Zawodowy Tydzień w Centrum za nami

 
W dniach 19 do 22 luty w ramach Zawodowego Tygodnia realizowaliśmy w murach CKPiU warsztaty zawodoznawcze dla uczniów klas programowo najwyższych gimnazjów i szkół podstawowych. W trakcie tych kilku dni nasze pracownie odwiedziło łącznie 144 młodych ludzi z 12 różnych placówek, którzy od września rozpoczną naukę w szkołach ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych. W 17 grupach warsztatowych pod okiem nauczycieli uczniowie mieli okazję zobaczyć jak wygląda kształcenie zawodowe w 6 branżach: chemicznej, mechatronicznej, mechanicznej, samochodowej, elektryczno-elektronicznej i energii odnawialnej oraz budowlanej. Była to nie tylko doskonała okazja do przyjrzenia się z bliska specyfice kształcenia w konkretnych zawodach, poznania charakterystycznego dla nich środowiska pracy, ale także do zebrania informacji niezbędnych by nieco bardziej świadomie podejmować decyzje edukacyjno-zawodowe. Nasi nauczyciele odpowiadali na wszystkie pytania dotyczące kształcenia nurtujące młodzież, rozwiewając tym samym przynajmniej część wątpliwości. Uczestnicy warsztatów bardzo chętnie podejmowali się przeróżnych wyzwań, które przed nimi postawiono, a były to nierzadko zadania niełatwe tj. np.:
  • naprawa i diagnostyka układu hamulcowego oraz montaż i demontaż bębnowego układu hamulcowego,
  • programowanie frezarek CNC z wykorzystaniem cykli obróbczych – cykl grawerowania,
  • podstawowe pomiary wielkości elektrycznych miernikiem uniwersalnym,
  • obróbka przewodów i kabli – zaprasowywanie końcówek tulejowych, oczkowych, widełkowych, konektorów,
  • technika łączenia instalacji OZE,
  • system fotowoltaiczny Off-Grid,
  • przeróżne zadania chemiczne
  • oraz na koniec także prace budowlane.

Z informacji zwrotnych docierających do Centrum ze szkół podstawowych i gimnazjów wynika, że warsztaty zostały bardzo pozytywnie odebrane przez młodzież, która opuściła nasze pracownie zadowolona i  bogatsza o nowe doświadczenia. Dziękujemy dyrektorom szkół, doradcom, pedagogom szkolnym i wszystkim nauczycielom, dzięki którym realizacja tego niełatwego logistycznie przedsięwzięcia okazała się możliwa.

Centrum w tych dniach otwarte było również w godzinach popołudniowych, tak by i rodzice mogli odwiedzić nasze pracownie, porozmawiać z nauczycielami a tym samym zebrać informację niezbędne by pełniej wspierać swoje dzieci w podjęciu niełatwej przecież decyzji o wyborze przyszłej szkoły. Dziękujemy zatem także rodzicom, którzy znaleźli czas by spotkać się z nami w pracowniach praktycznej nauki zawodu – mając nadzieję, że za rok nasza propozycja spotka się z jeszcze większym zainteresowaniem.« Wróć