne miejsca, więc zachęcamy do udziału.
Ucznowie z Szonowa i Biedrzychowic w murach Centrum
W środę 19 października gościliśmy w swoich murach uczniów klas VIII uczących się na co dzień w szkołach gminy Głogówek, Publicznej Szkole Podstawowej w Szonowie oraz Publicznej Szkole Podstawowej w Biedrzychowicach. Uczniowie spotkali się z doradcą zawodowym Centrum. W tracie spotkania rozmawiano o szkolnictwie ponadpodstawowym, świecie zawodów, rynku pracy oraz o tym jak poszukiwać własnej drogi. Wizyta była także znakomitą okazją, by zobaczyć, jak w praktyce wygląda kształcenie zawodowe w wielu profesjach. Młodzież tradycyjnie już została także zapoznana z pełną ofertą edukacyjną naszych powiatowych szkół.
Spotkanie doradców regionu już za nami - teraz czas na realizację zaplanowanych inicjatyw
Centrum Kształcenia Zawodowego od lat tworzy i koordynuje lokalną sieć wsparcia szkolnych doradców zawodowych szkół i placówek regionu, stara się integrować środowisko doradcze, organizować szkolenia, realizować międzyszkolne projekty, warsztaty i wycieczki zawodoznawcze, ułatwiać współpracę z lokalnym rynkiem pracy czy przygotowywać publikacje doradcze skierowane do uczniów, rodziców, nauczycieli.
Wczoraj, już po raz kolejny przedstawiciele szkół i placówek oświatowych, ale także publicznych służb zatrudnienia i samorządu spotkali się w Centrum na roboczej naradzie, której celem było omówienie ram współpracy i zaplanowanie wspólnych regionalnych działań doradczych na rok szkolny 20222/2023.
Spotkanie otworzyli wspólnie Starosta Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego p. Paweł Masełko wraz z Dyrektorem Centrum Kształcenia Zawodowego p. dr. Ireneusze Wiśniewskim.
Naradę przygotowała i poprowadziła p. Katarzyna Paprotny – powiatowy koordynator doradztwa zawodowego.
Pamiętając, że tylko wspólnie możemy w powiecie zbudować efektywną i wartościową ofertę wsparcia doradczego dla uczniów naszych szkół a tym samym zwiększać trafność podejmowanych przez nich decyzji edukacyjno-zawodowych, zaplanowaliśmy szereg inicjatyw doradczych, które realizować będziemy w przeciągu roku szkolnego.
Główne tematy spotkania:
- prezentacja wyborów edukacyjnych uczniów w odniesieniu do naboru do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych w Kędzierzynie-Koźlu (ogólnokształcących i zawodowych); tegoroczne progi naborowe do poszczególnych typów szkół i oddziałów,
- informacja o wynikach diagnozy zrealizowanej w placówkach powiatu w. r. szk. 2021/2022 „Planowanie ścieżki edukacyjno-zawodowej – diagnoza uczniów klas VIII szkół podstawowych powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego” - raport
- omówienie form i zakresu współpracy Centrum Kształcenia Zawodowego ze szkołami w bieżącym roku szkolnym,
- zaplanowanie działań w ramach projektu „Zawodowego Tygodnia IV” – określenie terminów warsztatów; sprawy organizacyjne,
- określenie zapotrzebowania na wsparcie w realizacji wizyt zawodoznawczych u pracodawców regionu,
- ustalenie zapotrzebowania na szkolenia w ramach „Akademii Doradcy Zawodowego”,
- informacja o zasobach doradczych Centrum,
- analiza potrzeb i omówienie możliwości współpracy doradców szkół podstawowych z doradcami szkół ponadpodstawowych powiatu w zakresie przygotowania uczniów do podjęcia świadomych wyborów edukacyjno-zawodowych; realizacji zadań promocyjnych i naborowych,
- czy co równie ważne integracja i wymiana dobrych praktyk oraz wzajemne wsparcie doradcze w ramach sieci.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Państwu za tak liczny udział i dyskusję oraz wypracowane wnioski. Mamy nadzieję, że w równie licznym gronie spotkamy się już w styczniu na kolejnym szkoleniu w ramach „Akademii Doradcy Zawodowego”.
Czwarta edycja ZAWODOWEGO TYGODNIA w listopadzie
Osieciowani w doradztwie - zapraszamy na naradę
Dyrektor CKZ dr Ireneusz Wiśniewski w Wojewódzkim Zespole Koordynacji ds. Uczenia się Przez Całe Życie
Powiatowa sieć szkolnych doradców zawodowych - szkolenie narzędziowe za nami
Środa 27 kwietnia 2022 r. była w Centrum Kształcenia Zawodowego bardzo aktywna - 28 doradców zawodowych szkół i placówek regionu zrzeszonych w działającej przy CKZ powiatowej sieci wsparcia, uczestniczyło w kolejnym już zorganizowanym w ramach Akademii Doradcy Zawodowego szkoleniu. Gości przywitali i rozpoczeli spotkanie Kierownik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu p. Aurelia Stępień oraz Dyrektor CKZ dr Ireneusz Wiśniewski.
Tym razem bardzo praktyczne i narzędziowe szkolenie pt. „EKSPERT DORADZTWA ZAWODOWEGO” poprowadziła dla nas p. Agnieszka Ciereszko ze znanej wszystkim dobrze Akademii Webinaru. Pani Agnieszka jest praktykiem, wykładowcą, autorem wielu narzędzi doradczych i publikacji. Sprawnie poprowadziła nas przez meandry zarówno poradnictwa indywidualnego, jak i pracy z grupą. Była to także znakomita okazja do wymiany doświadczeń, omówienia trudności występujących w codziennej pracy doradczej oraz integracji.
Wśród omawianych treści znalazły się:
- Bilans zasobów i odkrywanie predyspozycji zawodowych – obszary do pracy
- Pomoce dydaktyczne oraz najciekawsze zadania i ćwiczenia do pracy indywidualnej
- Narzędzia diagnostyczne w poradnictwie kariery
- Przebieg rozmowy doradczej – elementy coachingu
- Jak pracować z procesem grupowym, by osiągać cele?
- Sytuacje trudne w pracy warsztatowej doradcy zawodowego
- Narzędzia doradcze i informacyjne w pracy z grupą
- Skuteczne metody warsztatowe, przykłady najciekawszych ćwiczeń i scenariuszy
Było praktycznie, merytorycznie i ciekawie. Wszyscy uczestnicy otrzymali bogate zasoby narzędziowe w formie materiałów elektronicznych oraz dostęp do dwóch dodatkowych darmowych szkoleń doradczych w formie online.
Szkolenie sfinansowane zostało ze środków Starostwa Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego.
Bardzo dziękuję wszystkim Państwu za udział, aktywność i doskonałą atmosferę.
Doświadczenia i przyszłość systemu doradztwa edukacyjno-zawodowego w województwie opolskim
Ekspert doradztwa zawodowego - szkolenie dla doradców powiatu
Szczegółowy program oraz informacje o dodatkowym bonusie dla uczestników na plakacie dostępnym TU.
Współpraca się opłaca. Europejski rok młodzieży - 2022 - rokiem większych możliwości dla osób młodych.
Rok 2022 ogłoszony został Europejskim Rokiem Młodzieży - rokiem większych możliwości dla osób młodych. W związku z tym postanowiliśmy w dniu 15 kwietnia 2022 roku zaprosić młodzież naszych powiatowych szkół ponadpodstawowych do udziału w inicjatywie służącej przybliżeniu im specyfiki zagranicznych rynków pracy oraz szans i zagrożeń, jakie wiążą się z podejmowaniem zawodowych aktywności w innych krajach. Celem spotkania stała się także prezentacja bogactwa dostępnych projektów i programów powstałych z inicjatywy Unii Europejskiej, które służyć mogą rozwijaniu potencjału młodych na rynku pracy, w tym zwiększaniu ich mobilności, rozwijaniu kompetencji i umiejętności oraz gromadzeniu niezwykle cennych pierwszych doświadczeń związanych z pracą.
Inicjatorem i organizatorem spotkania był doradca zawodowy CKZ. Współorganizatorem spotkania stał się Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu reprezentowany przez Pana Sebastiana Krajewskiego, dzięki któremu do naszej inicjatywy dołączyli przedstawiciele kolejnych instytucji. Spotkanie planowane już od miesięcy, ze względu na zmieniająca się sytuację epidemiczną i założenie, by umożliwić udział w nim uczniom wszystkich naszych szkół ponadpodstawowych, zorganizowaliśmy w formie zdalnej.
W trakcie spotkania z młodzieżą głos zabrali kolejno:
- doradca zawodowy Centrum Kształcenia Zawodowego w Kędzierzynie-Koźlu - p. Katarzyna Paprotny
- doradca Eures Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu – p. Sebastian Krajweski
- doradca Eures Opolskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy – p. Agnieszka Ryfińska
- expert Team Europe – p. Tobiasz Gajda
- przedstawiciel Europe Direct Opole – p. Anna Janc
W trakcie wystąpień rozmawiano m.in. o sieci Eures, a także innych możliwościach poszukiwania i podejmowania bezpiecznej i legalnej pracy na zagranicznych rynkach, różnicach kulturowych i prawnych w zakresie prawa pracy oraz programach tj. Erasmus+, DiscoverEU, czy w końcu Europejski Korpus Solidarności. Mowa była również o Forum Młodzieży Samorządu Opolskiego i działalności Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego UMWO. Młodzież otrzymała potężną dawkę informacji na temat łatwo dostępnych zasobów informacyjnych odnoszących się do omawianych treści.
W spotkaniu uczestniczyło łącznie 436 uczniów wszystkich naszych powiatowych szkół ponadpodstawowych. Serdecznie dziękujemy gościom za przyjęcie zaproszenia i ciekawe wystąpienia, doradcom zawodowym szkół ponadpodstawowych i nauczycielom za prace organizacyjne, a uczniom za chęć udziału.