Jakość przede wszystkim! Powiat zdobył miliony na kształcenia swoich uczniów. Pierwsza pracownia już działa

Pół mln zł kosztowały najnowocześniejsze w województwie pracownie gastronomiczne, które oddano do użytku w Zespole Szkół nr 1 w Koźlu. Powiat zdobył na nie pieniądze z unii. To część wielkiego projektu edukacyjnego wartego w sumie 3,5 mln zł. Wraz z włoskim szefem kuchni Stefano Cusari z kędzierzyńskiej Trattoria da Stella zorganizowano warsztaty dla uczniów i przygotowano pokazowe risotto.
 
Młodzież ma od teraz do dyspozycji wysokiej klasy sprzęt w zupełnie nowych specjalnie przystosowanych pomieszczeniach. – Rynek usług gastronomicznych wciąż się rozwija, wiemy o tym, dlatego chcemy, by nasi uczniowie zdobywali praktykę w najlepszych warunkach, będąc świetnie przygotowanymi do zawodu. Z rozmów z pracodawcami wiemy jakie są ich oczekiwania i tak dopasowujemy kierunki kształcenia nie tylko w gastronomii – mówiła starosta Małgorzata Tudaj.
 
- Ten projekt wymagał sporo pracy i zaangażowania, trzeba go było tak skonstruować, by maksymalnie osiągnąć założone cele, czyli jakość i funkcjonalność. Sporo nad nim myśleliśmy i wzięliśmy pod uwagę to jak zmieni się rynek gastronomii w najbliższych latach, tak by nauczanie zawodu było wciąż na takim samym wysokim poziomie – podkreślił wicestarosta Józef Gisman.
 
O tym, że powiat stanął na wysokości zadania mówił podczas podpisywania umów marszałek województwa, chwaląc starostwo za dobrze i intuicyjnie przygotowany projekt oświatowy.
 
- Jest tu w zasadzie wszystko czego potrzeba w nowoczesnej restauracji, projekt uwzględnił też system pochłaniaczy niezbędnych w takiej kuchni po urządzenia do przygotowywania potraw w bardzo różny sposób i z dobraniem nawet najbardziej wyszukanych składników – mówiła dyrektor ZS nr 1 Urszula Więcek.
 
Koordynatorem całego projektu z ramienia powiatu jest Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego. – To pierwsze z kilku pracowni, kolejne są na ukończeniu, staraliśmy się zadbać o każdy szczegół, dlatego tym bardziej cieszę się, że przyniosło to taki efekt – zaznaczył dr Ireneusz Wiśniewski, dyrektor CKPiU.
 
W ramach projektu m.in. na kozielskiej wyspie powstaje nowoczesna pracownia nawigacyjna. Prace nad nią są już na ukończeniu. Będzie służyć uczniom Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej. Prace przy nowych pracowniach prowadzone są też w Azotach.
 
W uroczystym otwarciu pracowni wzięła udział przewodnicząca Rady Powiatu Danuta Wróbel, radni powiatowi Bożena Jankowska i Marek Piasecki, kierownik wydziału oświaty Aurelia Stępień oraz dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych.
 
AL
 
Źródło: Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu
 
JAKOŚĆ PRZEDE WSZYSTKIM! POWIAT ZDOBYŁ MILIONY NA KSZTAŁCENIE SWOICH UCZNIÓW. PIERWSZA PRACOWNIA JUŻ DZIAŁA (kliknij w link)
 
Zapraszamy też do zapoznania się z artykułem na stronie kk24.pl
 
W takiej kuchni aż chce się gotować. Nowa pracownia gastronomiczna w Zespole Szkół nr 1. ZDJĘCIA(kliknij w link)


« Wróć