Walentynkowy warsztat w Zespole Szkół Nr 3 w Kędzierzynie-Koźlu

Wybór szkoły oraz zawodu zawsze wiąże się i wpływa na inne dziedziny życia. Wielokrotnie zajmując się doradztwem zawodowym wspólnie z osobami wspomaganymi dotykamy głębszych problemów – relacji z ludźmi, ich potrzeb, przekonań czy oczekiwań innych.
 
Tym razem (być może także pod wpływem czasu Walentynek), jedna z klas Zespołu Szkół nr 3 chciała abym w ramach zajęć z doradztwa zawodowego poprowadziła warsztat na temat bliskich relacji. Jak je nawiązywać? Utrzymywać? Co jest ważne? Jak wpływają one na nas i na nasze zmiany?
 
Bliskie relacje to chyba najważniejszy temat, który dotyka nas na co dzień.
Jest związany z różnymi typu decyzjami, świadomością, uczeniem się komunikacji i odkrywaniem wciąż na nowo siebie i drugiego człowieka. Relacjom towarzyszą zmiany, bo zmieniamy się my sami i zmienia się drugi człowiek.
 
Jak więc razem zmieniać się? Co jest najważniejsze w bliskiej relacji? I wreszcie czy ja sam spełniam wymagania, które stawiam innym?
Warsztat cieszył się dużym zainteresowaniem i bardzo dużą aktywnością uczestników. Odkryli oni, że w bliskich relacjach ważna jest:
 swoboda
 atrakcyjność
 zaufanie
 wspólne tematy do rozmowy
 wyrozumiałość/empatia
 zainteresowanie drugą osobą
 pewność siebie
 czas
 małe gesty
 docenienie drugiej osoby
 umiejętność dogadania się
 uczucia
 poczucie humoru, dystans do siebie
 wzajemne wsparcie w rozwoju
 
Warsztatowi towarzyszyły refleksje uczestników związane z potrzebami rozwoju siebie, wpływem wcześniejszych doświadczeń na gotowość do zaufania i wzajemność w relacji.


« Wróć